fbpx

 

Trichotillomania

Niepohamowane wyrywanie włosów, czyli trichotillomania, to zaburzenie psychiczne, które przejawia się patologicznym, często niekontrolowanym, wyrywaniem sobie włosów przez chorego, który nie jest w stanie powstrzymać się przed tą czynnością. Chorzy wyrywają włosy znajdujące się nie tylko na głowie (75 proc. pacjentów), ale również rzęsy (53 proc.), brwi (42 proc.), włosy z okolic łonowych (17 proc.) i brody (10 proc.). Łysienie ma różne nasilenie – od niezauważalnego (wyrywanie pojedynczych włosów z niewielkich obszarów) do masywnych, widocznych ubytków owłosienia głowy lub ciała.

 

Przyczyny trichotillomanii

W etiologii rozwoju objawów trichotillomanii wyróżnia się czynniki; genetyczne, temperamentalne i środowiskowe. Mogą do nich należeć m.in.: traumatyczne rozstanie z matką, depresja, stany lękowe oraz przemoc seksualna. Przyczyn tego schorzenia upatruje się także w modyfikacjach w genie SLITRK1, który odgrywa pewną rolę w tworzeniu się połączeń między neuronami czy też w zespole Tourette’a (wrodzone zaburzenie neurologiczne objawiające się występowaniem licznych tików ruchowych i werbalnych). Na ogół to napięcie i stan podenerwowania poprzedzają wyrywanie włosów, choć może się ono pojawić także w chwilach relaksu czy nudy.

 

Skutki trichotillomanii

Nieleczone zaburzenie prowadzi do pogłębiających się zaburzeń funkcjonowania społecznego i zawodowego, jak też innych sfer życia pacjenta. Trichotilomania prowadzi do izolowania się chorych od otoczenia i unikania bliższych kontaktów. Osoby cierpiące na to zaburzenie czują się niezrozumiane przez innych; zazwyczaj nie radzą sobie ze swoim nawykiem i nie wiedzą, gdzie i u kogo szukać pomocy. Wizyta u trychologa to często pierwszy krok na drodze do wyzdrowienia.

 

Inne problemy

Łysienie 

 

 

Masz dodatkowe pytania?

Wyślij formularz

Szybki kontakt