fbpx

Leczenie nadpotliwości 

Nadmierna potliwość jest dla wielu osób krępującym problemem. Na szczęście w dzisiejszych czasach za pomocą toksyny botulinowej  (botoksu) możemy poradzić sobie z nią w prosty i szybki sposób.

Pocenie się jest naturalnym procesem termoregulacyjnym organizmu, możemy więc powiedzieć, że jest jednym z najważniejszych sposobów utraty ciepła przez organizm. Zdarza się jednak, że czasem z różnych powodów aktywność gruczołów potowych ulega rozchwianiu, co w efekcie prowadzi do hyperhydrosis, czyli utrzymującej się nadmiernej potliwości. Jeszcze do niedawna traktowano ją bardziej jak kłopotliwą przypadłość, niż wymagające leczenia schorzenie. Obecnie szacuje się, że cierpi na nią około 2 -3 % populacji, zwłaszcza mężczyźni.

Miejscami najbardziej narażonymi na nadmierną potliwość są dłonie, stopy i pachy. Uważa się, że hyperhydrosis najczęściej związana jest z reakcją emocjonalną na stres. Wzmożona może prowadzić do maceracji skóry, ponadto sprzyja zakażeniom bakteryjnym i grzybiczym. W badaniach wskazano również, że może nawet prowadzić do nerwicy lękowo-depresyjnej czy natręctw ruchowych. Cierpiący na to schorzenie pacjenci wstydzą się na przykład podawać rękę na powitanie, w kontaktach towarzyskich stają się niepewni, zakłopotani i zestresowani, a to jeszcze bardziej wzmaga wilgotność dłoni, stóp czy pach.

Obecnie na rynku istnieje wiele metod leczenia nadpotliwości – od bardziej inwazyjnych (jak zabieg chirurgiczny, polegający na wyłyżeczkowaniu gruczołów potowych), po mniej inwazyjne – zastrzyki z toksyną botulinową. Wstrzyknięcie śródskórne botoksu w problemowy obszar oddziałuje na gruczoły potowe zmniejszając ilość wytwarzanego potu.

Zanim lekarz przystąpi do zabiegu, wykona tzw. próbę Minora, która określi zaawansowanie przypadłości oraz wskaże obszar, który powinien zostać poddany leczeniu. Test jest całkowicie nieinwazyjny i polega na wybarwieniu skóry jodyną, która pod wpływem kontaktu ze skrobią zabarwia się na czarny kolor dając wynik pozytywny, kwalifikując tym samym pacjenta do zabiegu. Przed podaniem leku podaje się znieczulenie miejscowe, wobec czego zabieg jest bezbolesny.

Wstrzyknięcie botoksu trwa kilka-kilkanaście minut. Toksyna zaczyna działać po około 72 godzinach, natomiast pełny efekt zabiegu jest widoczny po 7-14 dniach. Utrzymuje się od 6 do 9 miesięcy, przy kolejnych kuracjach czas działania preparatu wydłuża się. Po zabiegu można wrócić do codziennych zajęć. Należy jednak pamiętać, aby przez dwa tygodnie nie nadwyrężać rąk w przypadku, gdy były one poddane kuracji oraz unikać podnoszenia ciężarów powyżej wysokości głowy, gdy miejscem zabiegu były pachy. W przeciągu pierwszych 14 dni powinniśmy unikać spożywania magnezu, ponieważ osłabia on działanie botuliny.

Leczenie nadpotliwości toksyną botulinową cieszy się rosnącym zainteresowaniem pacjentów, którzy dzięki tej metodzie mogą w szybki i łatwy sposób pozbyć się problemu i związanego z nim kompleksu.

Masz dodatkowe pytania?

Wyślij formularz

Szybki kontakt