fbpx

 

 

Peelingi medyczne

 

PEELINGI MEDYCZNE

Peelingi (od ang. peel – złuszczać, łuszczyć się, obierać skórkę, otrzeć) to zabiegi polegające na kontrolowanym złuszczaniu naskórka, które może być mniej lub bardziej głębokie w zależności od zastosowanej metody i substancji chemicznych. Służą one pobudzeniu procesów odnowy biologicznej; przyśpieszenie złuszczania warstw powierzchniowych skóry daje sygnał do pobudzenia podziałów w warstwie podstawnej naskórka.

Złuszczanie (inaczej: eksfoliacja) pobudza procesy zapalne w naskórku i skórze oraz powoduje wzmożoną produkcję kolagenu, co ma wpływ na regenerację skóry. Głębokość złuszczania zależy od kilku czynników – stanu i typu skóry, rodzaju preparatu oraz intensywności zabiegu. Podczas peelingu medycznego naskórek złuszczany jest w bardzo intensywny sposób.

Skóra po zabiegach złuszczających jest bardzo delikatna i podatna na podrażnienia, dlatego też większości peelingów nie można wykonywać latem. Promienie słoneczne mają szkodliwe działanie na skórę – pod ich wpływem mogą pojawić się przebarwienia. Również niskie temperatury nie sprzyjają peelingom – mróz niszczy barierę ochronną składającą się z mieszaniny lipidów, wody i białek, która znajduje się w zewnętrznej części naskórka, w warstwie rogowej, co może być przyczyną podrażnień skóry.

 

RODZAJE PEELINGÓW

W zależności od tego, jak głęboko sięga zniszczenie tkanek, wyróżnia się peelingi płytkie (powierzchowne – w obrębie samego naskórka), średnio głębokie (obejmują naskórek i warstwę brodawkową skóry właściwej) oraz głębokie, sięgające warstwy siateczkowej. Peelingi powierzchowne usuwają martwy naskórek i dają uczucie świeżości; najczęściej wykonywane są w gabinetach kosmetycznych. Z kolei peelingi średnio głębokie i głębokie może wykonać jedynie odpowiednio przeszkolony lekarz.

Zabiegi peelingujące dzieli się na: mechaniczne, chemiczne i fizyczne. Peeling mechaniczny polega na złuszczaniu naskórka za pomocą preparatów ścierających ręcznie lub urządzeń. Są to takie zabiegi, jak: mikrodermabrazja (korundowa lub diamentowa), dermabrazja i peeling kawitacyjny. Peelingi fizyczne wykonuje się przy użyciu lasera, ciekłego azotu lub podtlenku azotu. Natomiast peelingi chemiczne to złuszczanie naskórka przy użyciu preparatów chemicznych; mogą to być substancje naturalne, np. kwasy owocowe AHA (kwas glikolowy, mlekowy), BHA (kwas salicylowy), TCA (kwas trichlorooctowy) albo fenol, który jest bardzo silnym środkiem chemicznym. Substancje chemiczne są wykorzystywane zarówno do zabiegów powierzchownych, jak i głębokich; zależy to od rodzaju i mocy użytego kwasu oraz jego pH.

 

ZALETY ZABIEGU

Peelingi mają działanie profilaktycznie i lecznicze; można z nich korzystać w każdym wieku, niezależnie od rodzaju cery. Celem zabiegu jest odświeżenie, rozjaśnienie, wygładzenie i dotlenienie skóry, redukcja drobnych zmarszczek, a także poprawa napięcia i sprężystości skóry.

Kontrolowane złuszczanie naskórka działa na skórę niezwykle korzystnie – oczyszcza ją oraz poprawia jej stan i wygląd. Peelingi likwidują obumarły naskórek i płytkie zaskórniki, a także rozjaśniają powierzchowne przebarwienia, ujednolicając koloryt skóry. Zabiegi usuwają z naskórka substancje toksyczne oraz pozostałości po kosmetykach.

Peelingi medyczne pobudzają mikrokrążenie, dzięki czemu skóra staje się ujędrniona i głęboko nawilżona. W wyniku wzmożonej produkcji kolagenu i elastyny spłycone zostają drobne zmarszczki i blizny. Skóra po zabiegu jest wyraźnie odmłodzona i wygładzona.

WSKAZANIA

Peelingi są powszechnie stosowane w leczeniu skóry łojotokowej, trądzikowej i ze zmianami potrądzikowymi, takimi jak: blizny, przebarwienia i zaburzenia rogowacenia. Wykorzystywane są również do usuwania efektów fotostarzenia się i poprawy stanu skóry, która ma tendencje do przesuszania się.

Wskazania do wykonania peelingu medycznego to:

 • nadmierne rogowacenie skóry;
 • powikłania po trądziku – przebarwienia, blizny zanikowe i poszerzone pory;
 • przebarwienia – pozapalne, posłoneczne, hormonalne, plamy barwnikowe;
 • rozstępy skórne;
 • starzenie się skóry – drobne zmarszczki;
 • tłusta skóra, rozszerzone pory, zaskórniki;
 • uszkodzenia skóry związane z wiekiem: zmarszczki, utrata jędrności skóry;
 • uszkodzenia słoneczne;
 • zaburzenia rogowacenia – suchość skóry, rogowacenie przymieszkowe;
 • zmiany barwnikowe – piegi, ostuda, plamy soczewicowate, przebarwienia pozapalne;
 • zmiany chorobowe skóry – trądzik zwykły, zaskórnikowy, grudkowo-krostkowy, trądzik różowaty w okresie remisji.

 

PRZED ZABIEGIEM

Przed peelingiem medycznym należy na kilka dni zrezygnować ze stosowania silnie działających kremów na bazie siarki, glikolu, retinolu lub tlenku benzoilu. Skóra nie może być podrażniona, dlatego też niewskazana jest depilacja. Mężczyźni nie powinni się golić na kilka godzin przed zabiegiem.

 

NA CZYM POLEGA ZABIEG

Na podstawie wywiadu, diagnozy stanu skóry i oczekiwań pacjenta lekarz podejmuje decyzję o rodzaju peelingu i jego stężeniu. Ze względu na brak znieczulenia podczas zabiegu odczuwalne jest lekkie pieczenie i szczypanie. W zależności od zastosowanego preparatu na koniec zabiegu dokonuje się neutralizacji kwasów specjalnym preparatem (jednak nie wszystkie produkty wymagają neutralizacji).

Czas trwania zabiegu to na ogół kilkanaście minut. Wyjątek stanowi peeling o nazwie Yellow Peel – w tym przypadku cała procedura zajmuje kilka godzin. Po kilku dniach naskórek zaczyna się złuszczać – przy powierzchownych peelingach proces ten przebiega niemal niezauważalnie. Po wykonaniu głębszego peelingu skóra może być zaczerwieniona i podrażniona nawet przez kilka dni.

 

ZALECENIA PO ZABIEGU

Bezpośrednio po wykonaniu peelingu należy unikać wysokich temperatur i intensywnych ćwiczeń. Przez okres 2 tygodni nie wolno stosować żadnych kosmetyków ścierających i kremów z kwasami AHA, a przez co najmniej miesiąc od ostatniego zabiegu nie należy korzystać z kąpieli słonecznych (jest to szczególnie istotne w przypadku osób o skłonnościach do przebarwień).

Po wykonaniu zabiegu należy odczekać 2 dni i dopiero wtedy można ponownie zastosować kosmetyki bazujące na siarce, glikolu, retinolu lub tlenku benzoilu. Aby podtrzymać efekt peelingu można używać 2 razy dziennie kremów z witaminą C. Zalecane jest również codzienne stosowanie kremów z filtrami – wskaźnik ochrony przeciwsłonecznej, czyli SPF (ang. sun protection factor) powinien wynosić co najmniej 30.

 

EFEKTY ZABIEGU

W zależności od stężenia i rodzaju preparatu można uzyskać różne efekty, np. oczyszczenie skóry, usunięcie martwych komórek, zmniejszenie blizn potrądzikowych, poprawę stanu naskórka, a w wypadku peelingów średnich i głębokich również poprawę stanu skóry właściwej. Po zabiegu jest ona bardziej gładka i elastyczna, zmarszczki zostają spłycone, a rozszerzone pory i zaskórniki usunięte.

Peelingi zawierają nie tylko składniki złuszczające, ale także inne substancje czynne, które mogą współdziałać z aktywnością kwasów, dzięki czemu pomagają usunąć przebarwienia, redukują nadmierne rogowacenie, regulują wydzielanie sebum, a ponadto mają wpływ na przebudowę kolagenu i elastyny. Seria peelingów z użyciem kwasów to skuteczna kuracja przeciwtrądzikowa, która umożliwia usuwanie również blizn potrądzikowych.

Po peelingu medycznym następuje poprawa mikrokrążenia w skórze i złuszczanie naskórka. Wywołany stan zapalny jest przyczyną dość silnego, ale bezbolesnego zaczerwienienia skóry i lekkiej opuchlizny. To jak najbardziej naturalne zjawisko, a czas jego utrzymywania się zależy od głębokości peelingu.

Już po pierwszym peelingu widoczne są efekty zabiegu. Najlepsze rezultaty można uzyskać, wykonując serię 4-6 zabiegów powtarzanych przeważnie co 2-4 tygodnie. Od rodzaju peelingu i oczekiwań pacjenta zależy ilość zabiegów w serii. Jeśli po zabiegu musi wrócić do pracy, zalecane jest wykonanie łagodniejszego peelingu i jego wielokrotne powtarzanie. Pacjenci, którzy mogą zrobić sobie przerwę w pracy, śmiało mogą zdecydować się na mocniejszy peeling, który zapewnia większe złuszczanie i regenerację głębszych warstw skóry.

 

PRZECIWWSKAZANIA

Z peelingów medycznych nie mogą korzystać osoby, u których stwierdzono takie schorzenia i dolegliwości, jak:

 • aktywna opryszczka;
 • alergie skórne;
 • choroby autoimmunologiczne;
 • ciężkie postacie trądziku (torbiele ropne konieczna wcześniejsza terapia farmakologiczna);
 • liczne teleangiektazje, czyli tzw. pajączki naczyniowe;
 • liczne znamiona melanocytowe;
 • podrażniona, uszkodzona skóra (nadżerki, otarcia, zranienia, zabiegi chirurgiczne w obrębie twarzy);
 • skłonność do powstawania bliznowców;
 • u kobiet – ciąża i okres karmienia piersią.

Peeling medyczny nie może zostać wykonany u osób, które stosują doustną terapię pochodnymi witaminy A, mają opaloną skórę lub dopiero co korzystały z krioterapii, czyli leczenia zimnem.

 

LEKARZ WYKONUJĄCY ZABIEG

Zabieg wykonuje lekarz medycyny estetycznej,  chirurg głowy i szyi doktor Aleksander Żmudziński,  lekarz z 25 letnim doświadczeniem zabiegowym.


REJESTRACJA

 • tel. +48 793 138 757
 • tel. +48 91 307 80 29


Rejestracja telefoniczna w godzinach:
od poniedziałku do piątku między 9 a 18
w soboty między 9 a 14

E -mail: info@olimedica.pl


SYSTEM RATALNY


SYSTEM RATALNY

Informujemy, że ze wszystkich usług naszej placówki Olimedica Centrum Medyczne możesz korzystać bez angażowania własnych środków i opłacić koszty leczenia w ratach. MediRaty to pierwszy w Polsce, sprawdzony już w tysiącach gabinetów, klinik i szpitali, ogólnie dostępny system finansowania usług medycznych.

Gdy koszty zabiegów przestają być barierą, łatwiej jest zoptymalizować plan leczenia.

Sprawdź swoją zdolność kredytową, wybierz opcję rat i zamów finansowanie – wystarczy jedna rozmowa telefoniczna z Konsultantem MediRat.
Ustal z lekarzem plan leczenia i rozpocznij jego realizację.
Za zabiegi chirurgiczne wykonywane w placówce medycznej Olimedica Centrum Medyczne można płacić w systemie ratalnym.

To innowacyjne narzędzie ratalne skoncentrowane na finansowaniu branży medycznej:

-gwarancja najniższej raty,
-prosta i szybka procedura,
-kwota finansowania do 50 tys. zł. 

Jak to działa – krok po kroku:
1. Umów się na konsultację do Lekarza.
2. Lekarz ustali z Tobą plan leczenia oraz określi jego koszt.
3. MediRaty skontaktuje sie z Tobą telefonicznie, zweryfikuje Twoją zdolność kredytową, po czym otrzymasz ofertę spłat.
4. Po Twojej akceptacji przyjedzie do Ciebie kurier w celu podpisania umowy.
5. Środki finansowe zostaną przelewane na konto naszej placówki. 


 

Masz dodatkowe pytania?

Wyślij formularz

Szybki kontakt