łysienie

 

ŁYSIENIE

Łysienie (łac. alopecia) to objaw chorobowy, który polega na postępującym zanikaniu wytwarzania włosów w mieszkach włosowych. Może prowadzić do całkowitej utraty włosów znajdujących się na skórze głowy lub innej części ciała. Jest to dolegliwość dotycząca coraz większej liczby osób, nie tylko mężczyzn, ale również kobiet, a czasem nawet i dzieci.

Łysienie stanowi dla pacjentów nie tylko problem medyczny, ale również estetyczny, często stając się źródłem frustracji, złego samopoczucia i obniżonej samooceny. Najczęściej występującym typem łysienia jest łysienie androgenowe spowodowane wrażliwością mieszka włosowego na pochodną testestoronu – dihydrotestosteron. Pod jego wpływem mieszki włosowe wytwarzają coraz cieńsze i słabsze włosy, a same ulegają stopniowemu zmniejszeniu. W miarę upływu czasu mieszek produkuje już tylko krótki włos pozbawiony barwnika.

 

PRZYCZYNY

Łysienie androgenowe pojawia się w wyniku działania męskich hormonów i jest uwarunkowane genetycznie; dotyczy 87 proc. przypadków łysienia u mężczyzn. Rozpoczyna się poszerzaniem zatok czołowych, po czym pojawia się tzw. łysina centralna części szczytowej głowy.

Wśród innych przyczyn łysienia wymienia się choroby skóry i przydatków lub choroby ogólnoustrojowe przebiegające z zajęciem skóry. Zaliczają się do nich m.in. zakażenia bakteryjne (gruźlica, kiła drugorzędowa, figówka, trądzik martwiczy, czyraczność), choroby wirusowe, grzybica i łojotokowe zapalenie skóry, a także toczeń rumieniowaty czy liszaj płaski. W schorzeniach narządów wewnętrznych, takich jak niedoczynność tarczycy, niedokrwistość lub cukrzyca, utrata włosów jest jednym z objawów choroby.

Łysienie może być także wynikiem niedoboru makro- i mikroelementów (żelazo, miedź, cynk, witaminy z grupy B), działaniem czynników środowiskowych (zatrucie talem, arsenem lub rtęcią) oraz wyrywaniem włosów przez chorego (trichotilomania).

 

WIZYTA U TRYCHOLOGA

Do trychologa należy się udać, jak tylko zaczną wypadać pierwsze włosy. W leczeniu łysienia niezwykle ważna jest diagnoza, dlatego też wizyta u tego specjalisty jest bardzo istotna. Na podstawie badań trychologicznych można jest określić, na jakim etapie wzrostu znajdują się wypadające włosy, co jest niezwykle ważne dla postępowania leczniczego, ponieważ pomaga ustalić, gdzie znajduje się źródło problemu. Leczenie łysienia ma sens dopiero po postawieniu właściwej diagnozy – wówczas wiadomo, jaka terapia może okazać się najbardziej skuteczna. Leczenie powinno być prowadzone kompleksowo zarówno przez trychologa, jak też dermatologa, endokrynologa czy diabetologa, a w przypadku kobiet również ginekologa.

 

ROZWIĄZANIA

  • trichoskopia;
  • mezoterapia mikroigłowa;
  • osocze bogatopłytkowe;
  • trychologiczne zabiegi lecznicze;
  • odpowiednia dieta bogata w substancje odżywcze, witaminy, mikro- i makroelementy;
  • przeszczep włosów Biofibre®.

 

INNE PROBLEMY

https://olimedica.pl/lupiez/

 

SPECJALISTA TRYCHOLOG

mgr Izabela Żmudzińska

 

REJESTRACJA

  • tel. +48 793 138 757
  • tel. +48 91 307 80 29


Rejestracja telefoniczna w godzinach:
od poniedziałku do piątku między 9 a 18
w soboty między 9 a 14

E -mail: info@olimedica.pl

 

CENNIK

CENNIK
SYSTEM RATALNY
 

 

 

Kontynując, zgadzasz się na używanie plików typu cookies Więcej informacji

Witryna olimedica.pl wykorzystuje pliku typu "cookies" w celu zapewnienia poprawnego wyświetlania strony dla wszystkich urządzeń, poprawnej realizacji dostarczanych informacji oraz w celach gromadzenia anonimowych informacji statystycznych.

Zamknij


Nasz adres
Centrum Medyczne Olimedica
CHR Kupiec I piętro
ul. Krzywoustego 9-10
70-250 Szczecin
Rejestracja
pon. - pt. od 9 do 18
sob. od 9 do 14
+48 91 307 80 29
+48 793 138 757
info@olimedica.pl

Znajdź nas
facebook   google plus   You Tube   twitter   instagram