fbpx 6258

Skutki i powikłania chrapania

 

Skutki - powikłania chrapania

 

Chrapanie jest uznawane za uciążliwą, ale całkiem niegroźną dolegliwość. To bardzo powszechne zjawisko – chrapie czterech na pięciu mężczyzn po 40. roku życia, a kobiety zaczynają chrapać po menopauzie. Tymczasem badania naukowe dowodzą, że nieleczone chrapanie i bezdechy senne mogą być bardzo groźne nie tylko dla zdrowia, ale również życia pacjenta.

 

Niebezpieczne chrapanie

Najbardziej niebezpieczne i zagrażające zdrowiu jest głośne, nieregularne chrapanie, zakłócane wielokrotnymi przerwami w oddychaniu lub epizodami spłyconego oddechu, które są najczęstszym objawem obturacyjnego bezdechu sennego (OBS). Nie każda chrapiąca osoba cierpi również na bezdech senny, ale chrapie każdy pacjent z obturacyjnym bezdechem sennym. Mimo że chrapanie i towarzyszące mu przerwy w oddychaniu są uciążliwe i niebezpieczne zarówno dla zdrowia, jak i życia, to jednak niewiele osób chce znaleźć skuteczny sposób na chrapanie, żeby się go pozbyć.

 

Relacje z innymi

Zmęczenie wynikające z zaburzonego snu często powoduje, że chrapiące osoby unikają spotkań towarzyskich; stają się mniej aktywne fizycznie. Z powodu chrapania cierpią również związki partnerskie. Zaczynają się także kłopoty z libido – u mężczyzn obniża się potencja, a kobiety tracą zainteresowanie współżyciem. Szacuje się, że z powodu chrapania partner traci około 1-1,5 godziny snu każdej nocy.

 

Skutki chrapania

Przerwy w oddychaniu i epizody spłyconego oddechu podczas snu powodują zmęczenie, senność, rozdrażnienie, bóle głowy i problemy z koncentracją, w wyniku czego obniża się wydolność fizyczna i intelektualna. Ponieważ chrapanie jest przyczyną permanentnego przemęczenia, przekłada się na spadek witalności nawet u bardzo aktywnych wcześniej osób, które tracą chęć do działania. Zaniechanie aktywności fizycznej powoduje jeszcze mniejsze utlenienie krwi, co może znacząco wpływać na obniżenie nastroju. To z kolei często prowadzi do wzrostu masy ciała.

 

Zwiększona podatność na infekcje

Oddychanie przez otwarte usta prowadzi do wysychania ust i porannego bólu gardła, a wyschnięte błony śluzowe stają się bardziej podatne na różnego rodzaju infekcje.

 

Chrapanie zagrożeniem dla kierowców

Nocne chrapanie jest bardzo niebezpieczne, ponieważ zmęczenie, nadmierna senność w ciągu dnia i problemy z koncentracją potęgują ryzyko wypadków komunikacyjnych. W przypadku osoby, która oprócz chrapania cierpi na bezdech senny, ryzyko spowodowania wypadku samochodowego jest nawet siedem razy większe. Kierowcy, którzy chrapią, koniecznie powinni udać się do laryngologa i poddać się leczeniu.

 

Powikłania chrapania

Chrapanie i bezdechy senne są przyczyną niedotlenienia mózgu. U osób, które chrapią, nasycenie krwi tętniczej może spaść nawet o połowę, co jest bardzo groźne dla serca i innych organów wewnętrznych. W czasie snu mięsień sercowy pracuje nieregularnie i nie jest zaopatrywany w odpowiednią ilość tlenu. Arytmia może doprowadzić do najbardziej groźnych dla zdrowia i życia powikłań chrapania, czyli zawału serca, albo udaru mózgu.

 

Skutki niedotlenienia mózgu

Niedotlenienie mózgu powoduje nie tylko bóle głowy, ale zaburza również procesy zapamiętywania i uczenia się, koncentracji i precyzji manualnej. U niektórych dzieci obserwuje się zahamowanie lub wyraźne zmniejszenie tempa rozwoju intelektualnego i emocjonalnego; często pojawia się także nadreaktywność, a czasami nawet moczenie nocne. U starszych osób niedotlenienie mózgu przyśpiesza i nasila chorobę Alzheimera oraz inne zaburzenia poznawcze.

 

Utrata wzroku na skutek chrapania

Chrapanie powoduje przyspieszoną pracę serca, podnosi ciśnienie oraz zmniejsza dotlenienie organizmu nawet o 30 proc. Zdaniem naukowców z Tajwanu dwa ostatnie czynniki zwiększają ryzyko wystąpienia jaskry, czyli uszkodzenia nerwu wzrokowego i komórek zwojowych siatkówki, co może doprowadzić nawet do nieodwracalnej utraty wzroku.

Nieleczone chrapanie i bezdechy senne mogą przez lata siać spustoszenie w organizmie – zmiany zachodzą powoli i nie są zauważane przez pacjentów. Najlepiej rozpocząć leczenie, jak tylko pojawi się chrapanie, aby zapobiec jego tragicznym skutkom i nie dopuścić do rozwinięcia się groźnych powikłań.

 

Masz dodatkowe pytania?

Wyślij formularz

Szybki kontakt