łupież skóry głowy

 

  Łupież skóry głowy

Łupież (łac. pityriasis capillitii) to choroba skóry głowy polegająca na drobnopłatowym złuszczaniu zrogowaciałej warstwy naskórka, w związku z nią towarzyszy mniej lub bardziej nasilony łojotok. Dla tej przykrej i swędzącej dolegliwości charakterystycznymi objawami są sypiące się z włosów płatki martwego naskórka, świąd, ściągnięta skóra głowy, a także często spotykane uczucie przesuszenia czy podrażnienia. Łupież może pojawić się u osób w każdym wieku – zarówno na skórze suchej, jak i łojotokowej.

Godne uwagi jest to, iż najczęściej występuje u dzieci w wieku 6-10 lat, nastolatków i młodych ludzi powyżej 20 roku życia. Szacuje się, że łupież dotyka nawet 50 proc. populacji ludności na całym świecie. Choć dolegliwość ta nie jest ani zaraźliwa, ani groźna, często stanowi problem natury estetycznej. Obumieranie i łuszczenie się zrogowaciałej warstwy naskórka jest naturalnym procesem, a zatem niewielkie ilości łupieżu zazwyczaj nie są oznaką żadnych nieprawidłowości. Jednak u niektórych osób nadmierne złuszczanie się skóry może mieć podłoże chorobowe i prowadzić m.in. do przedwczesnego łojotokowego łysienia między 20 a 30 rokiem życia.

 


 

  Przyczyny łupieżu skóry głowy

Istnieje kilka przyczyn łupieżu; jedną z nich jest zaburzenie pH skóry głowy, a co za tym idzie – namnażanie się drożdżaków Pityrosporum ovale. Grzyby te bytują na skórze głowy człowieka, najczęściej nie czyniąc mu krzywdy, czasami jednak zaczynają się gwałtownie mnożyć i w ten sposób zaburzają delikatną równowagę ekosystemu, jakim jest skóra.

Bardzo często łupież pojawia się również w wyniku nieodpowiedniej pielęgnacji skóry głowy przejawiającej się nadużywaniem stylizujących i koloryzujących kosmetyków. Negatywnie wpływa też stosowanie źle dobranego szamponu oraz niewystarczające spłukiwaniem szamponów i odżywek. Reasumując do innych przyczyn tego schorzenia zalicza się:

 • przegrzewanie skóry głowy suszarkami,
 • prostownicami,
 • elektrycznymi wałkami do włosów 
 • zbyt gorącą wodą podczas mycia.

Ponadto występowaniu łupieżu sprzyjają takie czynniki, jak:

 • przebywanie w suchych,
 • nadmiernie ogrzewanych pomieszczeniach,
 • przewlekły stres, 
 • nadmierne spożywanie węglowodanów i tłuszczów nasyconych.

Statystycznie z łupieżem częściej mają problem mężczyźni niż kobiety. Dlatego też niektórzy eksperci sądzą, że jego główną przyczyną są androgeny, czyli męskie hormony płciowe.

  Wizytu u trychologa, aby zwalczyć łupież skóry głowy

Pozbycie się łupieżu na własną rękę, bez konsultacji ze specjalistą, nie zawsze jest łatwe. Aby leczenie było skuteczne, jego podstawą musi być prawidłowe określenie rozmiaru i przyczyn dolegliwości, a także obszarów dotkniętych schorzeniem. W związku z tym Trycholog wykonuje fizyczne badanie skóry głowy i włosów. Ze względu na to stosuje w tym celu mikrokamerę i specjalistyczne oprogramowanie do przetwarzania obrazu wysokiej rozdzielczości. Dzięki temu dostrzega wszystko co nie jest widoczne gołym okiem w związku z tym dokładnie ocenia stan skóry i diagnozuje źródło problemu. Dopiero na podstawie wyników badania możliwe jest opracowanie optymalnego i skutecznego sposobu leczenia łupieżu.

 

  Rozwiązania na łupież skóry głowy

 • odpowiednia pielęgnacja skóry głowy – stosowanie preparatów leczniczych i szamponów przeciwłupieżowych zgodnie z zaleceniami producenta dla różnych rodzajów łupieżu;
 • zwykły owłosionej skóry głowy (suchy). Szampony zawierające sól cynkową pirytionu, kwas salicylowy, siarczek selenu i siarkę, dermokosmetyki nawilżające, oliwa z 3% kwasem salicylowym;
 • tłusty owłosionej skóry głowy. Kremy i płyny przeciwgrzybiczne, leki cytostatyczne i keratolityczne;
 • biały skóry gładkiej. Delikatne szampony, kremy nawilżające, oliwa z 3% kwasem salicylowym;
 • ograniczenie stosowania kosmetyków do stylizacji włosów (lakiery, pianki, żele itp.);
 • dieta (bogata w cynk, witaminy z grupy B oraz kwasy tłuszczowe).

 

  Inne problemy

https://olimedica.pl/zniszczone-wlosy/

 

 


 

  Cennik

Trychologia
Attention: The internal data of table “85” is corrupted!
Attention: The internal data of table “12” is corrupted!
Attention: The internal data of table “81” is corrupted!

 

 


 

  Umów się na wizytę

 

łupież skóry głowy

 Nasz adres
Olimedica Centrum Medyczne
CHR Kupiec I piętro
ul. Krzywoustego 9-10
70-250 Szczecin
Rejestracja
pon. od 9.00 do 17.00
wt. - pt. od 9.00 do 19.00
sob. od 9.00 do 12.00
+48 91 307 80 29
+48 793 138 757
info@olimedica.pl

Znajdź nas
facebook   google plus   You Tube   twitter   instagram
Copyrights © 2015-2019 Olimedica Centrum Medyczne. All rights reserved