CZĘŚĆ I – CHRAPANIE

Czym jest chrapanie?

Chrapanie jest najczęstszą dolegliwością występującą w czasie snu. Podczas niego dochodzi do zwiotczenia mięśni i zwężenia cieśni gardła. W związku z tym przepływające powietrze może wywoływać drgania ścian gardła. Chrapanie jest sygnałem, że u śpiącego występuje przeszkoda na drodze przepływającego powietrza. Konsekwencją tego jest mniejszy przepływ powietrza do płuc i niedotlenienie organizmu.

Jakie są przyczyny chrapania i skąd się ono bierze?

Chrapanie pojawia się, gdy miękkie tkanki w obrębie dróg oddechowych rozluźniają się podczas snu i zaczynają drżeć pod wpływem przepływu powietrza. Najczęściej chrapanie wywoływane jest przez drżenie podniebienia miękkiego i języczka w tylnej części jamy ustnej. Do występowania chrapania mogą się przyczyniać także język, migdałki podniebienne, czy obrzęk błony śluzowej nosa. Chrapanie najczęściej pojawia się podczas snu w pozycji na plecach, u niektórych osób po spożyciu alkoholu czy leków nasennych. Występuje także u osób otyłych lub z nadwagą, z problemami laryngologicznymi – jak skrzywienie przegrody nosa, polipy nosa, przerost migdałków, małżowin nosa. Chrapią nie tylko mężczyźni, ale także kobiety. 

Jakie są najlepsze metody leczenia chrapania?

Leczenie chrapania jest dostosowywane indywidualnie do każdego pacjenta, zwykle ma to miejsce podczas konsultacji laryngologicznej. Każda metoda ma swoje wskazania i przeciwwskazania do zastosowania. Wszystko zależy od objawów, stopnia zaawansowania zmian, obecności chorób towarzyszących oraz warunków anatomicznych. W części przypadków wykorzystuje się kombinację różnych metod celem uzyskania jak najlepszych efektów leczenia.

Czy zabieg leczenia chrapania jest bolesny i czy jest wykonywany pod narkozą?

Zabieg nie jest bolesny i jest rutynowo wykonywany z zastosowaniem miejscowych leków znieczulających, co pozwala pacjentowi od razu wrócić do zwykłego trybu życia.

Czy wykonanie zabiegu prowadzi do ograniczeń w życiu codziennym?

Po wykonanym zabiegu zalecane jest wstrzymanie się od wysiłku fizycznego na okres do 14 dni, nie powinno się latać samolotem czy nurkować. Najlepiej w okresie rekonwalescencji nie planować dłuższych wyjazdów – w razie komplikacji pooperacyjnych warto być w zasięgu lekarza.

Kiedy pojawiają się pierwsze efekty zabiegu leczenia chrapania?

Większość pacjentów odczuwa poprawę już podczas pierwszej nocy. Ostateczne efekty można oceniać zwykle po 6-8 tygodniach od zabiegu. 

Jakie są możliwe powikłania po zabiegu?

Powikłania pooperacyjne mogą być wczesne (występują do 3 dni po zabiegu) i późne (występują po 3 dniach). Wśród wczesnych powikłań wymienia się: silny ból w miejscu zabiegu, krwawienie, gorączkę. Późne powikłania to zakażenie rany, krwawienie, zaburzenie mowy (nosowanie otwarte), niewydolność podniebienia, zrosty i duże blizny. Na szczęście stosowane przez nas metody leczenia chrapania i bezdechów maja dość niski poziom powikłań (mniej niż 3%), a najczęstsze powikłania to krwawienie i ból pooperacyjny.

Czy chrapanie może pojawić się w ciąży?

Badania dowodzą, że w czasie ciąży nasilają się często objawy bezdechu sennego, którego najbardziej znanym objawem jest chrapanie. Najbardziej są na nie narażone kobiety z dużym wskaźnikiem masy ciała przed ciążą. Bezdech może się też objawiać ciężkim oddechem, sapaniem, odgłosem dławienia i przerwami w oddychaniu. Wyższy poziom estrogenów w organizmie prowadzi do przekrwienia, które z kolei może powodować chrapanie.

Czy istnieją na rynku preparaty pomagające łagodzić chrapanie?

Dolegliwości związane z chrapaniem łagodzą dostępne bez recepty preparaty ziołowe w formie aerozolu, które aplikuje się do nosa przed snem. Nawilżają one silnie błonę śluzową nosa oraz podniebienia miękkiego i tylnej ściany gardła. To sprawia, że wdychane powietrze przepływa przez górne drogi oddechowe bez oporów. Opory te pojawiają się, gdy błony śluzowe są suche, powoduje to wibracje tkanek miękkich odpowiedzialnych za występowanie chrapania.Leki te nie leczą bezdechu, znoszą jedynie objaw, jakim jest chrapanie.

Jak radzić sobie z chrapaniem?

Przede wszystkim powinno się ograniczyć używki. Jak wspomnieliśmy, papierosy i alkohol są jednymi ze sprawców chrapania. Jeżeli widzisz, że chrapiąca osoba śpi na wznak, obudź ją i poproś o zmianę pozycji. Jeżeli to katar jest powodem chrapania, postaraj się go wyleczyć. Stosuj nieuzależniające krople, maść, wdychaj olejek eukaliptusowy lub napar z rumianku. Czasami lekarstwem na chrapanie jest po prostu zrzucenie kilku kilogramów i zdrowa dieta. Jeżeli nic nie pomaga, a wszyscy domownicy nie wytrzymują problemu – udaj się do lekarza. Odnajdzie on przyczynę twojego chrapania i łatwiej będzie ją wyeliminować.

CZĘŚĆ II – BEZDECH SENNY

Czym jest bezdech senny?

Chrapanie jest pierwszym objawem obturacyjnego bezdechu sennego (OBS). OBS polega na występowaniu powtarzających się w czasie snu bezdechów i spłyceń oddychania. Bezdech to całkowite, a spłycenie to częściowe zamknięcie gardła podczas snu. Przerwy w dopływie powietrza do płuc w wyniku oporu na poziomie gardła powodują powtarzające się incydenty niedotlenienia, przyspieszenia czynności serca, znacznego wzrostu ciśnienia krwi nawet do 200mmHg, zaburzeń rytmu serca oraz nieuświadomione kilku-, kilkunastosekundowe wybudzenia tzw. mikrowybudzenia, które obserwuje się podczas zapisu fal mózgowych tj. elektroencefalogramu (eeg) w czasie badania polisomnograficznego. W takiej sytuacji sen nie przynosi odpoczynku.

Kto choruje na bezdech senny?

Na obturacyjny bezdech senny cierpią głównie osoby otyłe lub z nadwagą. Objawy występują w dzień i w nocy. Objawy nocne to przede wszystkich głośne nieregularne chrapanie czasami z zatrzymaniem oddechu. Niektórzy gwałtownie budzą się w nocy z uczuciem duszenia w gardle lub duszności z lękiem. Ponadto może występować nadmierna potliwość, uczucie suchości w jamie ustnej, bóle w klatce piersiowej, kołatanie serca. Do objawów dziennych możemy zaliczyć uczucie stałego zmęczenia, niewyspania, nadmierną senność w ciągu dnia. Zazwyczaj pacjenci zasypiają w sytuacjach nużących, np. podczas oglądania telewizji, na zebraniu czy w kościele. W przypadku ciężkiego bezdechu pacjenci zasypiają w czasie rozmowy, a nawet podczas prowadzenia samochodu. Bezdech jest przyczyną spadku libido. Choroba, niezależnie od powikłań ze strony serca i innych narządów, może być powodem rozdrażnienia, nadmiernego zdenerwowania, konfliktów z otoczeniem, a nawet wypadków komunikacyjnych i w czasie pracy oraz utraty pracy. Bezdech senny występuje 2-3 razy częściej u mężczyzn niż u kobiet. U mężczyzn dochodzi do rozwoju choroby wcześniej (najczęściej po 35-40 roku życia), a u kobiet najczęściej rozwija się po menopauzie.

Dlaczego chorują głównie mężczyźni?

Zdecydowaną przyczyną jest tu otyłość i sposób rozmieszczenia tkanki tłuszczowej. U panów tkanka tłuszczowa gromadzi się głównie na szyi, brzuchu. U kobiet bezdech pojawia się w związku z zaburzeniami hormonalnymi w okresie menopauzy. Bezdech występuje częściej u osób palących tytoń, spożywających alkohol przed snem. Może także towarzyszyć innym chorobom np. akromegalii, niedoczynności tarczycy. Nasilenie choroby wiąże się głównie z otyłością. 

Jakie są główne przyczyny bezdechu sennego?

Otyłość, gruba, krótka szyja. Ponadto nieprawidłowości w budowie górnych dróg oddechowych – przerost języka, wydłużenie podniebienia miękkiego, przerost migdałków podniebiennych, niedorozwój żuchwy usposabiają do wystąpienia choroby. Niedoczynność tarczycy – powoduje osłabienie mięśni gardła i towarzyszy jej otyłość, które sprzyjają wystąpieniu bezdechu. Palenie tytoniu – powoduje podrażnienie, obrzęk, stan zapalny w górnych drogach oddechowych, które predysponują do wystąpienia bezdechów. Alkohol, środki nasenne – zmniejszają napięcie mięśni gardła i nasilają występowanie bezdechów.

Jakie mogą być konsekwencje nieleczonego bezdechu sennego?

Udowodniono, że obturacyjny bezdech senny powoduje zaburzenia w metabolizmie organizmu. Nieleczony może być przyczyną wielu poważnych chorób m.in. nadciśnienia tętniczego, choroby niedokrwiennej serca tzw. wieńcówki oraz zawału serca. Powodować może powstawanie arytmii serca (migotanie przedsionków, skurcze dodatkowe), cukrzycy. U wielu osób doprowadza do udaru mózgu, niewydolności serca i nerek. Najgroźniejszym powikłaniem, na szczęście rzadkim, jest zgon podczas snu. 

Jakie badanie pomoże rozpoznać OBS?

Jedynym badaniem, które może dać odpowiedź na pytanie czy tylko chrapiemy czy jesteśmy chorzy na bezdech senny, jest tzw. polisomnografia (PSG). Badanie wykonuje się w przystosowanych do tego celu salach –pracowniach snu, w których stworzone są warunki do wygodnego i spokojnego snu. Badanie trwa jedną noc, jest bezbolesne. Polega na zapisywaniu faz snu, ruchów oddechowych klatki piersiowej i brzucha, ruchów kończyn, EKG, chrapania, przepływ powietrza przez usta i noc, pozycji ciała, saturacji przy pomocy malutkich czujników. Zakłada się je na głowę, palec i klatkę piersiową. Podczas badania nad pacjentem całą noc czuwa pielęgniarka. Badanie zapisywane jest w komputerze, a następnie lekarz dokładnie je ogląda i stawia diagnozę. O ciężkości choroby świadczy liczba bezdechów na godzinę snu. 
W Olimedica Centrum Medycznym od lipca br. można wykonywać badanie przesiewowe snu dzięki nowoczesnemu urządzeniu Wat-PAT200.

Co to jest WATCH PAT-200?

Watch-PAT200 jest prostym urządzeniem diagnostycznym, który zakłada się na nadgarstku ręki. Do rejestracji sygnału biologicznego wykorzystuje nieinwazyjne optyczne czujniki, które zakładane są na palcu ręki. Docierające sygnały są zapisywane na specjalnej wymiennej karcie pamięci, którą po badaniu przenosi się do komputera z odpowiednim oprogramowaniem i dokonuje się analizy. Niezwykle prosta budowa i funkcjonalność aparatu daje pacjentowi możliwość wykonania pomiaru w domu, dzięki czemu nie jest on narażony na stres związany z badaniem w warunkach szpitalnych. Skuteczność, a przede wszystkim dokładność urządzenia Watch-PAT200 potwierdzona została licznymi badaniami klinicznymi.

Czym różni się bezdech senny od chrapania?

Granica między chrapaniem a bezdechem jest bardzo cienka, bo właściwie chrapanie zwiastuje wystąpienie bezdechu, lecz nie zawsze jest związane z bezdechem. Chrapanie występuje wtedy, gdy podniebienie miękkie i tzw. języczek wibrują w pobliżu tylnej ściany gardła, natomiast bezdech nocny polega na całkowitym rozluźnieniu języka i podniebienia miękkiego, w wyniku czego dochodzi do zablokowania przepływ powietrza i chory dusi się. Objawy bezdechu to głośne chrapanie z okresowym zatrzymaniem oddechu, senność w dzień, trudności z koncentracją, słaba pamięć, zmiana osobowości.

Czy bezdech senny i chrapanie może występować u dzieci?

Tak. Najczęstszą przyczyną jest przerost migdałków podniebiennych i/lub migdałka gardłowego. Dziecko w nocy chrapie, w dzień jest niewyspane, rozdrażnione, ma kłopoty w nauce, bardzo często choruje na infekcje górnych i dolnych dróg oddechowych. Chętnie oddycha przez usta, a nie przez nos, a mowa jest nosowa. Taki stan wymaga pilnej diagnostyki.

Kiedy powinniśmy się przebadać?

Na badania powinien zdecydować się każdy, jeśli chrapie (zwłaszcza głośno podczas każdej nocy) jest zmęczony, senny w ciągu dnia, rodzina obserwuje u osoby przerwy w oddychaniu podczas snu, choruje na nadciśnienie tętnicze, ma nadwagę lub otyłość. Odnotowanie u siebie powyższych objawów powinno przełożyć się na podjęcie szybkiej decyzji o wizycie w poradni, zajmującej się diagnostyką i leczeniem bezdechu nocnego i chrapania. Zapraszamy do Olimedica Centrum Medyczne.

 Nasz adres
Centrum Medyczne Olimedica
CHR Kupiec I piętro
ul. Krzywoustego 9-10
70-250 Szczecin
Rejestracja
pon. - pt. od 9 do 19
sob. od 8 do 12
+48 91 307 80 29
+48 793 138 757
info@olimedica.pl

Znajdź nas
facebook   google plus   You Tube   twitter   instagram
Copyrights © 2015-2018 Centrum Medyczne Olimedica. All rights reserved