
Kinesiotaping czyli plastrowanie dynamiczne to jedna ze współczesnych metod stosowanych w rehabilitacji. Kinesiotaping polega na założeniu na ciało pacjenta bawełnianego, specjalnego plastra, o odpowiedniej strukturze i właściwościach rozciągania. Jest wykonywany przez fizjoterapeutę, który wcześniej ukończył specjalistyczny kurs oraz posiada wiedzę na temat anatomii i funkcjonowaniu ciała człowieka. W zależności od celu jaki terapeuta chce osiągnąć dla swojego pacjenta, może wykorzystać jedną z sześciu technik aplikacji plastrów. Metody te, odróżniają się sposobem cięcia plastra, rozciągnięciem powierzchni skóry oraz naciągnięciem. Po prawidłowym nalepieniu plastra i powrocie pacjenta do pozycji naturalnej na plastrze powinny powstać fałdy. To dzięki nim plaster delikatnie unosi skórę nad powięzią. W ten sposób terapeuta za pomocą plastrów wpływa na regulowanie napięcia mięśniowo-powięziowego, krążenie limfy a także zmniejszenie nacisku na receptory bólowe.
Prawidłowo zastosowany kinesiotaping:
Plastry stosowane w kinesiotapingu, współpracują z ciałem pacjenta przez 24 godziny na dobę, W żaden sposób nie ograniczają ruchów a już po kilkunastu minutach od ich zaaplikowania pacjent nie czuje, że ma je na sobie. Unikatowość działania plastrów polega na tym, że pacjent niemal od razu po ich przyklejeniu czuje poprawę. Kinesiotaping bardzo szerokie działanie. Można go stosować praktycznie w każdej dolegliwości i schorzeniu zdrowotnym. Przed aplikacją fizjoterapeuta przeprowadza z pacjentem wywiad oraz testy funkcjonalne. Po założeniu plastrów pacjent funkcjonuje z nimi przez około 3-5 dni.
Z kinesiotapingu korzystają sportowcy, kobiety w ciąży, osoby po przebytych operacjach, po urazach, pacjenci z obrzękami limfatycznymi, z głębokimi bliznami a także osoby narzekające na ból różnych okolic ciała. Kinesiotaping stosowany jest m.in.: w bólach kręgosłupa, w ograniczeniach ruchu stawów oraz mięśni, w niestabilności stawów, w stanach zapalnych, w zespołach przeciążeniowych, w naderwaniach ścięgien, mięśni oraz więzadeł, w wadach postawy (np.skoliozy), w obrzękach limfatycznych oraz krwiakach pooperacyjnych jak również w porażeniach neurologicznych. Kinesiotaping można stosować nawet u kobiet w ciąży jako przeciwdziałanie tworzeniu się rozstępów oraz terapia zmniejszająca bóle kręgosłupa. U kobiet karmiących – odpowiednia aplikacja plastrów także wspomaga laktację.
Pon: 8:00 – 19:00
Wt: 08:00 – 19:00
Śr: 08:00 – 19:00
Czw: 08:00 – 19:00
Pt: 08:00 – 19:00
Sob: 08:00 – 14:00