fbpx

Wakacyjna, słoneczna pogoda zachęca nas do spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu. Wówczas chętniej uprawiamy sporty – jak bieganie czy pływanie, częściej wyjeżdżamy za granicę. Niestety wysoka temperatura, duża wilgotność powietrza, nagłe podmuchy wiatru czy zmienna temperatura wody mogą spowodować u nas różne dolegliwości laryngologiczne, jak zapalenie ucha, zapalenie zatok czy anginę.

 

Jak uniknąć problemów laryngologicznych podczas wakacji?

 

Co zrobić, aby kłopoty laryngologiczne nie zepsuły nam wypoczynku?

Jeśli podczas urlopu mamy częsty kontakt z wodą lub wilgocią może dosięgnąć nas zapalenie ucha zewnętrznego. Pod wpływem tych czynników nabłonek ucha (zarówno dorosłego jak i dziecka) może zostać uszkodzony, stwarzając tym samym dogodne środowisko dla rozwoju bakterii.

Dlatego jeśli zaczniesz odczuwać ból ucha i uczucie rozpierania (zwłaszcza podczas jedzenia), zauważysz wydzielinę, przestaniesz dobrze słyszeć, dostaniesz podwyższonej temperatury – powinieneś w pierwszej kolejności wziąć lek przeciwbólowy i przeciwzapalny, a następnie udać się do laryngologa. Lekarz sprawdzi za pomocą odpowiednich narzędzi ucho i zaleci odpowiednie środki likwidujące zapalenie.

Kiedy Ty bądź Twoje pociechy często chorujecie na zapalenie ucha, pamiętaj, aby podczas wakacyjnej kąpieli na basenie, w morzu, w jeziorze bądź w trakcie tradycyjnego mycia głowy chronić je przed wodą. By zapobiec stanowi zapalnemu, za każdym razem, kiedy do uszu dostanie się woda należy delikatnie i starannie osuszyć je ręcznikiem.

Oprócz zapalenia ucha zewnętrznego może nas spotkać zapalenie ucha środkowego. Schorzenie to, wywołane przede wszystkim przez bakterie, najczęściej dotyka dzieci. Dlatego, kiedy pociecha zacznie gorączkować, narzekać na silny ból ucha (trwający klika godzin), pojawi się brak apetytu, rozdrażnienie, wymioty czy biegunka powinniśmy podać środek przeciwbólowy w postaci czopka lub zawiesiny i udać się do lekarza pediatry lub laryngologa, który przypisze odpowiedni antybiotyk.

Przebywając w zalesionych miejscach, będąc na pikniku czy biwaku, może zdarzyć się, że do ucha dostanie się owad. Z odczuwalnym szumem wywołanym uderzaniem owada o błonę bębenkową ucha powinniśmy natychmiast udać się na ostry dyżur laryngologiczny. Lekarz za pomocą narzędzi usunie insekta i oceni, czy potrzebne jest dalsze leczenie.

Jeśli podróż trwa dłużej…

Podmuchy wiatru (podczas jazdy samochodem z uchylonym oknem) czy nagła zmiana ciśnienia podczas lotu samolotem, mogą wywołać u dorosłego i u dziecka uczucie zatkania uszu, rozpierania a nawet silny ból głowy. Przyczyną tych dolegliwości jest tzw. barotrauma (uraz ciśnieniowy) – działanie gwałtownej zmiany ciśnień na powietrzne przestrzenie twarzoczaszki. Jeśli doświadczyliśmy takich przypadłości, planując lot samolotem, powinniśmy wcześniej odwiedzić laryngologa, który da nam cenne wskazówki jak postępować.

Przede wszystkim na 20-30 minut przed startem i lądowaniem warto w przypadku zatkanego nosa czy zatok zastosować donosowo krople obkurczające błonę śluzową. Aby złagodzić dyskomfort i zapewnić bezpieczeństwo uszom, najprościej jest uruchomić odruch ssania i połykania, podając sobie gumę do żucia a dziecku cukierek. Dzięki temu udrożnimy trąbkę słuchową.

Podróżując dłużej samochodem unikajmy otwierania okien, a używając klimatyzacji pamiętajmy, aby różnica temperatury w aucie i na zewnątrz wynosiła maksymalnie 8-9 stopni Celsjusza.

Wakacje z… anginą

Wysoka gorączka, ból gardła nasilający się podczas połykania oraz osłabienie – to jedne z najczęstszych dolegliwości, z jakimi spotykamy się podczas letniego wypoczynku. Najczęściej ich przyczyną jest angina, czyli zapalenie migdałków podniebiennych (znajdujących się po obu stronach gardła), wywołana przez drobnoustroje – bakterie paciorkowca i wirusy. Nieleczona – może doprowadzić do zapalenia zatok.

Dlatego, aby uchronić się przed jej atakiem, przede wszystkim powinniśmy ostrożnie jeść lody i pić schłodzone napoje, uważać na nagłe skoki temperatury (np. po kąpieli w zimnej wodzie), odpowiednio ustawić samochodową klimatyzację. Każdy chwilowy spadek odporności może wystarczyć, by choroba zaatakowała nasz organizm.

O czym warto pamiętać?

Warto również pamiętać o podręcznej apteczce. Przydatne mogą okazać się leki przeciwzapalne i przeciwgorączkowe, krople do nosa obkurczające śluzówkę oraz krople do uszu wspomagające leczenie stanów zapalnych.

Reasumując, aby kłopoty laryngologiczne nie zepsuły nam długo wyczekiwanego urlopu, powinniśmy pamiętać o przestrzeganiu wyżej wymienionych zasad.

Masz dodatkowe pytania?

Wyślij formularz

Szybki kontakt