fbpx

Tłuszczak

to niezłośliwy guz umiejscowiony pomiędzy skórą a warstwą mięśni, wychodzący z dojrzałej tkanki tłuszczowej. Nie powoduje dolegliwości ani bólu. Nie jest on groźny aczkolwiek jak każdy guzek – może się powiększać, w wyniku czego może on już nie być tylko defektem kosmetycznym ale mogą się pojawić bóle ze względu na uciskanie okolicznych tkanek. Istnieją różne odmiany tłuszczaków: naczyniakotłuszczak, tłuszczak podpowięziowy, ruchomy otorbiony tłuszczak, tłuszczak wrzecionowatokomórkowy, tłuszczak polimorficzny – jego charakter ocenia lekarz. Leczenie polega na wycięciu, wygojenie rany trwa około tygodnia.

 

Kaszak

jest to torbiel która tworzy się z nagromadzonego łoju w obrębie gruczołów łojowych oraz mieszków włosowych. Jest to guzek w kolorze skóry lub z żółtym zabarwieniem. Występuje w różnych wielkościach, może być bardzo mały np. w okolicach oczu lub dużych rozmiarów, który może być kłopotliwy. W wyniku nagromadzenia się zbyt dużej ilości łoju kaszak może samoistnie pęknąć – jeśli zmiana skórna powiększa się należy zgłosić się do lekarza. Większe Kaszaki usuwane są operacyjnie, małe poprzez nakłucie i wyciśnięcie masy.

 

Torbiel włosowa

to zmiana skórna tworząca się w szparze międzypośladkowej, jest on procesem zapalnym z którego z czasem może powstać ropień. Jest to choroba przewlekła, nawracająca i bardzo dokuczliwa, powodująca dyskomfort. Nieleczona prowadzi do powikłań rozwoju komórek rakowych. Leczenie na wczesnym etapie polega na nacięciu tkanki i zastosowaniu środków przeciwzapalnych lub antybiotyku, w przypadku choroby zaawansowanej należy podjąć leczenie operacyjne, które polega na wycięciu zmiany.

 

 

Masz dodatkowe pytania?

Wyślij formularz

Szybki kontakt