fbpx

Kriochirurgia to lecznicza metoda, polegająca na kontrolowanej destrukcji zmienionych chorobowo miejsc poprzez działanie niskich temperatur. Za pomocą specjalnych urządzeń kriochirurgicznych (poprzez działanie rozpylonym azotem lub w drodze bezpośredniego kontaktu z metalowa końcówką) oddziałuje się na zmienione chorobowo miejsca temperaturami kriogenicznymi, tym samym doprowadzając do zamarzania zawartości komórek, pękania błon biologicznych i w konsekwencji niszczenia tkanki. Konsekwencją zabiegu jest oddzielenie wymrożonej tkanki (zmienionej chorobowo) od tkanki zdrowej.

kriochirurgia w laryngologii

Gdzie wykorzystuje się leczenie metodą kriochirurgii?

Kriochirurgia jest skuteczną metodą wykorzystywaną w leczeniu wielu chorób w dermatologii, medycynie estetycznej, (o czym możecie przeczytać na naszej stronie) ale również w onkologii, laryngologii, ginekologii, chirurgii naczyniowej i okulistyce. Leczenie metodą kriochirurgii jest bezpieczną, bezkrwawą, skuteczną formą terapii.

Jakie jest zastosowanie kriochirurgii w laryngologii?

Kriochirurgię w laryngologii wykorzystuje się stosuje się w:

 • Usuwaniu czopów na migdałkach

Czopy retencyjne, czyli kamienie migdałkowe to białe grudki o wyjątkowo nieprzyjemnym zapachu tworzące się w migdałkach podniebiennych. Powstają na wskutek połączenia naturalnej, zagęszczonej wydzieliny, bakterii i grzybni. Nie jest to niebezpieczna dolegliwość, ale często bardzo uciążliwa, głównie ze względu na zapach. Czopy na migdałkach mogą utrudniać połykanie dając uczucie zawadzania, kłucia w gardle lub wręcz być przyczyną bólu.

 

 • Kryptolizie migdałków

Małoinwazyjna metoda leczenia, podejmowana w sytuacji, kiedy objawowe leczenie migdałków jest niewystarczające, natomiast nie ma wskazań do zastosowania metody radykalnej, czyli wycięcia migdałków. W zabiegu kryptolizy kriochirurgicznej wykorzystuje się wpływ bardzo niskiej temperatury. Przy pomocy specjalnej sondy aplikuje się zimno w obszar poddawany zabiegowi. Miejscowo działające zimno wymraża  tkankę, a jednocześnie stymuluje migdałki do pracy i wzmacnia funkcje immunologiczne organizmu. Redukcję wielkości migdałków, spłycenie krypt i zmniejszenie ilości  zalegającego w szczelinach detrytu uzyskuje się już po 1-2 zabiegach.

 

 • Tonsillotomii

Zabiegu polegającym na całkowitym usunięciu migdałków podniebiennych.

 • Konchoplastyce

Zabieg, który polega na zmniejszeniu powiększonych małżowin nosowych dolnych (lub środkowych).

 • Usuwaniu zmian w jamie ustnej i usuwaniu zmian na skórze

W miejscu, gdzie zabieg był wykonywany (po wygojeniu) nie ma praktycznie żadnych blizn lub są one bardzo mało widoczne. Wszechstronne zastosowanie oraz spektakularne efekty sprawiły, że kriochirurgia jest jedną z najczęściej wybieranych form zabiegowego leczenia chorób skóry.

Dlaczego warto rozważyć zabieg kriochirurgii?

Zasadniczymi zaletami leczenia z wykorzystaniem metody kriochirurgii są:

 • bezpieczeństwo zabiegu,

 • wysoka skuteczność leczenia,

 • brak lub słabo nasilone objawy uboczne (przekrwienie, obrzęk i nieznaczny ból),

 • krótki czas gojenia,

 • dobry efekt kosmetyczny (po zabiegu blizny są estetyczne, mniejsze samoistnie znikają),

 • zabieg jest możliwy do wykonania w każdym wieku oraz w każdym stanie zdrowia,

 • brak powikłań podczas i po zabiegu.

Masz dodatkowe pytania?

Wyślij formularz

Szybki kontakt