
Kriochirurgia to lecznicza metoda, polegająca na kontrolowanej destrukcji zmienionych chorobowo miejsc poprzez działanie niskich temperatur. Za pomocą specjalnych urządzeń kriochirurgicznych (poprzez działanie rozpylonym azotem lub w drodze bezpośredniego kontaktu z metalowa końcówką) oddziałuje się na zmienione chorobowo miejsca temperaturami kriogenicznymi, tym samym doprowadzając do zamarzania zawartości komórek, pękania błon biologicznych i w konsekwencji niszczenia tkanki. Konsekwencją zabiegu jest oddzielenie wymrożonej tkanki (zmienionej chorobowo) od tkanki zdrowej.
Kriochirurgia jest skuteczną metodą wykorzystywaną w leczeniu wielu chorób w dermatologii, medycynie estetycznej, ale również w onkologii, laryngologii, ginekologii, chirurgii naczyniowej i okulistyce. Leczenie metodą kriochirurgii jest bezpieczną, bezkrwawą, skuteczną formą terapii.
Czopy retencyjne, czyli kamienie migdałkowe to białe grudki o wyjątkowo nieprzyjemnym zapachu tworzące się w migdałkach podniebiennych. Powstają wskutek połączenia naturalnej, zagęszczonej wydzieliny, bakterii i grzybni. Nie jest to niebezpieczna dolegliwość, ale często bardzo uciążliwa, głównie ze względu na zapach. Czopy na migdałkach mogą utrudniać połykanie dając uczucie zawadzania, kłucia w gardle lub wręcz być przyczyną bólu.
Małoinwazyjna metoda leczenia, podejmowana w sytuacji, kiedy objawowe leczenie migdałków jest niewystarczające, natomiast nie ma wskazań do zastosowania metody radykalnej, czyli wycięcia migdałków. W zabiegu kryptolizy kriochirurgicznej wykorzystuje się wpływ bardzo niskiej temperatury. Przy pomocy specjalnej sondy aplikuje się zimno w obszar poddawany zabiegowi. Miejscowo działające zimno wymraża tkankę, a jednocześnie stymuluje migdałki do pracy i wzmacnia funkcje immunologiczne organizmu. Redukcję wielkości migdałków, spłycenie krypt i zmniejszenie ilości zalegającego w szczelinach detrytu uzyskuje się już po 1-2 zabiegach.
Zabieg polegający na całkowitym usunięciu migdałków podniebiennych.
Zabieg, który polega na zmniejszeniu powiększonych małżowin nosowych dolnych (lub środkowych).
W miejscu, gdzie zabieg był wykonywany (po wygojeniu) nie ma praktycznie żadnych blizn lub są one bardzo mało widoczne. Wszechstronne zastosowanie oraz spektakularne efekty sprawiły, że kriochirurgia jest jedną z najczęściej wybieranych form zabiegowego leczenia chorób skóry.
Zasadniczymi zaletami leczenia z wykorzystaniem metody kriochirurgii są:
bezpieczeństwo zabiegu,
wysoka skuteczność leczenia,
brak lub słabo nasilone objawy uboczne (przekrwienie, obrzęk i nieznaczny ból),
krótki czas gojenia,
dobry efekt kosmetyczny (po zabiegu blizny są estetyczne, mniejsze samoistnie znikają),
zabieg jest możliwy do wykonania w każdym wieku oraz w każdym stanie zdrowia,
brak powikłań podczas i po zabiegu.