fbpx

Zadbaj o swoje zdrowie już dziś!

Kriochirurgia to lecznicza metoda, polegająca na kontrolowanej destrukcji zmienionych chorobowo miejsc poprzez działanie niskich temperatur. Za pomocą specjalnych urządzeń kriochirurgicznych (poprzez działanie rozpylonym azotem lub w drodze bezpośredniego kontaktu z metalowa końcówką) oddziałuje się na zmienione chorobowo miejsca temperaturami kriogenicznymi, tym samym doprowadzając do zamarzania zawartości komórek, pękania błon biologicznych i w konsekwencji niszczenia tkanki. Konsekwencją zabiegu jest oddzielenie wymrożonej tkanki (zmienionej chorobowo) od tkanki zdrowej.

kriochirurgia w laryngologii

Leczenie metodą kriochirurgii

Kriochirurgia jest skuteczną metodą wykorzystywaną w leczeniu wielu chorób w dermatologii, medycynie estetycznej, ale również w onkologii, laryngologii, ginekologii, chirurgii naczyniowej i okulistyce. Leczenie metodą kriochirurgii jest bezpieczną, bezkrwawą, skuteczną formą terapii.

Zastosowanie kriochirurgii w laryngologii

 

Usuwanie czopów na migdałkach

Czopy retencyjne, czyli kamienie migdałkowe to białe grudki o wyjątkowo nieprzyjemnym zapachu tworzące się w migdałkach podniebiennych. Powstają wskutek połączenia naturalnej, zagęszczonej wydzieliny, bakterii i grzybni. Nie jest to niebezpieczna dolegliwość, ale często bardzo uciążliwa, głównie ze względu na zapach. Czopy na migdałkach mogą utrudniać połykanie dając uczucie zawadzania, kłucia w gardle lub wręcz być przyczyną bólu.

Kryptoliza migdałków

Małoinwazyjna metoda leczenia, podejmowana w sytuacji, kiedy objawowe leczenie migdałków jest niewystarczające, natomiast nie ma wskazań do zastosowania metody radykalnej, czyli wycięcia migdałków. W zabiegu kryptolizy kriochirurgicznej wykorzystuje się wpływ bardzo niskiej temperatury. Przy pomocy specjalnej sondy aplikuje się zimno w obszar poddawany zabiegowi. Miejscowo działające zimno wymraża  tkankę, a jednocześnie stymuluje migdałki do pracy i wzmacnia funkcje immunologiczne organizmu. Redukcję wielkości migdałków, spłycenie krypt i zmniejszenie ilości  zalegającego w szczelinach detrytu uzyskuje się już po 1-2 zabiegach.

Tonsillotomia

Zabieg polegający na całkowitym usunięciu migdałków podniebiennych.

Konchoplastyka

Zabieg, który polega na zmniejszeniu powiększonych małżowin nosowych dolnych (lub środkowych).

Usuwanie zmian w jamie ustnej oraz na skórze

W miejscu, gdzie zabieg był wykonywany (po wygojeniu) nie ma praktycznie żadnych blizn lub są one bardzo mało widoczne. Wszechstronne zastosowanie oraz spektakularne efekty sprawiły, że kriochirurgia jest jedną z najczęściej wybieranych form zabiegowego leczenia chorób skóry.

Dlaczego warto rozważyć zabieg kriochirurgii?

Zasadniczymi zaletami leczenia z wykorzystaniem metody kriochirurgii są:

  • bezpieczeństwo zabiegu,

  • wysoka skuteczność leczenia,

  • brak lub słabo nasilone objawy uboczne (przekrwienie, obrzęk i nieznaczny ból),

  • krótki czas gojenia,

  • dobry efekt kosmetyczny (po zabiegu blizny są estetyczne, mniejsze samoistnie znikają),

  • zabieg jest możliwy do wykonania w każdym wieku oraz w każdym stanie zdrowia,

  • brak powikłań podczas i po zabiegu.