Plastyka podniebienia metodą radiochirurgii
Koblacja to najbardziej nowoczesna i najmniej inwazyjna ze wszystkich metod operacyjnych. To zabieg polegający na poszerzeniu drogi oddechowej na poziomie gardła. Celem zabiegu jest usztywnienie podniebienia. Dodatkowo jeśli jest takie wskazanie lekarz można wykonać nacięcia łuków podniebiennych i skrócić języczek. W wyniku zabiegu podniebienie unosi się i usztywnia, dzięki czemu Pacjent lepiej oddycha.
Przygotowania przed zabiegiem plastyki podniebienia (UPPP)
Przez zabiegiem metodą Celon konieczna jest konsultacja kwalifikacyjna. Lekarz przeprowadza wywiad i badanie laryngologiczne. Jeżeli nie ma dodatkowych przeciwwskazań, można wykonać zabieg podczas jednej wizyty.
Przed zabiegiem:
- 4 dni przed zabiegiem należy odstawić leki zmniejszające krzepliwość krwi jak np. Acard, Polocard
- 3 godziny przez zabiegiem należy być na czczo – nie należy nic jeść i pić.
Rodzaj znieczulenia
Przed zabiegiem lekarz znieczula się miejscowo gardło (aerozolem i nasiękowo).
Przebieg zabiegu plastyki podniebienia (UPPP)
Zabieg przeprowadzany jest w warunkach ambulatoryjnych. Polega na kilkakrotnym wprowadzeniu do środka tkanek miękkich podniebienia miękkiego specjalnych końcówek aparatu i pozostawieniu ich wewnątrz na kilka sekund. Umieszczenie w tkankach elektrod generuje tzw. falę elektromagnetyczną o częstotliwości radiowej, co powoduje wytworzenie drobnych zwłóknień pod błoną śluzową. Kontrolowane powstawanie zrostów usztywnia podniebienie i minimalizuje jego drgania w trakcie oddychania podczas snu. Podczas zabiegu jeśli jest takie wskazanie dodatkowo skraca się języczek, można wykonać również nacięcia łuków podniebiennych.
Miejsca nakłucia w zabiegach na podniebieniu miękkim
W razie potrzeby lekarz może uzupełnić procedurę zmniejszając za długi języczek.
Nacięcie tylnych łuków podniebiennych
Czas trwania zabiegu metodą CELON
Zabieg trwa około 30 minut
Po zabiegu leczenia chrapania metodą CELON
Po zabiegu może pojawić się ból gardła i uczucie dyskomfortu przy połykaniu. Ból jest najsilniejszy w pierwszych dniach po zabiegu, po czym stopniowo zanika w ciągu około 10 dni. Można stosować leki przeciwbólowe np. oraz Proces gojenia może trwać przez okres 5-6 tygodni. Chrapanie po zabiegu może bardziej się nasilić z powodu przejściowego odczynu obrzękowego.
Zalecenia po zabiegu metodą CELON
- w razie potrzeby leki przeciwbólowe np. Paracetamol lub Ibuprofen;
- miejscowe środki łagodzące podrażnienie;
- przez 3 dni unikać gorących kąpieli, sauny;
- zaleca się unikanie wysiłku głosowego;
- pierwszy posiłek można zjeść 2 godziny po zabiegu;
- przez tydzień należy unikać pikantnych, bardzo gorących dań oraz napojów gazowanych, alkoholu, nie powinno się pić kwaśnych soków owocowych.
Efekty leczenia chrapania metodą CELON
Po zabiegu na podniebieniu ze względu na początkowy, przejściowy odczyn obrzękowy chrapanie może (nie zawsze) w ciągu kilku pierwszych dni nasilić się po czym ulega zmniejszeniu wraz z ustępowaniem odczynu i procesem gojenia, trwającym do 4-6 tygodni. Dopiero po tym czasie oceniamy efekt zabiegu.
Zalety leczenia chrapania metodą CELON
- zabieg ambulatoryjny;
- znieczulenie miejscowe;
- małe krwawienie;
- brak strupów;
- minimalny uraz dla tkanek (niezmieniona powierzchnia narządu, użycie elektrody bipolarnej);
- krótki czas zabiegu;
- maksymalna wygoda pacjenta (po zabiegu pacjent powraca do codziennej aktywności życiowej).
W trakcie konsultacji specjalistycznej u lekarza laryngologa każdy chrapiący może uzyskać informację na temat możliwości postępowania w jego indywidualnym przypadku. Oprócz metody termoterapii bipolarnej, w leczeniu chrapania stosuje się farmakoterapię i różne zabiegi operacyjne poprawiające drożność nosa, a w razie stwierdzenia przerośniętych migdałków podniebiennych należy rozważyć ich usunięcie.
Lekarz wykonujący zabieg leczenia chrapania metodą CELON
Zabieg wykonuje lek. med. Aleksander Żmudziński, specjalista laryngolog – chirurg głowy i szyi, lekarz z 25 letnim doświadczeniem zabiegowym.
Rejestracja
- tel. +48 793 138 757
- tel. +48 91 307 80 29
Rejestracja telefoniczna w godzinach:
od poniedziałku do piątku między 9 a 18
w soboty między 9 a 14
e -mail: info@olimedica.pl
http://www.olimedica.pl/chrapaniebezdechy/