fbpx

migdałki

 

 Migdałki – pytania do specjalisty

 

  • Czy w leczeniu chrapania zamiast elektrokoagulacji migdałków lub trzeciego migdałka można zastosować laser do usztywnienia migdałków? Nie chciałbym wycinać migdałków…medycyna się zmienia i kiedyś mówiono, ze migdałki są niepotrzebne a teraz pojawiają się głosy ze mogą pełnić ważną rolę w układzie immunologicznym.

wędzidełkoPrzyczyną chrapania jest jakakolwiek przeszkoda w oddychaniu w jamie nosa lub gardle. Może to być skrzywiona przegroda nosa lub/oraz powiększenie migdałków podniebiennych. Migdałki można zmniejszyć- nie usztywnić. Zmniejszenie oznacza częściowe ich zachowanie by mogły spełniać swoją
funkcję obronną.

 

  • Dzień dobry, od 2-3 miesięcy przezywam co kilka dni ból migdałków raz jeden a raz drugi, czasem obydwa. Jest to lekki ból a migdałki czuję przy połykaniu śliny, mam wrażenie, że są lekko powiększone. Poza tym w tym samym czasie już po raz trzeci mam zapalenie spojówek (okulista stwierdził na ostatniej wizycie, że dość nietypowe są to zapalenia, mogą wiązać się z jakimś stanem zapalnym w organizmie) Czy to rzeczywiście może być powiązane w jakiś sposób ze sobą? Dziękuję za odpowiedź.

wędzidełkoWarto sprawdzić stan zatok przynosowych-czasem tlący się tam stan zapalny może oddziaływać na spojówki i gardło.

 

Od września nieustannie boli mnie gardło przy przełykaniu śliny, kłucie, drapanie, pieczenie, potworne uczucie zawadzania, czasem takie jakby mi coś w żuchwie siedziało, zatyka mi lewe ucho i to kłucie ten ból czasem siedzi w okolicach lewego migdałka, tak jakbym coś tam miała, albo rozchodzi się po całym gardle. Nie mogę funkcjonować z tym potwornym uczuciem, wykańcza mnie to psychicznie bo trwa to już bardzo długo. Z badań: MRI szyi – jedynie węzły odczynowe, ASO 90, CRP 0,5, OB 2, w wymazach nic, czekam na wyniki MRI głowy, 2x gastroskopia – nic nie wyszło, przyjmowałam nawet IPP różnego rodzaju – brak poprawy, mam jeszcze umówione rtg zatok. Byłam u kilku laryngologów, jedna pani doktor powiedziała, że migdały są ropne i dała mi skierowanie na wycięcie, mówiła że to nie może być nic innego, inni lekarze twierdzili, że migdały nie są ropne. Nie wiem co mam robić, mam małe migdałki, bez nalotów, nie odpluwam kamieni, nic na nich nie widać, tylko nad lewym migdałem i w okolicach prawego wyskoczyły mi takie bąbelki jakby z płynem surowicznym, które już bardzo długo nie znikają. Pisał Pan, bo już raz na tym forum opisałam swój problem, że w małych migdałkach również może tlić się stan zapalny. Nie wiem kompletnie co zrobić, boję się że usunę zdrowe migdały, ale chyba jednak zdecyduję się na zabieg, choć te moje migdałki są tak niejednoznaczne, nie widać nic na zewnątrz. Zęby mam zdrowe, ósemki wyrżnięte, alergii brak. W listopadzie/grudniu miałam tak silny ból gardła tak potworne kłucie przy przełykaniu jakby mi ktoś krtań żyletką ciał, że jechałam do szpitala. Dodam, że różnego rodzaju leki w tym antybiotyki przepisywane przez lekarzy nic mi nie pomogły. Nie wiem kompletnie co robić, zawsze wydawało mi się że usuwa się duże migdałki z nalotami, ja w ogóle nie choruje, nie miewam angin.

wędzidełkoWażny jest tutaj wynik rtg (MRI)- może w zatokach coś się tli, co wtórnie podrażnia gardło. Oprócz tego neurolog powinien wykluczyć zespół Eagle’a.

 

 

  • Moja mama ma nawracające (w okresie zimy) ropnie okołomigdałkowe, których przyczyną jest obecność gronkowca złocistego w gardle. Obie z mamą zostałyśmy zarażone w czasie mamy porodu metodą cesarskiego cięcia. Tym razem antybiotyk nie zadziałał, więc mama męczy się już od stycznia. Kolejny lekarz przepisał mamie 2 inne antybiotyki, które okazały się także nieskuteczne a to wszystko skończyło się nacięciem ropni i odciąganiem ropy. Co dalej? Co moja mama powinna zrobić, aby pozbyć się na dobre problemu ropni, powodowanych przez gronkowca przy spadku odporności, jak podejrzewam? 

wędzidełkoMigdałki podniebienne powinno się usunąć. Już raz przebyty ropień jest do tego wskazaniem.


 

Masz pytanie? Wpisz je poniżej. Skorzystaj z wiedzy naszych lekarzy i specjalistów.

 

Imię i nazwisko

Adres email

Treść wiadomości


Ja niżej podpisany wyrażam zgodnie z art. 7 ust. 2 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. tzw. RODO  wyraźną i dobrowolną zgodę na przetwarzanie i zbieranie moich danych osobowych przez Olimedica ul. Krzywoustego 9-10, 70- 250 Szczecin w celu komunikacji korzystania z usług medycznych oraz na otrzymywanie za pośrednictwem telefonii komórkowej i poczty elektronicznej informacji dot. planowanych wizyt, jak również informacji o medycznej działalności Olimedica ul. Krzywoustego 9-10, 70-250 Szczecin. Jednocześnie oświadczam, że moja zgoda spełnia wszystkie warunki o których mowa w art. 7 RODO, tj. przysługuje mi możliwość jej wycofania w każdym czasie, zapytanie o zgodę zostało mi przedstawione w wyraźnej i zrozumiałej formie oraz poinformowano mnie o warunku możliwości jej rozliczalności. Zostałem również poinformowany o tym, że dane zbierane są przez Olimedica ul. Krzywoustego 9-10, 70-250 Szczecin, jak również o celu ich zbierania, dobrowolności podania, prawie wglądu i możliwości ich poprawiania oraz że dane te nie będą udostępniane innym podmiotom.

 


 

  Zobacz również

                                      wedzidełko   migdałki   wędzidełko   wędzidełko

Masz dodatkowe pytania?

Wyślij formularz

Szybki kontakt