Operacja ucha środkowego  z perlakiem lub bez perlaka

Przy przewlekłym zapaleniu ucha środkowego wskazane jest leczenie operacyjne z całkowitym usunięciem perlaka oraz okolicznych, zniszczonych tkanek kostnych. W etapie późniejszym, po uzyskaniu trwałego wyleczenia, można również przeprowadzić operacje poprawiające słuch. Zdarzają się jednak nawroty perlaka i dlatego tak ważne są okresowe kontrole laryngologiczne. Wszystkie operacje uszne wykonywane są z użyciem mikroskopu operacyjnego, w dużym powiększeniu, zapewnia to uzyskanie jak najlepszych wyników leczenia.

Cel zabiegu

W przypadku zapaleń ucha leczenie operacyjne ma dwa główne cele.

  • usunięcie przyczyny wywołującej stan zapalny – czy to zakażonej ziarniny czy macierzy perlaka;
  • odtworzenie układu przewodzącego dźwięki – błony bębenkowej i łańcucha kosteczek słuchowych mający na celu poprawę słuchu.

Przez zabiegiem

W każdym przypadku staramy się przygotować chorego do leczenia operacyjnego, którego celem będzie zamknięcie ubytków w błonie bębenkowej, jak i odtworzenie ciągłości zniszczonego łańcucha kosteczek słuchowych. Ażeby wykonać taką operację, zwaną tympanoplastyką, należy doprowadzić do "osuszenia" ucha i ustąpienia wycieku przez okres co najmniej 4 miesięcy. Prawidłowe wygojenie się rany operacyjnej prowadzi do poprawy słuchu, ustąpienia wycieku i możliwości korzystania z kąpieli. Jeśli nie dojdzie do prawidłowego wgojenia się przeszczepionych elementów, operację taką można powtórzyć, stosując znieczulenie miejscowe połączone z podaniem leków przeciwbólowych.

Przebieg zabiegu

Operacja perlaka ma najczęściej chrakter dwuetapowy.

Pierwszy etap polega na oczyszczeniu ucha z perlaka, ziarniny i tkanek zapalnych, oraz rekonstrukcji błony bębenkowej.

Po 6-12 miesiącach od pierwszego zabiegu wykonujemy drugi etap zabiegu tzw. „second look”. Celem zabiegu jest kontrola czy nie ma wzowa perlaka oraz rekonstrukcja kosteczek słuchowych.

Niewielką wznowę stwierdza się statystycznie u 20-30% pacjentów. W przypadku stwierdzenia wznowy perlaka należy ją usunąć i jeśli kosteczki słuchowe były zniszczone, lub rozłączono je w trakcie pierwszego zabiegu, wykonuje się ich rekonstrukcję celem poprawy słuchu.

Ponieważ pole operacyjne jest bardzo małe operacje rekonstrukcyjne ucha środkowego wymagają zastosowania specjalistycznego sprzętu i wykonuje się je w mikroskopie operacyjnym.

Zabieg jest trudny szczególnie u dzieci i powinien być zarezerwowany dla dobrze wyszkolonych operatorów specjalizujących się w chirurgii ucha.

Rodzaj znieczulenia

Zabieg przeprowadza się  w znieczuleniu ogólnym.

Czas zabiegu

Operacja trwa od jednej do kilku godzin.

Po zabiegu

Pacjent po zabiegu pozostaje do następnego dnia w szpitalu. Opatrunek uszny pozostaje przez co najmniej 7 dni. Po wykonanym zabiegu operacyjnym należy także podawać choremu antybiotyki drogą dożylną (najczęściej cefalosporyny III generacji z metronidazolem.

Zalecenia

  • w okresie pooperacyjnym wskazany jest oszczędzający tryb życia;
  • unikanie silnego wydmuchiwania wydzieliny z nosa oraz ograniczenie wysiłku fizycznego;
  • konieczna jest dalsza opieka laryngologiczna.

U dobrych chirurgów trwałe usunięcie perlaka i zamknięcie perforacji udaje się u ponad 90% pacjentów, poprawa słuchu u ponad 70%.

Mozliwe powikłania

Powikłania w postaci porażenia nerwu twarzowego, głuchoty czy wycieku płynu mózgowo-rdzeniowego w rękach doświadczonych operatorów są niezwykle rzadkie.

Jak często potrzebne są badania kontrolne?

Jeśli dojdzie do pełnego wygojenia jamy operacyjnej ucha to u osób z PZUŚ z perlakiem wskazane są badania kontrolne co 6 miesięcy, a u osób z tzw. zapaleniem bezpiecznym raz na rok.

 

Jak przygotować się do zabiegu?

 


 

Lekarz wykonujący zabieg

Zabieg wykonuje lek. med. Aleksander Żmudziński, specjalista laryngolog – chirurg głowy i szyi, lekarz z 25 letnim doświadczeniem zabiegowym.

 

Rejestracja

  • tel. +48 793 138 757
  • tel. +48 91 835 43 79

Rejestracja telefoniczna w godzinach:
od poniedziałku do piątku między 9 a 18
w soboty między 9 a 14

e -mail: info@olimedica.pl

 

Cennik

 

 

CENNIK
SYSTEM RATALNY

 

 

 

 

 

Kontynując, zgadzasz się na używanie plików typu cookies Więcej informacji

Witryna olimedica.pl wykorzystuje pliku typu "cookies" w celu zapewnienia poprawnego wyświetlania strony dla wszystkich urządzeń, poprawnej realizacji dostarczanych informacji oraz w celach gromadzenia anonimowych informacji statystycznych.

Zamknij

Nasz adres
Centrum Medyczne Olimedica
ul. Narutowicza 13E
70-240 Szczecin
Rejestracja
pon. - pt. od 9 do 18
sob. od 9 do 14
+48 91 307 80 29
+48 793 138 757
info@olimedica.pl

Znajdź nas
facebook   google plus   You Tube   twitter   instagram