fbpx

przyczyny chrypki, laryngolog szczecinNiebezpieczna chrypka

Czy kiedykolwiek miałeś trudności z wydawaniem głosu, albo miałeś wrażenie, że „coś” drapie cię w gardle? Znajomi zwracali uwagę na Twój „szorstki” i „skrzeczący” głos? Jeśli na któreś z pytań odpowiedziałeś pozytywnie, to zapewne wiesz, że przyczyną Twoich dolegliwości była chrypka.

 

Przyczyny chrypki

Przyczyn może być wiele, jednak trzeba pamiętać, że jej pojawienie może, ale nie musi zwiastować poważniejszą dolegliwość.

Główną przyczyną chrypki jest przede wszystkim nieprawidłowe stykanie się strun głosowych bądź zaburzenia ich elastyczności. Chrypkę mogą powodować takie czynniki, jak:

 • Choroby górnych dróg oddechowych;
 • Zapalenie krtani będące objawem przeziębienia;
 • Zapalenie krtani na skutek innych infekcji, jak np. gruźlicy;
 • Podrażnienie krtani dymem papierosowym;
 • Alergologiczny obrzęk pojawiający się w krtani;
 • Nadwyrężenie strun głosowych w wyniku głośnego krzyczenia, długotrwałego i intensywnego śpiewania lub mówienia (tzw. choroba nauczycieli);
 • Refluks żołądkowo-przełykowy;
 • Zaburzenia hormonalne – niedoczynność tarczycy;
 • Zażywanie niektórych leków;
 • Obecność ciała obcego, jak np. polipy;
 • Silny stres;
 • Nowotwory krtani, strun głosowych lub inne nowotwory (np. płuca lub przełyku).

 

Chrypka krótkotrwała i przewlekła

Pierwsza z nich – krótkotrwała – nie wymaga zwykle szczegółowej diagnostyki. Wywołują ją przede wszystkim infekcje bakteryjne górnych dróg oddechowych, palenie tytoniu, spożywanie zimnych napojów (w tym alkoholowych), czy intensywne nadużywanie strun głosowych. Leczenie zarówno u osób dorosłych jak i dzieci polega na czasowym przyjmowaniu leków przeciwkaszlowych oraz inhalacjach (olejkami i naparami), które nawilżą błonę śluzową dróg oddechowych. Jeśli dolegliwości nie ustępują specjalista zaleci leczenie antybiotykiem. W trakcie terapii powinniśmy unikać czynników, które powodują podrażnienie strun głosowych, takich jak: ostre przyprawy, kurz, tytoń, alkohol czy zimne, suche powietrze (klimatyzacja). Do maksymalnego minimum należy ograniczyć operowanie głosem.

 

Przewlekła chrypka ma miejsce wówczas, kiedy trwa dłużej niż kilka tygodni. Na jej skutek dochodzi do przerostowych bądź zanikowych zmian na strunach głosowych. Najczęściej związane jest to z nadmiernym wysiłkiem aparatu głosowego i dotyczy nauczycieli, wykładowców akademickich, śpiewaków operowych, aktorów, dziennikarzy. Niekiedy zdarza się, że chrypka jest objawem choroby refluksowej przełyku, wywołanej zarzucaniem kwaśnej treści żołądka, co przyczynia się do obrzęku brzegów strun głosowych i tylnej części krtani. Z kolei u osób palących papierosy przewlekle występująca chrypka może być wczesnym objawem raka krtani. Jeśli dodatkowo pojawią się takie symptomy jak silny kaszel, duszności, trudności w przełykaniu czy ból ucha, należy bezwzględnie udać się do lekarza, ponieważ wczesne wykrycie nowotworu daje dużą szansę na leczenie oszczędzające krtań. Przewlekła chrypka może także wystąpić w wyniku uszkodzenia nerwów krtani, które wywołuje nowotwór tarczycy, płuc czy choroby układu nerwowego.

Jeśli chrypka utrzymuje się dłużej niż dwa-trzy tygodnie, należy udać się do specjalisty laryngologa. Nie można bagatelizować pojawiających się objawów, ponieważ mogą być przyczyną groźnych chorób, zwłaszcza nowotworów. Według najnowszych badań rak krtani to najczęściej występujący rak głowy i szyi, a drugi, co do częstotliwości występowania rak górnych dróg oddechowych.

 

 

 

Masz dodatkowe pytania?

Wyślij formularz

Szybki kontakt