Usuwanie zmian skórnych
Zmiany skórne takie jak włókniaki, tłuszczaki czy kaszaki nie tylko szpecą skórę, ale też mogą stanowić początek poważnych schorzeń skóry, w tym nowotworów. Dlatego tak niezwykle ważne jest wczesna diagnoza charakteru zmiany skórnej i opracowanie planu jej leczenia. W wielu przypadkach tradycyjne, chirurgiczne usunięcie zmiany jest najlepszym rozwiązaniem, głównie ze względu na możliwość przebadania wyciętej zmiany pod kątem histopatologicznym.
Włókniaki
Są to łagodne nowotwory wywodzące się z elementów tkanki łącznej skóry właściwej. Może lokalizować się w różnych miejscach. Często stanowi defekt kosmetyczny lub funkcjonalny (np. włókniaki powiek).
Tłuszczaki
Są to łagodne nowotwory wywodzące się z elementów tkanki łącznej skóry właściwej. Najczęściej są wynikiem ogniskowych przerostów komórek tkanki tłuszczowej. Tłuszczaki są miękkie w dotyku, czasami przesuwalne i ogólnie bezbolesne. Rosną bardzo wolno. Większość tłuszczaków jest mała, ale mogą wzrosnąć do rozmiarów ponad 6 cm. Tłuszczaki rzadko bywają zmianami złośliwymi, częściej stanowią typowy defekt kosmetyczny, jednak istnieje ryzyko ich przemiany w mięsaka.
Znamiona
Łagodne nowotwory skóry, z reguły o charakterze wrodzonym (choć mogą ujawniać się w różnym okresie życia), zawierające barwnik (melaninę). Sporadycznie mogą stać się punktem wyjścia czerniaka skóry (np. jako efekt przewlekłego drażnienia). Niektóre znamiona, z uwagi na defekty kosmetyczne lub podejrzenie przemiany nowotworowej, stanowią wskazanie do usunięcia chirurgicznego i badania histopatologicznego zmiany.
Kaszaki
To łagodne, powoli rosnące guzy o charakterze torbieli, wypełnione masami rogowymi i łojowymi, a także zawierające elementy mieszków włosowych. Często umiejscawia się na twarzy, okolicy owłosionej skóry głowy lub za uchem. W przypadku infekcji kaszaka istnieje ryzyko wytworzenia ropnia.
Przebieg zabiegu
Większość zabiegów wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym, dzięki czemu są one z reguły niebolesne. Po wycięciu można wykonać ewentualną plastykę skóry (np. płatową, przeszczep) oraz zakłada odpowiednie szwy i opatrunek. Szwy (jeżeli są niewchłanialne) usuwa się w granicach 5-14 doby, w zależności od potrzeby.
Każda zmiana wycięta ze skóry lub tkanki podskórnej powinna zostać zbadana przez histopatologa. Każdy rodzaj wyciętej zmiany posiada specyficzną dla siebie budowę histologiczną (rodzaj i układ komórek). Pozwala to na odróżnienie od siebie np. brodawki od włókniaka albo znamienia barwnikowego od czerniaka złośliwego. Ma to decydujące znaczenie przy podejmowaniu decyzji o dalszym postępowaniu z chorym. Badanie histopatologiczne daje również odpowiedź, czy zmiana chorobowa została usunięta z marginesem zdrowych tkanek, czyli w całości. Podczas zabiegu chirurg pobiera tkankę do badania histopatologicznego. Ocena histopatologicznej wyciętej zmiany następuje średnio po 2-3 tygodniach po zabiegu, o czym informujemy Państwa telefonicznie.
Zobacz również
Olimedica Centrum Medyczne
CHR Kupiec I piętro
ul. Krzywoustego 9-10
70-250 Szczecin
pon. od 9.00 do 17.00
wt. - pt. od 9.00 do 19.00
sob. od 9.00 do 12.00
+48 91 307 80 29
+48 793 138 757
info@olimedica.pl