fbpx

nadmiernie wiotkie i wydłużone podniebienie miękkie, długi języczek, przerost migdałków podniebiennych, a także przerost nasady języka i małżowin nosowych w jamie nosa.Zabieg na chrapanie metodą radiochirurgiczną – Celon

Metoda termoterapii bipolarnej Celon to jedna z mało inwazyjnych, a jednocześnie najnowszych technologicznie metod, która służy do redukcji i pomniejszenia przerosłych lub patologicznie zmienionych tkanek – podśluzówkowo, ewentualnie podskórnie. Podczas zabiegu wykorzystywane są fale o radiowej, wysokiej częstotliwości rzędu 4 Mhz. Technika Celon zwana jest również radiochirurgią, RaVor (ang. Radiofrequency Volumen Reduction) lub RFITT (ang. Bipolar Radiofrequency Induced Thermotherapy).

Obecnie techniki radiowe (RF) to podstawowe narzędzie wykorzystywane w laryngologii do leczenia chrapania i zaburzeń oddechu podczas snu. Metody te, doprowadzone do perfekcji przez lata, tworzą trzon nieinwazyjnych metod leczenia – ich zastosowanie daje skuteczność sięgającą ponad 90 proc. Oprócz metody Celon w leczeniu chrapania stosuje się także farmakoterapię oraz zabiegi operacyjne poprawiające drożność nosa.

 

Metoda Celon

Celon jest bardzo delikatną, a przy tym niezwykle precyzyjną metodą leczenia chrapania i bezdechów sennych, w której wykorzystuje się przepływ niskotemperaturowej fali cieplnej przez ściśle określone rejony w obrębie podniebienia miękkiego i języczka. Podczas zabiegu wykonuje się bardzo delikatne, precyzyjnie wyznaczone nakłucia; cienka elektroda zostaje delikatnie wprowadzona pomiędzy tkanki podniebienia miękkiego. W celu wywołania późniejszego efektu włóknienia, a następnie bliznowacenia, termoablacji poddawane są jedynie tkanki bezpośrednio przylegające do elektrody. Dzięki tej metodzie można przecinać i koagulować tkanki w stosunkowo niskich temperaturach – w granicach około 70-80oC (dla porównania: laser CO2 odparowuje tkanki w temperaturze około 300oC).

W porównaniu do zabiegów laserowych, które wykorzystują działanie wysokiej temperatury, radiochirurgia jest dużo bardziej precyzyjna, mniej bolesna i nie powoduje powstawania trudno gojących się oparzeń. Ten prosty i praktycznie bezkrwawy zabieg wykonywany ambulatoryjnie łączy w sobie niewielką inwazyjność z niezwykle wysoką efektywnością.

 

Zalety zabiegu metodą Celon

Metoda Celon jako jedna z najnowszych metod leczenia chrapania nie wymaga użycia skalpela. Termoterapia bipolarna to zabieg ambulatoryjny wykonywany w znieczuleniu miejscowym; czas jego trwania wynosi około 30 minut.

Zaletą metody Celon jest również dokładna koagulacja naczyń krwionośnych, dzięki czemu ewentualne ryzyko krwawienia zostaje ograniczone do minimum.

Użycie elektrody bipolarnej zapewnia minimalny uraz dla tkanek – powierzchnia operowanego narządu pozostaje niezmieniona. Po zabiegu pacjent od razu powraca do codziennej aktywności życiowej.

 

Wskazania do zabiegu metodą Celon

Głośne chrapanie i bezdech senny stanowią powód, dla którego wykonuje się zabieg metodą Celon. Inne wskazania to: nadmiernie wiotkie i wydłużone podniebienie miękkie, długi języczek, przerost migdałków podniebiennych, a także przerost nasady języka i małżowin nosowych w jamie nosa.

 

Przed zabiegiem metodą Celon

Laryngolog po przeprowadzeniu wywiadu i odpowiednich badań kwalifikuje pacjenta do leczenia chrapania optymalną dla niego metodą. Tylko indywidualne podejście do pacjenta pozwala na osiągnięcie dobrych wyników terapeutycznych.

 

Na czym polega zabieg

W znieczulone miejsce – nos lub podniebienie miękkie – laryngolog wprowadza specjalny aplikator i pozostawia go wewnątrz tkanek na kilka sekund. Procedurę tę powtarza się podczas zabiegu kilkukrotnie. Elektrody wytwarzają falę elektromagnetyczną o radiowej częstotliwości, w wyniku czego dochodzi do miejscowego rozgrzania tkanki i jednocześnie kontrolowanych oparzeń. W okolicy wkłucia powstaje jałowy stan zapalny, wywołując w ciągu kilku tygodni zmiany włóknisto-bliznowate, które zmniejszają, ściągają lub usztywniają operowane struktury.

Urządzenie samoczynnie rozłącza się, gdy tkanka zostaje rozgrzana do optymalnej temperatury, około 80oC. Zastosowanie niskich temperatur i samoczynne wyłączanie się urządzenia po osiągnięciu odpowiedniej temperatury znacznie zmniejszają odczuwany przez pacjenta ból oraz możliwość nadmiernego uszkodzenia tkanek. W zależności od potrzeb laryngolog może uzupełnić procedurę, skracając zbytnio wydłużone podniebienie miękkie i zmniejszając przerośnięty języczek.

 

Zalecenia po zabiegu

Po zabiegu pojawia się ból gardła i uczucie dyskomfortu; pacjent ma wrażenie „zawadzania” przy połykaniu. Ból jest najsilniejszy w pierwszych dniach po zabiegu, po czym stopniowo zanika w ciągu około 10 dni. Aby go złagodzić, można stosować leki przeciwbólowe, np. Paracetamol lub Ibuprofen, a także miejscowe środki łagodzące podrażnienie.

Pierwszy posiłek można zjeść po upływie 2 godzin od zabiegu. Przez 7 dni nie można spożywać pikantnych, bardzo gorących dań, a także napojów gazowanych, alkoholu i kwaśnych soków owocowych. Przez 3 dni po zabiegu należy unikać gorących kąpieli i sauny, jak również trzeba oszczędzać gardło i głos.

 

Efekty zabiegu

Efektem zabiegu jest zmiana kształtu podniebienia i zwiększenie jego sprężystości. Nadmierna wiotkość tej części jamy ustnej to jedna z przyczyn chrapania, dlatego też kontrolowane powstawanie zrostów, które zmniejszają objętość narządów miąższowych nosa, usztywnia podniebienie i minimalizuje jego drgania w trakcie oddychania podczas snu.

W ciągu kilku pierwszych dni po zabiegu chrapanie może się nasilić ze względu na odczyn obrzękowy. Wraz z upływem czasu i toczącym się procesem gojenia obrzęk się stopniowo zmniejsza. Gojenie się tkanek trwa około 4-6 tygodni. Dopiero po tym czasie można ocenić efekty zabiegu – zalecana jest wizyta kontrolna u laryngologa. Czasami zdarza się, że procedurę należy powtórzyć, aby uzyskać pożądane rezultaty.

 

Więcej informacji

 

Leczenie chrapania.

Chrapanie u dzieci – niebezpieczne skutki. 

 

 


Umów się na wizytę

  • tel. +48 793 138 757
  • tel. +48 692 455 110

Rejestracja telefoniczna w godzinach:
od poniedziałku do piątku między 9 a 18
w soboty między 9 a 14

e -mail: info@olimedica.pl

Cennik

 

 

 

 

Masz dodatkowe pytania?

Wyślij formularz

Szybki kontakt