Bruksizm, czyli nieświadome zaciskanie i zgrzytanie zębami podczas snu, spowodowany jest głównie przewlekłym napięciem emocjonalnym, stresem lub wadami zgryzu. Nawyk ten, który bywa dziedziczny, prowadzi do rozchwiania zębów, starcia koron zębowych, pękania szkliwa i uszkodzenia stawu skroniowo-żuchwowego. Może być przyczyną bólu głowy, karku lub kręgosłupa, bólu szczęki czy mięśni twarzy, a także problemów ze słuchem.
W wyniku nadmiernego zagryzania zębów dochodzi do przerośnięcia mięśni żwaczy i skroni, przez co rysy twarzy w jej dolnej części zmieniają się, stając się bardziej kwadratowe.

Leczenie bruksizmu – skuteczną metodą jest ostrzyknięcie toksyną botulinową mięśni żwaczy, co powoduje ich rozluźnienie, a z czasem – obkurczenie. Po zabiegu pacjent przestaje zgrzytać zębami, a jego twarz nabiera bardziej owalnych kształtów.

 

Dla kogo

Zabieg jest polecany osobom cierpiącym na bruksizm, w przypadku których nie sprawdza się stosowanie szyny blokującej, zakładanej przed snem na zęby. Zdaniem niektórych pacjentów szyny są niewygodne, obniżają jakość snu, a ponadto szybko się niszczą i trzeba je często wymieniać.

 

Polecane zabiegi

 

 

 

 

 

 

 

Kontynując, zgadzasz się na używanie plików typu cookies Więcej informacji

Witryna olimedica.pl wykorzystuje pliku typu "cookies" w celu zapewnienia poprawnego wyświetlania strony dla wszystkich urządzeń, poprawnej realizacji dostarczanych informacji oraz w celach gromadzenia anonimowych informacji statystycznych.

Zamknij

Nasz adres
Centrum Medyczne Olimedica
ul. Narutowicza 13E
70-240 Szczecin
Rejestracja
pon. - pt. od 9 do 18
sob. od 9 do 14
+48 91 307 80 29
+48 793 138 757
info@olimedica.pl

Znajdź nas
facebook   google plus   You Tube   twitter   instagram