fbpx

Jak wygląda usunięcie migdałków
Tonsillektomia jest rutynowym zabiegiem, który pozwala trwale zakończyć problem przewlekłego zapalenia migdałków podniebiennych. Zabieg tonsillektomii wykonuje się wtedy, kiedy metody zachowawcze (tj. antybiotykoterapia, immunoterapia, leczenie miejscowe) nie przynoszą oczekiwanych efektów. Zabieg usunięcia migdałków podniebiennych należy do najstarszych procedur chirurgicznych, którego opisy pochodzą już z początku czasów naszej ery.

 

Jaki typ znieczulenia stosowany jest podczas operacji migdałków podniebiennych?

W zależności od kliniki, indywidualnego stanu pacjenta podejmowana jest decyzja o rodzaju stosowanego znieczulenia. W przypadku wyboru znieczulenia miejscowego, przy pomocy punktowych iniekcji najczęściej podawany jest roztwór 1% lidokainy oraz leki sedatywne. Zabieg w znieczuleniu miejscowym najczęściej przeprowadzany jest w pozycji siedzącej. Jednak najbardziej komfortowym dla pacjenta sposobem usunięcia migdałków jest operacja pod narkozą. Znieczulenie ogólne chroni pacjenta przed bólem i stresem, które jednak niestety nieodłącznie towarzyszą zabiegowi. Podczas zabiegu w znieczuleniu ogólnym pacjent jest układany w pozycji leżącej z głową odgiętą do tyłu, a nad całą procedurą czuwa lekarz anestezjolog. 

 

kriochirurgia w laryngologii

 

Przebieg zabiegu

Migdałki podniebienne wraz z torebką migdałka są oddzielane od otaczających je tkanek. Krwawienie, które następuje po wyłuszczeniu, zatamowuje się poprzez ucisk, podwiązanie naczyń albo elektrokoagulację. Po zabiegu pacjentom zleca się leki leki przeciwbólowe oraz ewentualnie osłonowo antybiotyk. Leki przeciwbólowe pozwalają na skuteczną redukcję bólu po zabiegu.

 

Postępowanie pooperacyjne

Należy przygotować się na to, że w ciągu kilku następnych godzin pacjentowi mogą dokuczać nudności, niekiedy wymioty. Pierwszą dobę po zabiegu pacjent zazwyczaj spędza na oddziale szpitalnym. Już 2 godziny po operacji, pacjent może napić się zimnej herbaty lub chłodnej wody. Od drugiej doby po zabiegu można już stosować dietę półpłynną oraz papkowatą unikając jednocześnie pokarmów ostrych, gorących, kwaśnych,słonych, gazowanych i kwaśnych płynów. Można przyjmować np. kisiel,chłodne płyny, serki homogenizowane,nabiał, biszkopty czy miksowane zupy). W zależności od samopoczucia, stopniowo należy przechodzić z diety półpłynnej na zwykłą. Dolegliwości związane z bólem trwają średnio 8-10 dni ale mogą czasem utrzymać się do 2-3 tygodni.

 

Masz dodatkowe pytania?

Wyślij formularz

Szybki kontakt