Krótkie wędzidełko języka – czym jest?

Krótkie wędzidełko języka – czym jest?

Wędzidełko językowe (podjęzykowe) to niewielki, elastyczny fałd błony śluzowej znajdujący się bezpośrednio pod językiem, który łączy spód języka i dno jamy ustnej. Jego prawidłowa długość umożliwia swobodne ruchy języka. Krótkie wędzidełko języka to już odmienność anatomiczna budowy jamy ustnej, w najbardziej zaawansowanych przypadkach, wędzidełko jest tak krótkie, że uniemożliwia podniesienie języka czy wysunięcie go z jamy ustnej poza poziom zębów. Szacuje się,  że częstotliwość występowania krótkiego wędzidełka to ok. 4-10 % populacji i częściej występuje u chłopców.

 

Krótkie wędzidełko języka – objawy

Nieprawidłową budowę wędzidełka należy rozpoznać jak najszybciej, najlepiej tuż po narodzeniu się dziecka. Już sama mama, może zauważyć ten problem ale najlepiej jeśli dziecko zbada pod tym kątem również lekarz lub położna. Co może zauważyć mama nowo narodzonego dziecka? Pierwszy i podstawowy objaw to trudności z karmieniem-dziecka nie umie dobrze uchwycić brodawkę,puszcza ją,denerwuje się.

 Podczas wysuwania języka, ziewania, lub w trakcie płaczu widoczna jest jakby grubsza nitka tkanki a język jest „ciągnięty” oraz zablokowany przez wędzidełko. Ponadto przy próbie wysuwania języka do przodu można zaobserwować jego układanie się w kształt serca.

 

Objawy krótkiego wędzidełka języka

 • występujący, ograniczony ruch języka w jamie ustnej
 • pojawiające się problemy z wysuwaniem języka do przodu poza linię zębów
 • podniesienie języka skutkujące zgrubieniem i ,,ciągnięciem” wędzidełka
 • całkowicie przyrośnięty do dna jamy ustnej język
 • charakterystyczne wcięcie języka przypominające serce
 • seplenienie(sygmatyzm) wywołanie trudnością z wymawianiem głosek wymagających podniesienia języka do góry (l, sz, ż, cz, dż, r)
 • ślinienie się dziecka
 • zaburzenia ssania u noworodków i niemowląt
 • bolesność i zranienia brodawek sutkowych podczas ssania u mam noworodków

 

Krótkie wędzidełko języka –  skutki

Zbyt krótkie wędzidełko języka może nieść za sobą wiele nieprzyjemnych i negatywnych skutków. Oprócz problemów z pobieraniem pokarmu u noworodków, dziecko, które ma ten problem może mieć utrwalony nieprawidłowy nawyk ssania, żucia i połykania. To z kolei prowadzi do problemów z wymową i wadą zgryzu. Ponadto taka wada anatomiczna  może powodować ślinotok, który jest wywołany poprzez  nagromadzenie się dużej ilości śliny na dnie jamy ustnej. Ślina nie może zostać prawidłowo odprowadzona, w związku z tym  wypływa na zewnątrz. W skrajnych przypadkach, krótkie wędzidełko języka może powodować szczękościsk ze względu na niedostateczne otwieranie szczęki podczas mówienia.

 

Zabieg podcięcia wędzidełka języka

W przypadku wystąpienia podejrzenia o zbyt krótkim wędzidełku należy skontaktować się z lekarzem oraz/lub logopedą.  Zabieg podcięcie wędzidełka języka (frenotomii) jest zabiegiem najczęściej wykonywanym przez lekarza laryngologa.  Przeprowadza się go nawet u kilkudniowego dziecka. Polega na przecięciu wspomnianej wyżej błony zlokalizowanej pod spodem języka.  Frenotomię u noworodków przeprowadza się najczęściej bez znieczulenia natomiast u starszych dzieci z reguły stosuje się miejscowe znieczulenie. Procedura może być przeprowadzona w znieczuleniu ogólnym (najczęściej dodatkowo przy okazji innych interwencji laryngologicznych takich jak usunięcie trzeciego migdałka).  Jedna osoba  przytrzymuje w odpowiedniej pozycji język dziecka, a lekarz laryngolog w tym samym czasie podcina wędzidełko. W trakcie zabiegu występuje niewielkie krwawienie, które ustępuje samoistnie już po kilku minutach. Zabieg jest bezpieczny i praktycznie bezbolesny. Po ustąpieniu krwawienia dziecko od razu można przystawić do piersi, a jego język zaczyna już wtedy pracować prawidłowo. Podcięte wędzidełko goi się szybko, zwykle bez powikłań. Podczas pierwszych kilku dni po zabiegu , w miejscu nacięcia może pojawić się białawo- szarawy lub żółty  (od karotenów z mleka matki) nalot niewymagający interwencji chirurgicznej. Warto wiedzieć, że przed zabiegiem, jak i po nim wymagane jest wykonywanie odpowiednich ćwiczeń, których celem jest zapobieganie zrostom wędzidełka oraz nauczenie prawidłowych ruchów języka. Sama procedura nie wystarczy, jej elementarną częścią są ćwiczenia.W niektórych przypadkach-gdy wędzidełko jest bardzo krótkie ,szerokie i mocno przytwierdzone do dna jamy ustnej wykonuje się plastykę wędzidełka. Zabieg ten wymaga znieczulenia ogólnego i plastycznego opracowania rany szwami.

 

Przeciwwskazania do  zabiegu podcięcia wędzidełka języka

 Są to m.in.

 • infekcje dróg oddechowych
 • zespół Pierre’a Robina
 • uczulenie na leki znieczulające
 • ogólny zły stan pacjenta
 • przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych
 • brak zgody pacjenta lub jego opiekuna prawnego

 

 

Dowiedz się więcej – Frenotomia