fbpx

zabiegi z botoksu szczecin, botoks szczecin, toksyna botulinowa, lwia zmarszczka, zmarszczki palacza, bruksizmToksyna botulinowa – niezwykła neurotoksyna

Toksyna botulinowa, popularnie zwana również botoksem i jadem kiełbasianym, to neurotoksyna, którą w warunkach beztlenowych wytwarzają bakterie Clostridium botulinum. Jest to jedna z najbardziej trujących substancji występujących naturalnie w przyrodzie. Dzięki swoim niezwykłym właściwościom neurotoksyna znalazła szerokie zastosowanie w medycynie estetycznej.

 

Obecnie zabiegi z użyciem toksyny botulinowej należą do najbardziej popularnych procedur stosowanych w medycynie estetycznej. U niektórych osób wzbudzają pewne obawy, co wynika głównie z braku wiedzy i dezinformacji, z jaką można spotkać się na każdym kroku. Na temat jadu kiełbasianego krążą rozmaite, najczęściej nieprawdziwe legendy, a prasa chętnie publikuje zdjęcia gwiazd i celebrytów, którzy przesadzili z zabiegami i wyglądają sztucznie. W ten sposób powstaje w społeczeństwie fałszywy obraz na temat botoksu.

 

Działanie toksyny botulinowej

Toksyna botulinowa powoduje zahamowanie uwalniania acetylocholiny, czyli neuroprzekaźnika, który jest odpowiedzialny za przekaźnictwo impulsów między zakończeniami nerwów a mięśniami. Blokuje synapsy nerwowo-mięśniowe, osłabiając i porażając mięśnie, w wyniku czego dochodzi do ich rozluźnienia i wyprostowania zmarszczek. Botoks stosuje się jako miejscowy czynnik paraliżujący – działa on jedynie w obrębie mięśni, do których został wstrzyknięty. Skutki zabiegu są odwracalne po upływie około 3-6 miesięcy, co jest związane ze stopniowym odnawianiem się nowych kontaktów synaptycznych.

 

Toksyna botulinowa w medycynie estetycznej

W 2002 r. botulina stała się alternatywą dla chirurgii plastycznej – od tego czasu zaczęto wykorzystywać ją do usuwania zmarszczek, głównie poziomych bruzd na czole, bruzd pionowych, kurzych łapek i zmarszczek mimicznych. Zastosowanie botoksu pozwala zlikwidować asymetrię brwi; można je również lekko podnieść, powodując efekt tzw. otwartego oka. Ponadto botulina jest stosowana w leczeniu nadpotliwości dłoni, pach i stóp, a także w leczeniu migren i bruksizmu (patologiczne zgrzytanie zębami, najczęściej w nocy).

Niewątpliwie jad kiełbasiany jest najsilniej działającą substancją spośród wszystkich znanych toksyn. Do zabiegów medycyny estetycznej wykorzystuje się niskie dawki botuliny – nie wywołują one zagrażających życiu skutków ubocznych. Zabiegi z toksyną botulinową może wykonywać wyłącznie odpowiednio wykwalifikowany lekarz medycyny estetycznej.

 

Profilaktyka zmarszczek

W wyniku codziennej pracy i aktywności mięśni mimicznych tworzą się na twarzy nieestetyczne bruzdy, które z upływem czasu pogłębiają się coraz bardziej. Zabiegi polegające na ostrzykiwaniu skóry botoksem uznawane są za najlepszą profilaktykę tworzenia się zmarszczek, ponieważ ograniczają zbyt ekspresyjną mimikę twarzy. Toksyna botulinowa jest lekiem pierwszego wyboru przy leczeniu nadaktywnych mięśni mimicznych w górnej części twarzy. Ponadto podanie botuliny wygładza już istniejące zmarszczki mimiczne. Nie należy przesadzać z ilością wykonywanych zabiegów, ponieważ można w ten sposób uzyskać efekt „maski”, gdzie mimika prawie w ogóle nie funkcjonuje. Zabiegi z toksyną botulinową są bardzo skuteczne, a działania niepożądane występują niezwykle rzadko.

 

 

 

Masz dodatkowe pytania?

Wyślij formularz

Szybki kontakt