fbpx

Pokonaj przedświąteczny stres

 

 

Wiele osób marzy o idealnych świętach – właśnie takich, jakie pamiętają z czasów swojego dzieciństwa czy młodości. Takie święta to przepełniony ciepłem rodzinnej atmosfery i pachnący wigilijnymi potrawami wspólnie spędzany czas. Nie jesteś w stanie wyobrazić sobie, że spędzisz je inaczej, niż nakazują to polskie tradycje. Jednak im bliżej świąt, tym więcej w tobie frustracji a nie rzadko i furii. Jak zwykle narzucasz sobie zbyt wiele rzeczy do zrobienia, czego następstwem jest permanentny brak czasu. Oczywiście nie dajesz sobie pomóc bo nikt nie zrobi tego tak dobrze jak Ty. Święta Bożego Narodzenia powinny kojarzyć się z radością, odpoczynkiem oraz przyjemną rodzinną atmosferą, jednak jak wynika z badań- przedświąteczny okres ma związek ze wzrostem występowania zawałów serca oraz zgonów wywołanych problemami sercowymi. A to wszystko najprawdopodobniej przez stres, nadmiar alkoholu i niezdrową dietę. Sprawdź, jak możesz ograniczyć stres i rozdrażnienie przed Świętami.

Nieperfekcyjna Pan/Pani domu

W Wigilię już ledwo trzymasz się na nogach i myślisz jedynie o tym, aby móc wreszcie odpocząć. Niestety… przecież trzeba podawać kolejne potrawy. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem to jeszcze pół biedy. Gorzej, jeśli wszystko leci ci z rąk, a z ciasta zrobił się zakalec. Poza tym daje o sobie znać okropne zmęczenie i złość, którą często wyładowujesz na swoich najbliższych. Musisz pamiętać o jednym: nie jesteś w stanie zadowolić wszystkich, więc czas, abyś sobie odpuścił.

Licz na innych

Jeśli to tobie przypadło zorganizowanie rodzinnych świąt, to z pewnością masz dużo na głowie. Już samo planowanie jest bardzo stresujące. Nie pozwól się pozostawić sam/a na „placu boju”. Jasno określ, jakie są Twoje oczekiwania co do podziału pracy wśród wszystkich domowników i przyjaciół, którzy pojawią się u ciebie na Święta.

 

 

Ideał

Powinnaś wiedzieć o tym, że ideałów nie ma – nie istnieją, dlatego nie oczekuj, że twoje święta właśnie takie będą. Powiemy Ci więcej, one w ogóle nie muszą być idealne. Najważniejsze jest, abyście się wszyscy dobrze bawili i wypoczywali we wspólnym gronie.

Rutyna

Nie staraj się zmieniać swoich przyzwyczajeń – każda nagła zmiana jest ogromnym źródłem stresu. Nie próbuj także zmieniać czyichś nawyków np. poprzez zachęcanie partnera do zjedzenia kapusty z grochem, której nie trawi czy zmuszanie do śpiewania kolęd osoby, która nienawidzi występować przed ludźmi. Ty także nie musisz chwalić makowca cioci Krysi, skoro mak grzęźnie ci w gardle.

Aktywność

Wbrew pozorom niedotlenienie, które jest skutkiem siedzenia przed telewizorem, zmęczy cię jeszcze bardziej niż codzienna umiarkowana aktywność. Dlatego podczas świąt warto wybrać się z rodziną na spacer do lasu. Wspólnie spędzona chwila spokoju na świeżym powietrzu umożliwi ci nie tylko nacieszenie się bliskimi, ale także zregenerujesz swoje siły witalne. A dzięki temu nie odczujesz tak boleśnie powrotu do pracy.

Pomyśl też o sobie

Święta to czas, kiedy szczególnie lubimy pomagać innym, robić im przyjemności i dawać prezenty. Z pewnością daje nam to wiele satysfakcji. Warto jednak w tym czasie pomyśleć o sobie samemu. Jeśli więc masz ochotę na relaksującą kąpieli przy świecach – znajdź dla siebie chociaż godzinę w swoim napiętym świątecznym grafiku. Pomyśl też o drobnym prezencie dla siebie samej.

 

Masz dodatkowe pytania?

Wyślij formularz

Szybki kontakt