łupież

 

Łupież (łac. pityriasis capillitii) to choroba skóry głowy polegająca na drobnopłatowym złuszczaniu zrogowaciałej warstwy naskórka, której towarzyszy mniej lub bardziej nasilony łojotok. Dla tej przykrej i swędzącej dolegliwości charakterystycznymi objawami są sypiące się z włosów płatki martwego naskórka, świąd, ściągnięta skóra głowy, a także często spotykane uczucie przesuszenia czy podrażnienia.

Łupież może pojawić się u osób w każdym wieku – zarówno na skórze suchej, jak i łojotokowej. Najczęściej występuje u dzieci w wieku 6-10 lat, nastolatków i młodych ludzi powyżej 20 roku życia. Szacuje się, że łupież dotyka nawet 50 proc. populacji ludności na całym świecie. Choć dolegliwość ta nie jest ani zaraźliwa, ani groźna, często stanowi problem natury estetycznej.

Obumieranie i łuszczenie się zrogowaciałej warstwy naskórka jest naturalnym procesem, a zatem niewielkie ilości łupieżu zazwyczaj nie są oznaką żadnych nieprawidłowości. Jednak u niektórych osób nadmierne złuszczanie się skóry może mieć podłoże chorobowe i prowadzić m.in. do przedwczesnego łojotokowego łysienia między 20 a 30 rokiem życia.

 

PRZYCZYNY ŁUPIEŻU

Istnieje kilka przyczyn łupieżu; jedną z nich jest zaburzenie pH skóry głowy, a co za tym idzie – namnażanie się drożdżaków Pityrosporum ovale. Grzyby te bytują na skórze głowy człowieka, najczęściej nie czyniąc mu krzywdy, czasami jednak zaczynają się gwałtownie mnożyć i w ten sposób zaburzają delikatną równowagę ekosystemu, jakim jest skóra.

Bardzo często łupież pojawia się również w wyniku nieodpowiedniej pielęgnacji skóry głowy przejawiającej się nadużywaniem stylizujących i koloryzujących kosmetyków, stosowaniem źle dobranego szamponu oraz niewystarczającym spłukiwaniem szamponów i odżywek. Do innych przyczyn tego schorzenia zalicza się: przegrzewanie skóry głowy suszarkami, prostownicami, elektrycznymi wałkami do włosów lub zbyt gorącą wodą podczas mycia. Ponadto występowaniu łupieżu sprzyjają takie czynniki, jak: przebywanie w suchych, nadmiernie ogrzewanych pomieszczeniach, przewlekły stres, a także nadmierne spożywanie węglowodanów i tłuszczów nasyconych. Statystycznie z łupieżem częściej mają problem mężczyźni niż kobiety, dlatego też niektórzy eksperci sądzą, że jego główną przyczyną są androgeny, czyli męskie hormony płciowe.

 

WIZYTA U TRYCHOLOGA

Pozbycie się łupieżu na własną rękę, bez konsultacji ze specjalistą, nie zawsze jest łatwe. Aby leczenie było skuteczne, jego podstawą musi być prawidłowe określenie rozmiaru i przyczyn dolegliwości, a także obszarów dotkniętych schorzeniem. Trycholog wykonuje fizyczne badanie skóry głowy i włosów, stosując w tym celu mikrokamerę i specjalistyczne oprogramowanie do przetwarzania obrazu wysokiej rozdzielczości. Dzięki temu dostrzega wszystko, co nie jest widoczne gołym okiem, dokładnie ocenia stan skóry i diagnozuje źródło problemu. Dopiero na podstawie wyników badania możliwe jest opracowanie optymalnego i skutecznego sposobu leczenia łupieżu.

 

ROZWIĄZANIA

 • odpowiednia pielęgnacja skóry głowy – stosowanie preparatów leczniczych i szamponów przeciwłupieżowych zgodnie z zaleceniami producenta: 
  • łupież zwykły owłosionej skóry głowy (suchy) – szampony zawierające sól cynkową pirytionu, kwas salicylowy, siarczek selenu i siarkę, dermokosmetyki nawilżające, oliwa z 3% kwasem salicylowym;
  • łupież tłusty owłosionej skóry głowy – kremy i płyny przeciwgrzybiczne, leki cytostatyczne i keratolityczne;
  • łupież biały skóry gładkiej – delikatne szampony, kremy nawilżające, oliwa z 3% kwasem salicylowym;
 • ograniczenie stosowania kosmetyków do stylizacji włosów (lakiery, pianki, żele itp.);
 • dieta (bogata w cynk, witaminy z grupy B oraz kwasy tłuszczowe).

 

SPECJALISTA TRYCHOLOG

mgr Izabela Żmudzińska

 

REJESTRACJA

 • tel. +48 793 138 757
 • tel. +48 91 307 80 29


Rejestracja telefoniczna w godzinach:
od poniedziałku do piątku między 9 a 18
w soboty między 9 a 14

E -mail: info@olimedica.pl

 

CENNIK

CENNIK
SYSTEM RATALNY

 

 

 

 

 

 

Kontynując, zgadzasz się na używanie plików typu cookies Więcej informacji

Witryna olimedica.pl wykorzystuje pliku typu "cookies" w celu zapewnienia poprawnego wyświetlania strony dla wszystkich urządzeń, poprawnej realizacji dostarczanych informacji oraz w celach gromadzenia anonimowych informacji statystycznych.

Zamknij


Nasz adres
Centrum Medyczne Olimedica
CHR Kupiec I piętro
ul. Krzywoustego 9-10
70-250 Szczecin
Rejestracja
pon. - pt. od 9 do 18
sob. od 9 do 14
+48 91 307 80 29
+48 793 138 757
info@olimedica.pl

Znajdź nas
facebook   google plus   You Tube   twitter   instagram