Migdałki są tkanką limfoidalną oraz częścią układu immunologicznego. Najważniejszą rolę pełnią w wieku dziecięcym – potem ich funkcja ulega zredukowaniu. Usunięcie migdałków nie osłabia układu odpornościowego, ale może faktycznie zmniejszyć częstość występowania wielu chorób u dzieci.
Przewlekłe zapalenie gardła i infekcje dróg oddechowych powodują stany zapalne i zakażenia w obu gruczołach (migdałka gardłowego i podniebiennych). Częste infekcje gardła mogą powodować powiększanie się ich rozmiarów. Powiększone migdałki utrudniają oddychanie i blokują trąbkę słuchową, która łączy ucho środkowe z tyłu nosa. Zatkana trąbka Eustachiusza powoduje infekcje ucha, które mogą stanowić poważne zagrożenie dla słuchu dziecka oraz zdrowia dróg oddechowych.
Powiększone migdałki powodują zablokowanie dróg oddechowych co może spowodować następujące objawy:
Powtarzające się infekcje ucha środkowego z uwagi na powiększone migdałki i zatkaną trąbkę Eustachiusza mogą mieć poważne konsekwencje, takie jak np. upośledzenie słuchu, co może także prowadzić do problemów z mową u małych dzieci.
Adenotonsillectomia to zabieg z zakresu chirurgii laryngologicznej, który polega na jednoczesnym usunięciu migdałka gardłowego (trzeciego migdałka) i równoczesnym podcięciu migdałków podniebiennych. Zabieg ten można wykonać przy rozpoznaniu przerostu powyżej wymienionych migdałków.
Rozszerzenie migdałków prowadzi do przewlekłego oddychania przez usta, co może skutkować nieprawidłowym wzrostem twarzy, niewspółosiowością zębów i przebarwieniami zębów.
Jamy ustna i gardło krwawią łatwiej niż inne części ciała, dlatego lekarz zleci badanie krwi, aby dowiedzieć się, czy dziecko ma prawidłowy poziom czynników krzepnięcia a także sprawdza morfologię krwi, w tym białe i czerwone krwinki. Przedoperacyjne badanie krwi może pomóc lekarzowi upewnić się, że nie będzie nadmiernego krwawienia w trakcie i po zabiegu. Na tydzień przed operacją, nie wolno podawać dziecku żadnych leków, które mogłyby wpływać na krzepliwość krwi, takich jak np. Ibuprofen czy aspiryna. Można tylko podać paracetamol na ból. Jeśli ma się wątpliwości na temat niektórych leków zażywanych w tym czasie należy porozmawiać z lekarzem. Na godzin przed zabiegiem, dziecko nie powinno nic dostać do jedzenia i picia już od północy. Jeśli lekarz przepisze lekarstwa, które powinno się przyjąć przed zabiegiem, należy je podać dziecku z małym łykiem wody.
Zabieg wykonuje się w znieczuleniu ogólnym w ramach chirurgii jednego dnia. Migdałek gardłowy usuwa się specjalnym narzędziem ( szczękorozwieracz) wprowadzonym do nosogardzieli. Powstała rana krwawi bardzo krótko i nie wymaga szycia. Migdałki podniebienne nie są usuwane w całości, jedynie nacinane ( następuje zmniejszenie ich masy około 30-60 %). Po zabiegu migdałki podniebienne mogą podjąć jeszcze czynność immunologiczną podczas infekcji górnych dróg oddechowych.
Usunięcie migdałka gardłowego i migdałków podniebiennych jest zwykle dobrze tolerowane. Mimo to, ryzyko związane z zabiegiem obejmuje dość częste krwawienia i rzadziej zakażenia. Istnieje też ryzyko związane ze znieczuleniem, takie jak reakcje alergiczne i zaburzenia oddychania. W związku z tym należy poinformować lekarza, jeśli dziecko jest uczulone na jakiś lek. Inne powikłanie to zmiana brzmienia głosu, ( na mówienie przez nos). Inne rzadkie ryzyko zabiegu obejmuje uszkodzenie zębów.
Zabieg adenotonsillectomii daje szansę na wyeliminowanie związanych z niedrożnością problemów ze snem. Jeśli dziecko bywało zmęczone, drażliwe, odczuwało zaburzenia koncentracji lub cierpiało na złą jakość snu, to te objawy mogą również ustąpić. Dziecko może lepiej jeść i przybierać na wadze po przeprowadzeniu zabiegu. Oprócz tego operacja często pozwala dziecku lepiej oddychać przez nos, co może potencjalnie pomóc w prawidłowym rozwoju twarzy oraz jamy ustnej. Chociaż zabieg ten daje wiele potencjalnych korzyści, to nie mogą być one zagwarantowane w każdym przypadku.