fbpx

zatoki

 

 Zatoki – pytania do specjalisty

 

 • Od wielu lat cierpię na nawracające z różną częstotliwością bóle zatok. Chciałbym się umówić do Pana na wizytę, ale wcześniej zrobić wszystkie badania, które pomogą w diagnozie. Jakie badania powinienem wykonać?

zatokiChociażby RTG przeglądowe zatok przynosowych

 

 

 • 25 maja miałam endoskopowo oczyszczaną prawą zatokę szczękową (z powodu przewlekłego zapalenia, podczas operacji okazało się, że była tam grzybica). Jak szybko po zabiegu mogę ewentualnie pójść na basen?

zatokiNiestety bez kontroli i bezpośredniej oceny wygojenia nosa i zatoki niemożliwe jest udzielenie odpowiedzi.

 

 

 • Mimo pozornego zdrowia (podstawowe badania krwi, moczu itp. w normie) często cierpię na bardzo dokuczliwy ból głowy, w połączeniu ze spływającą wydzieliną po gardle oraz nocnymi potami i ogólnym rozbiciem. Ból trwa zazwyczaj kilka dni i pojawia się średnio 1-2 razy na miesiąc. Ból nie ustępuje mimo silnych, niesterydowych leków przeciwzapalnych. Ból głowy jest tętniący (pulsuje w rytm bicia serca, a często serce bije szybciej niż normalnie), zmniejsza się gdy przestaje ruszać głową, a nasila przy pochylaniu, jednak nie w przód, a w tył. Nie mam więc typowych objawów dla zapalenia zatok przynosowych, nie czuje  dolegliwości w okolicach oczu, czy nosa. Ponadto mam zdiagnozowane (genetycznie uwarunkowane) migreny.  Kiedy byłam nastolatką wykonano mi TK, a w nim znaleziono torbiel w zatoce klinowej. Inny lekarz zasugerował mi, że przyczyną może być „zatkanie” lub rozwijający się stan zapalny w zatoce klinowej. Proszę o poradę, czy jest to dobry trop? Jeżeli tak, czy powinnam udać się do neurologa, czy laryngologa? 

zatokiProblem pomoże wyjaśnić aktualne TK zatok przynosowych.

 

 

 •  Czy płukanie zatok wodą z solą przy użyciu zestawu typu Fixsin jest bezpieczne? Czy może spowodować w jakiś sposób np. dostanie się wody do ucha środkowego a w rezultacie zapalenie ucha? 

zatokiJest bezpieczne przy prawidłowej technice płukania.

 

 

 • W badaniu TK stwierdzono u mnie torbiel w zatoce szczękowej 27 mm. Do jakiego lekarza powinienem się udać?

zatokiTaka torbiel zazwyczaj nie daje konkretnych dolegliwości, czasem może dawać uczucie spływania wydzieliny do gardła lub przytykanie się nosa.W razie dolegliwości należy zastanowić się nad jej usunięciem np. metodą FESS u specjalisty laryngologa.

 

 • Mam pytanie jak pozbyć się na dobre kataru i zatkanych uszu ? Mam bardzo skrzywioną przegrodę nosa i już ustalony termin operacji. Pytanie tylko czy ta operacja uwolni mnie od wszystkich chorób i czy w końcu wyzdrowieję oraz czy odetkają mi się uszy i zniknie katar? Z zatokami również mam problem- czy po operacji przegrody mogą się oczyścić? Takie problemy mam prawie od urodzenia a dziś mam 26 lat – chciałabym w końcu żyć normalnie jak inni ludzie.

zatokiKrzywa przegroda może być przyczyną rozwinięcia się zapalenia zatok przynosowych. Niestety często zapalenie zatok ma już charakter utrwalony i nawet poprawnie wyprostowana przegroda może nie pomóc ,,na zatoki” ale jest szansa.

 

 •  Od 1,5 roku walczę z niedrożnością nosa. Testy alergiczne wykazały, że żadnej alergii nie mam. Lekarze, u których byłem ciągle odsyłają mnie z kwitkiem i coraz to następnym antybiotykiem, który w rezultacie pomaga mi tylko na jakieś 2 tyg a później nos zatyka się ponownie. Wydzieliny prawie nie ma, a nos jest niedrożny do tego stopnia, że można to nazwać blokadą. Poza tym czuje ból i pieczenie w zatokach przynosowych. Antybiotyki na zapalenie zatok oraz leki przeciwalergiczne nic nie pomagają. Proszę o pomoc , bo jestem już bezsilna.

zatokiCzy było wykonane RTG zatok przynosowych? Warto to zrobić by wykluczyć przyczyny ,,zatokowe”. W razie braku zmian w zatokach można przypuszczać, że to rhinitis vasomotorica- należy wtedy rozważyć konchoplastykę.

 

 


 

Masz pytanie? Wpisz je poniżej. Skorzystaj z wiedzy naszych lekarzy i specjalistów.

 

  Imię i nazwisko

  Adres email

  Treść wiadomości


  Ja niżej podpisany wyrażam zgodnie z art. 7 ust. 2 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. tzw. RODO  wyraźną i dobrowolną zgodę na przetwarzanie i zbieranie moich danych osobowych przez Olimedica ul. Krzywoustego 9-10, 70- 250 Szczecin w celu komunikacji korzystania z usług medycznych oraz na otrzymywanie za pośrednictwem telefonii komórkowej i poczty elektronicznej informacji dot. planowanych wizyt, jak również informacji o medycznej działalności Olimedica ul. Krzywoustego 9-10, 70-250 Szczecin. Jednocześnie oświadczam, że moja zgoda spełnia wszystkie warunki o których mowa w art. 7 RODO, tj. przysługuje mi możliwość jej wycofania w każdym czasie, zapytanie o zgodę zostało mi przedstawione w wyraźnej i zrozumiałej formie oraz poinformowano mnie o warunku możliwości jej rozliczalności. Zostałem również poinformowany o tym, że dane zbierane są przez Olimedica ul. Krzywoustego 9-10, 70-250 Szczecin, jak również o celu ich zbierania, dobrowolności podania, prawie wglądu i możliwości ich poprawiania oraz że dane te nie będą udostępniane innym podmiotom.

   


   

    Zobacz również

                                           zatoki   zatoki   zatoki   zatoki

   

  Masz dodatkowe pytania?

  Wyślij formularz

  Szybki kontakt