fbpx

krwawienie z nosa

Krwawienie z nosa bywa częstą dolegliwością u małych pacjentów. Przypadłość tą głównie zaobserwować można u pacjentów w wieku od 3 do 8 lat, ale również w późniejszym okresie dojrzewania. Główne przyczyny krwawienia to najczęściej:

  • drobne infekcje,
  • urazy nosa,
  • wprowadzenie ciała obcego,
  • zapalenie zatok. 

Przed rozpoczęciem leczenia nawracających krwawień z nosa, wskazana jest konsultacja u laryngologa. W zależności od przyczyny oraz stopnia nasilenia pojawiającego się krwawienia, dobierana jest właściwa forma leczenia, w większości przypadków farmakologicznego. Kiedy leczenie farmakologiczne okazuje się jednak niedostateczne, specjalista może podjąć decyzję o konieczności przeprowadzenia zabiegu koagulacji, czyli zamykania naczyń krwionośnych nosa. Jest to zabieg małoinwazyjny, trwający kilka minut.

Pierwsza pomoc przy krwawieniach

Co należy zrobić, kiedy u dziecka pojawi się krwawienie z nosa?

  • Sadzamy dziecko w pozycji z głową pochyloną do przodu głową – w żadnym wypadku nie kładziemy pacjenta na płasko, może to spowodować nasilenie krwawienia, a także zachłystywanie się dziecka napływającą krwią,
  • przykładamy zimny kompres w okolice nasady nosa,
  • uciskamy mocno nos dziecka przez około 2-3 minuty. 

Jeśli krwawienie po upływie około 10 minut nie ustępuje, wskazane jest jak najszybsze pojawienie się u specjalisty lub skierowanie się do szpitala.

W Centrum Medycznym Olimedica wykonujemy koagulację metodą Celon. Metoda ta polega na zamykaniu krwawiących naczynek przegrody nosa dzięki zastosowaniu termoablacji bipolarnej. Zabiegi z zastosowaniem metody Celon charakteryzują się oddziaływaniem na uszkodzoną tkankę falami radiowymi o wysokiej częstotliwości.

 

Masz dodatkowe pytania?

Wyślij formularz

Szybki kontakt