fbpx

 

nieprzyjemny zapach z ust

 

Jeśli twoi bliscy odsuwają się od Ciebie, gdy coś do nich mówisz, to zdecydowany sygnał, że dotyczy Cię nieprzyjemny zapach z ust. Bywa, że sami nie zdajemy sobie z tego sprawy, gdyż ludzki nos po kilku chwilach przyzwyczaja się do wydobywającego się z ust zapachu i już go nie odróżnia.

Nieprzyjemna codzienność

Jest tobez wątpienia zawstydzająca i uciążliwa przypadłość. Nieprzyjemny zapach z ust może przeszkadzać nam w codziennym życiu, a nawet niekorzystnie wpłynąć na rozwój naszej kariery zawodowej lub osobiste powodzenie w życiu uczuciowym. Istnieją możliwości,pozwalające wyeliminować brzydki zapach z ust, ale wpierw trzeba wiedzieć skąd się on bierze. Jeśli odczuwamy brzydki zapach z ust wiedząc, że jego przyczyną nie są zmiany chorobowe w dziąsłach, próchnica , lub problemy gastryczne, warto udać się do lekarza laryngologa, gdyż przyczyna może tkwić w migdałkach podniebiennych.

Przyczyna brzydkiego zapachu z ust

W wąskich kryptach migdałków (niewielkich niszach,zasklepkach) mogą bowiem zalegać zagęszczona treść migdałkowa, która może być pożywką dla bakterii gnilnych i grzybów.W zdrowych migdałkach krypty naturalnie się oczyszczają z ich naturalnej wydzieliny-nabłonków,komórek odpornościowych,mas cholesterolowych.W przypadkach przerostu migdałków lub po przejściu angin-czasem jednej anginy-migdałki mogą przebudować się ,przerosnąć tkanką włóknistą-w wyniku czego dochodzi do utrudnionego samoistnego drenażu krypt i zalegająca w nich treść ulega zagęszczeniu tworząc widoczne czasem gołym okiem  białe grudki, czopy, fachowo określany jako detryt, debris czyli martwa materia organiczna.

Jak można pozbyć się przykrego zapachu z ust?

W przypadku zalegania detrytu w kryptach migdałków doraźnie wystarczy okresowe mechaniczne oczyszczanie migdałków i płukanie gardła płynami odkażającymi. Jest to jednak rozwiązanie nieprzyjemne i tymczasowe. W przypadkach kiedy w naszych migdałkach zalega duża ilości detrytu można wykonać ambulatoryjnie w znieczuleniu miejscowym zabieg kryptolizy (czyli zamknięcia) krypt migdałków przy użyciu kriochirurgii (wymrażania) lub metodą radiochirurgiczną. Może się zdarzyć, że zabieg kryptolizy będzie wymagał dwu-,czasem trzykrotnego powtórzenia aby osiągnąć w pełni oczekiwany przez pacjenta efekt.

Kryptoliza migdałków metodą kriochirurgii – na czym polega zabieg? 

Kryptoliza migdałków podniebiennych ma na celu zamknięcie krypt znajdujących się w migdałkach. Zabieg wykonywany jest z reguły  w znieczuleniu miejscowym, po oczyszczeniu krypt. W efekcie czego migdałki stają się mniejsze a krypty spłycają się. Dzięki temu istnieje duża szansa na trwałe wyzbycie się problemu zalegania detrytu w migdałkach a tym samym brzydkiego zapachu z ust. Kryptoliza metodą kriochirugii opiera się na zastosowaniu podczas zabiegu niskiej temperatury, skalpel jest więc zbędny a sam zabieg prawie bezbolesny i bezkrwawy. Okres rekonwalescencji to ewentualny kilkudniowy okres uczucia przeszkody w gardle.

 

 

Jeśli mimo zabiegu kryptolizy, nieprzyjemny zapach z ust nie znika a w migdałkach nadal zalega detryt, w takich przypadkach warto zastanowić się nad ich usunięciem. U dorosłych migdałki spełniają już szczątkową rolę w procesie odpowiedzi immunologicznej. Nie są więc niezbędne w układzie limfatycznym.

Masz dodatkowe pytania?

Wyślij formularz

Szybki kontakt