fbpx

Zadbaj o swoje zdrowie już dziś!

FESS najskuteczniejsza metoda leczenia zatok

Funkcjonalna Endoskopowa Operacja Zatok (z ang. FESS – Functional Endoscopic Sinus Surgery) stała się w ostatnich latach bardzo popularną w leczeniu przewlekłych stanów zapalnych zatok przynosowych. Mimo to w większości ośrodków w kraju operuje się nadal metodą klasyczną z dostępu zewnętrznego. Założenia metody endoskopowej polegają na dokładnym usunięciu zmian w obrębie ujść zatok przynosowych (kompleks ujściowo-przewodowy) będących przyczyną zaburzeń wentylacji i drenażu zatok przynosowych. Dzięki zastosowaniu endoskopów optycznych możliwe jest precyzyjne usunięcie wszystkich zmian blokujących ujścia zatok przynosowych (m.in. polipów nosa), wytworzenie szerokiego połączenia pomiędzy jamą nosa i zatokami przynosowymi.

Polega na usunięciu z nosa, z komórek sitowych, zatok szczękowych, czołowych i klinowych polipów, tkanek zapalnych, nieprawidłowych przegród kostnych, odblokowaniu ujść naturalnych zatok. Można jednoczasowo wykonać prostowanie przegrody nosa i zmniejszyć małżowiny nosowe dolne (o ile jest to konieczne). Uwaga: zabieg przywraca drożność nosa, poprawia wentylację zatok przynosowych, ale nie zabezpiecza przed odrostem polipów w przypadku alergii, nie jest też skuteczny w przypadku przewlekłego ściekania wydzieliny po tylnej ścianie gardła. Jest zabiegiem wieloetapowym i złożonym, zakres zabiegu zależy od rozległości zmian; nie wszystkie etapy muszą być wykonywane w Pana/Pani przypadku.

1. Usunięcie wyrostka haczykowatego

2. Poszerzenie ujścia zatoki szczękowej

3. Otwarcie sitowia przedniego i zachyłka czołowego

4. Otwarcie sitowia tylnego

5. Otwarcie zatoki klinowej

Przy zaniechaniu leczenia możliwe jest pogorszenie stanu zdrowia.

 

WSKAZANIA DO ZABIEGU ENDOSKOPOWEJ OPERACJI ZATOK ( FESS)

Głównym wskazaniem jest:

 • przewlekłe zapalenie zatok przynosowych z polipami lub bez
 • torbiele, kostniaki i śluzowiaki zatok przynosowych
 • anomalie anatomiczne mogące predysponować do częstszych infekcji
 • ciala obce (np. materiał stomatologiczny)

 

PRZECIWWSKAZANIA DO ENDOSKOPOWEJ OPERACJI ZATOK ( FESS)

 • brak zgody pacjenta
 • stosowanie leków rozrzedzających krew
 • ciężkie skazy krwotoczne
 • zaawansowana, niekontrolowana cukrzyca
 • ogólny zły stan chorego
 • czynna infekcja dróg oddechowych
 • choroby uniemożliwiające zastosowanie narkozy
 • uczulenie na leki znieczulające

KWALIFIKACJA DO ZABIEGU ENDOSKOPOWEJ OPERACJI ZATOK ( FESS)

Kwalifikację do zabiegu przeprowadza się na podstawie wywiadu, wziernikowania nosa oraz tomografii komputerowej, która jest warunkiem prawidłowego rozpoznania oraz ustalenia rozległości zabiegu operacyjnego. Klasyczne zdjęcia rentgenowskie są mało użyteczne, gdyż nie pozwalają rozpoznać zmian chorobowych w sitowiu oraz kompleksie ujściowo-przewodowym.

Funkcjonalna Endoskopowa Operacja Zatok znacznie różni się od stosowanych wcześniej zabiegów chirurgicznych w leczeniu zmian zapalnych zatok. FESS jest metodą, która skutecznie pozwala zastąpić klasyczne, inwazyjne metody operacyjne z dostępu zewnętrznego. Dzięki niej już w początkowym etapie procesu zapalnego możliwa jest interwencja chirurgiczna, która ograniczona jest jedynie do miejsca zmienionego chorobowo, dzięki czemu FESS zapewnia wczesne leczenie przyczynowe.

PRZED ZABIEGIEM ENDOSKOPOWEJ OPERACJI ZATOK PRZYNOSOWYCH ( FESS)

Bezpośrednio przed operacją pacjentowi nie wolno jeść min. 6 godzin i pić min. 4 godziny. 
Po zakwalifikowaniu przez laryngologa do leczenia operacyjnego pacjent badany jest przez anestezjologa celem kwalifikacji do znieczulenia ogólnego.

Wykonywane są następujące badania: badania laboratoryjne krwi, EKG, prześwietlenie klatki piersiowej. 
Na 3 dni przed zabiegiem operacyjnym istnieje bezwzględna konieczność zaprzestania zażywania leków przeciw krzepliwych np. polopiryna, acard, aspiryna. Leki te mogą niebezpiecznie zwiększyć ryzyko krwawienia w okresie około i pooperacyjnym.

PRZEBIEG ZABIEGU ENDOSKOPOWEJ OPERACJI ZATOK ( FESS)

Operacja przy użyciu mikroskopu oraz endoskopu pozwala w sposób minimalnie inwazyjny na poszerzenie ujść zatok tak, by wydzielina mogła się swobodnie z nich wydostawać. Zabieg endoskopowy może zatrzymać proces przerostu błony śluzowej i w ten sposób chronić nas przed poważniejszymi powikłaniami. Tak przeprowadzona operacja daje szansę na poprawę stanu zatok, a jednocześnie nie pozostawia widocznych blizn, gdyż jest wykonywana wewnątrz nosa. Zabieg ma na celu przywrócenie prawidłowej drożności ujścia zatok.

 

RODZAJ ZNIECZULENIA PODCZAS ZABIEGU ENDOSKOPOWEJ OPERACJI ZATOK ( FESS)

Operacja wykonywana jest w znieczuleniu ogólnym z dostępem przez otwory nosowe (nozdrza przednie) bez nacinania powłok skórnych twarzy lub śluzówki jamy ustnej.

 

CZAS TRWANIA ZABIEGU  ENDOSKOPOWEJ OPERACJI ZATOK ( FESS)

Czas trwania zabiegu wahać się od 1.5 do 2.5 godziny

 

ZABIEGI TOWARZYSZĄCE ENDOSKOPOWEJ OPERACJI ZATOK ( FESS)

Wraz z operacją edoskopową zatok często wykonywane są również inne zabiegi takie jak:

Plastyka przegrody nosa (septoplastyka) –  w wielu przypadkach umożliwia wykonanie zabiegu endoskopowego, w innych zapewnia dobrą pooperacyjną drożnośc nosa

Plastyka małżowin nosowych (konchoplastyka) – dodatkowo poprawia drożności nosa

Usztywnienie skrzydełek nosa – potrzebna u osób z wiotkimi skrzydełkami nosa, które zapadają się podczas wdechów

Operacja plastyczna nosa – rzadziej ze względu na rozległość i czasochłonnośc obu zabiegów

Usunięcie migdałka gardłowego – zwykle u dzieci i młodszych pacjentów

Drenaż ucha środkowego – u osób z współistniejącym wysiękowym zapaleniem ucha środkowego

 

PO ZABIEGU ENDOSKOPOWEJ OPERACJI ZATOK ( FESS)

Tamponada nosa utrzymywana jest przez 2 doby. W tym okresie pacjent pozostaje pod opieką lekarza i wykwalifikowanego personelu Kliniki. Po usunięciu tamponady konieczne jest ścisłe przestrzeganie przez pacjenta zaleceń lekarskich:

 • przepłukiwanie nosa roztworami 0,9% NaCl lub soli morskiej
 • zgłaszanie się w wyznaczonych terminach do profesjonalnego obkurczania i oczyszczania nosa – jest to warunek prawidłowego gojenia
 • ograniczenie aktywności fizycznej i zawodowej w ciągu 7 dni od zabiegu
 • ograniczenie intensywnego wysiłku fizycznego np. basen, siłownia do miesiąca od zabiegu do 14 dni po zabiegu nie stosować aspiryny
 • stosowanie się do indywidualnych zaleceń lekarskich.

 

Pierwszą noc po operacji metodą FESS pacjent spędza w szpitalu. W nosie często pozostaje opatrunek z mikroporowatej gąbki oraz czasami płytki silastikowe jeśli korygowany był kształt przegrody nosa. Opatrunek usuwany następnego dnia po operacji a płyki w ciągu 7-10 dni podczas wizyty kontrolnej. Przez kilka dni po zabiegu pacjent może wymagać noszenia opatrunku pod nosem. W tym czasie pacjent może okresowo mieć trudności z oddychaniem przez nos, co powodowane jest obrzękiem błony śluzowej oraz obecnością ww. płytek. Ze względu na obrzęk w nosie trzeba oddychać ustami, co powoduje nieprzyjemne wysuszenie śluzówek jamy ustnej. Towarzyszący dyskomfort można zniwelować przy użyciu środków przeciwbólowych, dostępnych w aptekach bez recepty. Zwykle jama nosa i zatoki przynosowe wypełnione są skrzepami krwi które można usunąć przepłukując nos w odpowiedni sposób. Drożność nosa stopniowo poprawia się ale odtykanie się nosa może trwać nawet kilka tygodni.

 

ZALECENIA ENDOSKOPOWEJ OPERACJI ZATOK ( FESS)

W pierwszym tygodniu po operacji zaleca sie unikania:

 • dużego wysiłku fizycznego (m.in. siłowni)
 • gorących i pikantnych potaw i napojów
 • napojów alkoholowych i kofeiny
 • forsownego wydmuchiwania nosa
 • ekspozycji na słońce i wysoką temeperaturę (m.in. solarium, sauna)
 • długich lotów samolotem
 • kąpieli w basenie
 • spanie z głową ułożoną wyżej niż tułów
 • picie dużej ilości płynów (głównie niegazowanej wody)
 • zaprzestanie palenia tytoniu
 • przyjmowania leków wg sugestii lekarza

 

Do pracy zawodowej większość pacjentów powraca zwykle po ok. 7 dniach. Na zewnątrz nosa i twarzy niewidoczne są jakiekolwiek ślady czy blizny.

 

EFEKTY/ KORZYŚCI ENDOSKOPOWEJ OPERACJI ZATOK ( FESS)

Korzyści wynikające z zastosowania endoskopowej operacji zatok przynosowych to:

 • usunięcie ogniska zapalnego pod kontrolą wzroku,
 • zachowanie nienaruszonych struktur anatomicznych, które nie są objęte procesem chorobowym,
 • uniknięcie zewnętrznych cięć skóry i błony śluzowej,
 • znaczne ograniczenie bólu pooperacyjnego,
 • krótki czas hospitalizacji chorego.

 

LEKARZ WYKONUJĄCY ZABIEG

Zabieg wykonuje lek. med. Aleksander Żmudziński, specjalista laryngolog – chirurg głowy i szyi, lekarz z 30 letnim doświadczeniem zabiegowym.