Usunięcie migdałków podniebiennych – tonsillektomia
Migdałki podniebienne stanowią część układu chłonnego. Pełnią funkcję ochronną przed zakażeniami górnych dróg oddechowych oraz biorą udział w nabywaniu odporności, szczególnie w wieku dziecięcym. Migdałki powiększają się fizjologicznie w okresie od 3 do 7 roku życia. W tym okresie dziecko najczęściej choruje na anginy i zapalenia gardła, a kolejne niewyleczone do końca stany zapalne prowadzą do powiększania się migdałków. Od 10 roku życia migdałki powinny się stopniowo zmniejszać, aż do prawie całkowitego zaniku w okresie pokwitania. Po okresie pokwitania małe, prawie niewidoczne podczas badania migdałki, nie spełniają żadnej istotnej funkcji.
W przypadku angin pojawiających się 4-5 razy w ciągu roku (co dowodzi braku skuteczności antybiotykoterapii) należy bardzo poważnie rozważyć konieczność usunięcia migdałków. Decyzja o zabiegu zapada w takich sytuacjach w obawie przed niebezpiecznymi powikłaniami takimi jak zapalenie wsierdzia, mięśnia sercowego czy nerek.
Choć migdałki pełnią tak ważną rolę w wieku dziecięcym według statystyk usunięcie migdałków należy do najczęściej wykonywanych zabiegów chirurgicznych na świecie.
Wskazania do tonsillektomii
Przed zabiegiem usunięcia migdałków podniebiennych
Jeśli chory ma poważne schorzenia ogólne (cukrzyca, choroby układu krążenia itd.) lub przyjmuje leki zmniejszające krzepliwość krwi, należy poinformować o tym lekarza operującego i zgłosić się do swojego lekarza rodzinnego lub odpowiedniego specjalisty w celu odpowiedniego przygotowania do operacji. Należy również dokonać sanacji jamy ustnej (wyleczyć lub usunąć zęby próchnicze). Zabrać ze sobą do szpitala wszystkie stosowane na stałe leki w oryginalnych opakowaniach.
Przebieg zabiegu usunięcia migdałków podniebiennych
Zabieg może być wykonany zarówno w znieczuleniu ogólnym, wówczas pacjent jest układany w pozycji leżącej z odgiętą do tyłu głową, jak i w znieczuleniu miejscowym w pozycji siedzącej. Migdałki podniebienne wraz z torebką są oddzielane od otaczających tkanek. Krwawienie tamuje się poprzez ucisk, podwiązanie naczyń lub elektrokoagulację. Po zabiegu pacjent ma zlecone leki przeciwbólowe i antybiotyk, przez kilka dni musi stosować dietę półpłynną.
Prócz tradycyjnej metody, lekarze laryngolodzy opracowali nowoczesne sposoby przycięcia i wycięcia migdałków, które są mniej inwazyjne i powodują mniej powikłań. Jest to jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów laryngologicznych wśród naszych pacjentów. Gojenie trwa ok. 3 tygodni.
Zalecenia po zabiegu usunięcia migdałków podniebiennych
Przez pierwszych 10 – 14 dni po tonsillektomii obowiązuje dieta półpłynna, chłodna. Unikamy potraw twardych, gorących, pikantnych, kwaśnych i słonych, ponieważ mogą nasilić występujące po zabiegu dolegliwości bólowe gardła lub spowodować krwawienie. Nie spożywamy również napojów gazowanych. Należy unikać wysiłku fizycznego, w miarę możliwości ograniczyć kontakt z innymi osobami, ze względu na większą podatność na infekcje w okresie rekonwalescencji. Obowiązuje bezwzględny zakaz spożywania alkoholu w tym czasie.
Po zabiegu tonsillektomii
W razie wystąpienia wysokiej gorączki, obfitego krwotoku należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem operującym lub zgłosić się do najbliższego oddziału laryngologii.
Możliwe powikłania po zabiegu usunięcia migdałków podniebiennych
Pomimo, że usunięcie migdałków jest podstawową procedurą laryngologiczną to od lat wiadomo, że sam zbieg jest obarczony znamiennym ryzykiem wystąpienia powikłań. Do najczęstszych należą:
W celu ograniczenia ryzyka wystąpienia powikłań należy dochować najwyższej staranności w przygotowaniu pacjenta do zabiegu, przeprowadzeniu zabiegu według najnowszych standardów operacyjnych i przestrzeganiu zaleceń pooperacyjnych przez pacjenta. W klinice dokładamy wszelkich starań by operacja migdałków była wykonana na najwyższym poziomie medycznym.
Jak przygotować się do zabiegu?
Lekarz wykonujący zabieg
Zabieg wykonuje lek. med. Aleksander Żmudziński, specjalista laryngolog – chirurg głowy i szyi, lekarz z 30 letnim doświadczeniem zabiegowym.
Rejestracja
e -mail: info@olimedica.pl
Cennik