fbpx

Usunięcie migdałków podniebiennych – tonsillektomia

Tonsillektomia Szczecin

Migdałki podniebienne stanowią część układu chłonnego. Pełnią funkcję ochronną przed zakażeniami górnych dróg oddechowych oraz biorą udział w nabywaniu odporności, szczególnie w wieku dziecięcym. Migdałki powiększają się fizjologicznie w okresie od 3 do 7 roku życia. W tym okresie dziecko najczęściej choruje na anginy i zapalenia gardła, a kolejne niewyleczone do końca stany zapalne prowadzą do powiększania się migdałków. Od 10 roku życia migdałki powinny się stopniowo zmniejszać, aż do prawie całkowitego zaniku w okresie pokwitania. Po okresie pokwitania małe, prawie niewidoczne podczas badania migdałki, nie spełniają żadnej istotnej funkcji.

W przypadku angin pojawiających się 4-5 razy w ciągu roku (co dowodzi braku skuteczności antybiotykoterapii) należy bardzo poważnie rozważyć konieczność usunięcia migdałków. Decyzja o zabiegu zapada w takich sytuacjach w obawie przed niebezpiecznymi powikłaniami takimi jak zapalenie wsierdzia, mięśnia sercowego czy nerek.

Choć migdałki pełnią tak ważną rolę w wieku dziecięcym według statystyk usunięcie migdałków należy do najczęściej wykonywanych zabiegów chirurgicznych na świecie.

 

Wskazania do tonsillektomii

 • nawracające bakteryjne zakażenia migdałków (4 – 5 w ciągu roku);
 • ropień i nacieki zapalne około migdałkowe;
 • przykry zapach z ust, gdy wykluczono inne przyczyny;
 • ropna wydzielina w migdałkach podczas kilku kolejnych badań pacjenta;
 • obecność w migdałkach bakterii, które mogą powodować stany zapalne serca, nerek, stawów (wysokie wartości ASO);
 • bezdechy w czasie snu z powodu przerośniętych migdałków;
 • utrudnione połykanie z powodu przerośniętych migdałków;
 • niewyraźna, „kluskowata“ mowa z powodu przerośniętych migdałków;
 • podejrzenie choroby nowotworowej migdałków;
 • inne choroby, w których obecność przewlekłego zapalenia migdałków może nasilać dolegliwości: cukrzyca, RZS, choroby zastawek serca, zapalenie nerek i inne.

Przed zabiegiem usunięcia migdałków podniebiennych

Jeśli chory ma poważne schorzenia ogólne (cukrzyca, choroby układu krążenia itd.) lub przyjmuje leki zmniejszające krzepliwość krwi, należy poinformować o tym lekarza operującego i zgłosić się do swojego lekarza rodzinnego lub odpowiedniego specjalisty w celu odpowiedniego przygotowania do operacji. Należy również dokonać sanacji jamy ustnej (wyleczyć lub usunąć zęby próchnicze). Zabrać ze sobą do szpitala wszystkie stosowane na stałe leki w oryginalnych opakowaniach.

 

Przebieg zabiegu usunięcia migdałków podniebiennych

Zabieg może być wykonany zarówno w znieczuleniu ogólnym, wówczas pacjent jest układany w pozycji leżącej z odgiętą do tyłu głową, jak i w znieczuleniu miejscowym w pozycji siedzącej. Migdałki podniebienne wraz z torebką są oddzielane od otaczających tkanek. Krwawienie tamuje się poprzez ucisk, podwiązanie naczyń lub elektrokoagulację. Po zabiegu pacjent ma zlecone leki przeciwbólowe i antybiotyk, przez kilka dni musi stosować dietę półpłynną.

Prócz tradycyjnej metody, lekarze laryngolodzy opracowali nowoczesne sposoby przycięcia i wycięcia migdałków, które są mniej inwazyjne i powodują mniej powikłań. Jest to jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów laryngologicznych wśród naszych pacjentów. Gojenie trwa ok. 3 tygodni.

 

Zalecenia po zabiegu usunięcia migdałków podniebiennych

Przez pierwszych 10 – 14 dni po tonsillektomii obowiązuje dieta półpłynna, chłodna. Unikamy potraw twardych, gorących, pikantnych, kwaśnych i słonych, ponieważ mogą nasilić występujące po zabiegu dolegliwości bólowe gardła lub spowodować krwawienie. Nie spożywamy również napojów gazowanych. Należy unikać wysiłku fizycznego, w miarę możliwości ograniczyć kontakt z innymi osobami, ze względu na większą podatność na infekcje w okresie rekonwalescencji. Obowiązuje bezwzględny zakaz spożywania alkoholu w tym czasie.

 

Po zabiegu tonsillektomii

W razie wystąpienia wysokiej gorączki, obfitego krwotoku należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem operującym lub zgłosić się do najbliższego oddziału laryngologii.

 

Możliwe powikłania po zabiegu usunięcia migdałków podniebiennych

Pomimo, że usunięcie migdałków jest podstawową procedurą laryngologiczną to od lat wiadomo, że sam zbieg jest obarczony znamiennym ryzykiem wystąpienia powikłań. Do najczęstszych należą:

 • ból gardła (może się utrzymywać do kilku tygodni po zabiegu);
 • krwawienie – najczęściej w kilka pierwszych dni po zabiegu;
 • zaburzenia połykania lub mowa nosowa;
 • zakażenia bakteryjne rany pooperacyjnej (zapobiec ma stosowanie antybiotyku po zabiegu ) może prowadzić do powstania ropnia gardła lub ropowicy szyi (są to stany wymagające ponownej hospitalizacji);
 • obrzęk podniebienia miękkiego i języczka może zwężać drogi oddechowe i powodować trudności z oddychaniem.

W celu ograniczenia ryzyka wystąpienia powikłań należy dochować najwyższej staranności w przygotowaniu pacjenta do zabiegu, przeprowadzeniu zabiegu według najnowszych standardów operacyjnych i przestrzeganiu zaleceń pooperacyjnych przez pacjenta. W klinice dokładamy wszelkich starań by operacja migdałków była wykonana na najwyższym poziomie medycznym.

 

Jak przygotować się do zabiegu?


Lekarz wykonujący zabieg

Zabieg wykonuje lek. med. Aleksander Żmudziński, specjalista laryngolog – chirurg głowy i szyi, lekarz z 30 letnim doświadczeniem zabiegowym.

Rejestracja

 • tel. +48 793 138 757
 • tel. +48 91 307 80 29

e -mail: info@olimedica.pl

Cennik

 


CENNIK

ZABIEGCENA (PLN)
Konsultacja laryngologiczna 120
Kryptoliza radiochirurgiczna migdałków1000
Kryptoliza kriochirurgiczna migdałków 1000
Usunięcie migdałków podniebiennych (tonsillektomia)3400
Usunięcie migdałka gardłowego i podcięcie migdałów podniebiennych (adenotonsillotomia)3500
Usunięcie migdałka gardłowego i podcięcie migdałów podniebiennych (adenotonsillotomia) + nacięcie błon bębenkowych3800
Przycięcie migdałków podniebiennych (tonsillotomia) + podniebienie Celon3900-4200
Przycięcie migdałków podniebiennych (tonsillotomia) + korekcja małżowin nosowych (konchoplastyka) + podniebienie Celon4500
Cennik nie stanowi oferty handlowej wg art. 66 par. 1 Kodeksu Cywilnego i jest publikowany tylko w celach informacyjnych. Podane ceny mogą ulec zmianie.

SYSTEM RATALNY

Informujemy, że ze wszystkich usług naszej placówki Olimedica Centrum Medyczne możesz korzystać bez angażowania własnych środków i opłacić koszty leczenia w ratach. MediRaty to pierwszy w Polsce, sprawdzony już w tysiącach gabinetów, klinik i szpitali, ogólnie dostępny system finansowania usług medycznych.

Gdy koszty zabiegów przestają być barierą, łatwiej jest zoptymalizować plan leczenia.

Sprawdź swoją zdolność kredytową, wybierz opcję rat i zamów finansowanie – wystarczy jedna rozmowa telefoniczna z Konsultantem MediRat.
Ustal z lekarzem plan leczenia i rozpocznij jego realizację.
Za zabiegi chirurgiczne wykonywane w placówce medycznej Olimedica Centrum Medyczne można płacić w systemie ratalnym.

To innowacyjne narzędzie ratalne skoncentrowane na finansowaniu branży medycznej:

-gwarancja najniższej raty,
-prosta i szybka procedura,
-kwota finansowania do 50 tys. zł. 

Jak to działa – krok po kroku:
1. Umów się na konsultację do Lekarza.
2. Lekarz ustali z Tobą plan leczenia oraz określi jego koszt.
3. MediRaty skontaktuje sie z Tobą telefonicznie, zweryfikuje Twoją zdolność kredytową, po czym otrzymasz ofertę spłat.
4. Po Twojej akceptacji przyjedzie do Ciebie kurier w celu podpisania umowy.
5. Środki finansowe zostaną przelewane na konto naszej placówki. 


 

Masz dodatkowe pytania?

Wyślij formularz

Szybki kontakt