Leczenie nadpotliwości

Nadpotliwość – (łac. i ang Hyperhidrosis)  to stan kliniczny, w którym stwierdzamy nadmierną produkcję potu najczęściej w okolicy pach, stóp i dłoni.

Pot wydzielany  zbyt obficie powoduje bardzo duży dyskomfort. Osoby, które zmagają się z tym problemem prawie cały czas mają wilgotne ręce, stopy i mokre plamy na ubraniach w okolicach pach. Nadpotliwość może ograniczać normalne funkcjonowanie, wiele osób ogranicza kontakt z innymi osobami, izoluje się. Problem ten może przeszkadzać również w pracy zawodowej.  Osoby z nadmierną potliwością muszą przebierać się czasami nawet kilka razy dziennie. Nadpotliwość to nie tylko problem  estetyczny  i trudności w życiu codziennym, to również poważne skutki społeczne.

 

Rodzaje nadmiernej nadpotliwości:

  • Miejscowa nadmierna potliwość – dotyczy stóp, dłoni oraz pach w około 30-40% przypadków.  Nadmierna potliwość obejmuje również twarz, ale znacznie rzadziej.  

  • Uogólniona nadmierna potliwość – dotyczy całego ciała. Występuje rzadziej , zwykle jest następstwem współistniejącej choroby, takiej jak infekcja, cukrzyca lub nadczynność tarczycy. Nadmierna potliwość zazwyczaj zanika pod wpływem leczenia podstawowej choroby.

W gabinetach medycyny estetycznej w leczeniu nadpotliwości stosuje się toksynę botulinową jako najskuteczniejszą formę pozbycia się tej dolegliwości. Jest zalecana w leczeniu miejscowej nadmiernej potliwości w przypadku niepowodzenia innych metod terapii.

Toksyna botulinowa

Toksyna botulinowa, potocznie zwana botoksem bądź jadem kiełbasianym, to nic innego jak neurotoksyna, którą w warunkach beztlenowych wytwarzają bakterie Clostridium botulinum. Toksyna ta jest jedną z najbardziej trujących substancji, występującą naturalnie w przyrodzie. To właśnie dzięki swoim niezwykłym właściwościom znalazła szerokie zastosowanie w medycynie estetycznej. Botoks działa bardzo prosto. Powoduje zahamowanie uwalniania acetylocholiny, czyli neuroprzekaźnika, który jest odpowiedzialny za przekazywanie impulsów między zakończeniami nerwów a mięśniami. Blokuje więc tym samym synapsy nerwowo-mięśniowe – osłabiając i porażając mięśnie – co w konsekwencji prowadzi do ich rozluźnienia i wyprostowania zmarszczek. Toksynę stosuje się jako miejscowy czynnik paraliżujący – działa on jedynie w obrębie mięśni, do których został wstrzyknięty. Skutki zabiegu nie są nieodwracalne. Wracają po upływie około 3-6 miesięcy, a związane jest to ze stopniowym odnawianiem się nowych kontaktów synaptycznych.

 

Jak wygląda zabieg leczenia nadpotliwości?

Po zakwalifikowaniu pacjenta do zabiegu, lekarz medycyny estetycznej znieczula miejsce zabiegowe kremem znieczulającym. Po 30 minutach przeprowadzany jest zabieg. Polega on na dokładnym wstrzyknięciu toksyny botulinowej w leczone okolice za pomocą bardzo cienkiej igły.

 

Czy zabieg leczenia nadpotliwości jest bolesny?

Zabieg z użyciem toksyny botulinowej w okolicy pach jest prawie bezbolesny. Natomiast przy zabiegach na dłonie i stopy pacjenci czasami odczuwają ból.

 

Kiedy pojawia się efekt zabiegu leczenia nadpotliwości?

Efekt zabiegu pojawia się po około 7-14 dniach

 

Jak długo utrzymuje się efekt działania toksyny botulinowej?

Efekt utrzymuje się 6-8 miesięcy

 

W Centrum Medycznym Olimedica pracujemy na preparatach Azzalure

 

 

 

 

 

Kontynując, zgadzasz się na używanie plików typu cookies Więcej informacji

Witryna olimedica.pl wykorzystuje pliku typu "cookies" w celu zapewnienia poprawnego wyświetlania strony dla wszystkich urządzeń, poprawnej realizacji dostarczanych informacji oraz w celach gromadzenia anonimowych informacji statystycznych.

Zamknij

Nasz adres
Centrum Medyczne Olimedica
ul. Narutowicza 13E
70-240 Szczecin
Rejestracja
pon. - pt. od 9 do 18
sob. od 9 do 14
+48 91 307 80 29
+48 793 138 757
info@olimedica.pl

Znajdź nas
facebook   google plus   You Tube   twitter   instagram