fbpx 6255

Dlaczego chrapanie jest niebezpieczne?

Dlaczego chrapanie jest niebezpieczne?

W naszym społeczeństwie chrapanie jest postrzegane jako drażniąca, ale całkiem niegroźna przypadłość. Traktowanie jej z przymrużeniem oka prowadzi do lekceważenia chrapania i jego skutków. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, czym tak naprawdę jest chrapanie i jakie niesie zagrożenia. Nadal niewiele osób próbuje skutecznie pozbyć się tego problemu, nie zdając sobie sprawy z jego powagi. Najczęściej korzystają z doraźnych środków, takich jak stopery do uszu lub spanie w innym pomieszczeniu, aby nie słyszeć w nocy chrapiącej osoby. 

Dlaczego chrapanie jest niebezpieczne?

 

Na całym świecie chrapie około 2 miliardów ludzi – nie tylko dorośli, ale również dzieci. Chrapanie nie jest przypisane do płci – chrapią zarówno mężczyźni, jak i kobiety, choć najczęściej jest to męska przypadłość; jak wynika z badań chrapie ponad 45 proc. Polaków. Statystycznie grupa ta składa się przeważnie z mężczyzn w średnim wieku i z nadwagą. Chrapanie pojawia się wraz z wiekiem – dotyczy nawet 60 proc. mężczyzn i 40 proc. kobiet i powyżej 60 roku życia. Poziom hałasu podczas chrapania jest trudny do zniesienia, może osiągnąć głośność dźwięku młota pneumatycznego – nawet 80 decybeli.

Jak powstaje chrapanie

Chrapanie jest sygnałem, że u śpiącego występuje w górnych drogach oddechowych przeszkoda na drodze przepływającego powietrza. Opory w przepływie powietrza powodują powstanie podciśnienia w gardle, wibracje podniebienia i chrapanie czego konsekwencją jest niedotlenienie organizmu.

Drgania ścian gardła pojawiające się na skutek zwiotczenia mięśni i zwężenia cieśni gardła podczas snu wywołują efekt dźwiękowy, który nazywamy chrapaniem. W skrajnych sytuacjach zapadanie się ścian gardła wywołuje bezdech senny (obstructive sleep apnea syndrom, OSAS). Zjawisko to definiuje się jako przerwy w oddychaniu trwające dłużej niż 10 sekund i powtarzające się co najmniej 30 razy w ciągu nocy lub co najmniej 10 razy w czasie 1 godziny snu. Skutkami bezdechów są: wzmożona senność w ciągu dnia, uczucie zmęczenia, poranne bóle głowy, pogorszenie funkcji fizycznej, intelektualnej i seksualnej. Wystąpieniu OSAS sprzyja nadwaga, wiek (mężczyźni po 40 roku życia, kobiety po 50 roku życia), stosowanie używek.

Dlaczego chrapanie jest niebezpieczne? Na czym polega chrapanie i bezdech senny

Na skutek zwiotczenia mięśni i zwężenia cieśni gardła podczas snu wiotkie ściany górnych dróg oddechowych zaczynają drgać wprawiane w ruch przez przepływające powietrze. Chrapiący ma otwarte usta i wydaje często donośne dźwięki, co przeszkadza innym osobom. U niektórych chrapiących droga przepływu powietrza może zostać całkowicie zamknięta, w wyniku czego człowiek przestaje nie tylko chrapać, ale i oddychać przez kilka sekund. Jeśli przerwy w oddychaniu trwają dłużej niż 10 sekund i powtarzają się co najmniej 30 razy w ciągu nocy lub co najmniej 10 razy w czasie 1 godziny snu, to zjawisko to określa się mianem bezdechu sennego (ang. Obstructive Sleep Apnea Syndrom, OSAS). Bezdech senny prowadzi do przewlekłego niedotlenienia organizmu, co może mieć niebezpieczne konsekwencje zdrowotne.

leczenie chrapania metodą Celon, leczenie chrapania metodą radiochirurgii

 

Przyczyny chrapania

Do najczęściej spotykanych należą:

 • nieprawidłowości w obrębie nosa;
 • krzywa przegroda nosa;
 • przerost małżowin nosowych;
 • nieżyt nosa alergiczny lub naczynioruchowy bądź nieżyt nosa będący wynikiem uzależnienia od kropli do nosa;
 • polipy nosa;
 • nieprawidłowości w obrębie gardła;
 • przerost języczka;
 • zbyt wiotkie, przerośnięte podniebienie miękkie;
 • przerost migdałków;
 • przerost języka;
 • wiotkość języka;
 • mała i cofnięta żuchwa.

Najczęstszą przyczyną chrapania u dzieci jest przerost migdałków podniebiennych lub trzeciego migdała.  Do innych czynników powodujących chrapanie u dzieci zalicza się: alergię, niedrożność nosa, która może być wynikiem różnych infekcji, np. zapalenia zatok, a także wiotkość krtani. Wiotkość krtani  najczęściej dotyczy najmłodszych dzieci – od kilkudniowych noworodków do rocznych niemowląt.

 

Chrapanie i bezdech senny zagrożeniem dla zdrowia

Zarówno długotrwałe chrapanie, jak i bezdech senny to stany bardzo groźne dla zdrowia, a nawet życia, ponieważ powodują niedotlenienie tkanek organizmu i wtórnie przyczyniają się do rozwoju schorzeń układu krążenia, takich jak: nadciśnienie, zaburzenia rytmu serca, może dojść nawet do zawału serca lub udaru.

Najczęściej chrapanie i bezdechy powodują takie odczuwalne objawy jak: wzmożona senność w ciągu dnia, uczucie zmęczenia i poranne bóle głowy, pogorsza się wydolność fizyczna, intelektualna i seksualna. Wystąpieniu bezdechów sennych sprzyja nadwaga, wiek (mężczyźni po 40 roku życia, kobiety po 50 roku życia) oraz stosowanie używek.

Osoby, które chrapią, bardzo często mają kłopoty z koncentracją, których przyczyną jest zmęczenie wynikające z niewyspania. Chrapanie przeszkadza nie tylko najbliższym, ale zakłóca także odpoczynek osoby chrapiącej, nierzadko powodując jej wybudzenie ze snu z powodu wygenerowanego przez własne chrapanie hałasu.

 

Diagnostyka

W diagnostyce chrapania i innych zaburzeń oddychania podczas snu dużą rolę odgrywa szczegółowy wywiad lekarski. Nowoczesna diagnostyka pozwala na dokładne zbadanie nosa oraz gardła w bezbolesny sposób i w komfortowych warunkach. Badanie laryngologiczne i polisomnografia są bardzo istotnymi elementami diagnostyki chorego z chrapaniem i bezdechami sennymi. Podczas badania przedmiotowego laryngolog zwraca szczególną uwagę na patologie występujące w obrębie nosa, nosogardła i gardła. Na podstawie wyników badań lekarz podejmuje decyzję dotyczącą wyboru metody i sposobu leczenia. Badanie można czasem uzupełnić tomografią komputerową lub endoskopią nosa i gardła lub też rynomanometrią oceniającą obiektywnie drożność jamy nosowej

 

Leczenie chrapania

Chrapanie można leczyć na różne sposoby. Laryngolog wybiera metodę uwzględniającą indywidualne przyczyny dolegliwości. Jeśli powodem chrapania są wady anatomiczne, mogą zostać usunięte chirurgicznie i w ten sposób problem zostanie rozwiązany. Wiele zabiegów laryngologicznych nie wymaga długiego pobytu w szpitalu – są wykonywane w warunkach ambulatoryjnych lub w ramach tzw. chirurgii jednego dnia. Wkrótce po zabiegu pacjent wraca do domu i swoich codziennych obowiązków. Do tego typu metod leczenia należy np. radiochichirurgiczne udrożnienie nosa lub gardła czyli tzw.radiochirurgiczneUPPP(uwulopalatoplastyka) .Wykorzystuje ona efekt koblacji (kontrolowana ablacja) – zastosowanie technologii fal radiowych i niskich temperatur, podczas zabiegu nie dochodzi do powstania poparzenia, obrzęk pooperacyjny jest ograniczony do minimum a krwawienie zazwyczaj jest niewielkie.

 

Operacyjne leczenie chrapania

Leczenie operacyjne stosowane przez laryngologów polega na przywróceniu prawidłowej drożności w obrębie górnego odcinka drogi oddechowej. Rodzaj zabiegu zależy od umiejscowienia problemu – czy jest to nos, język, języczek w gardle, podniebienie czy też migdałki. Istnieje wiele rozmaitych metod i sposobów operacyjnego leczenia chrapania.

 

Chirurgia gardła:
 

 • plastyka podniebienia miękkiego (uvulopalatoplastyka) – metoda RaVoR lub CELON, czyli koagulacja podśluzówkowa z wykorzystaniem chirurgii radiofalowej – zmniejszenie i usztywnienie tylnej część podniebienia, tj. podniebienia miękkiego za pomocą specjalnych elektrod.

Leczenie chrapania metodą CELONPlastyka podniebienia miękkiego metodą CELON

 

 • tonsillektomia – całkowite usunięcie przerośniętych migdałków podniebiennych zmniejszenie masy migdałków można uzyskać m.in. metodą radiochirurgiczną;
 • adenotomia – usunięcie migdałka gardłowego (metoda stosowana u dzieci);
 • termoablacja nasady języka

Termoablacja nasady językaTermoablacja nasady języka metodą CELON

 

Chirurgia nosa:
 

 • septoplastyka – zabieg laryngologiczny mający na celu korekcję skrzywienia przegrody nosowej;
 • konchoplastyka (konchotomia) – zmniejszenie małżowin nosowych; najczęściej operowana jest przerośnięta małżowina nosowa dolna blokująca oddychanie i utrudniająca pasaż powietrza oraz wentylację zatok przynosowych (możliwa metoda radiochirurgiczna-patrz niżej);
   

KonchoplastykaZmniejszanie małżowin nosowych

 

 • polipectomia – usunięcie polipów nosa, czyli przerostu zmienionej zapalnie błony śluzowej nosa lub zatok przynosowych;
 • chirurgia zastawki nosa.

 

Chirurgia języka:
 

 • resekcja nasady języka;
 • stabilizacja nasady języka;
 • przemieszczenie przyczepu mięśnia bródkowo-językowego;
 • przemieszczenie kości gnykowej;
 • częściowe usunięcie nagłośni;
 • zmniejszenie języka.

 

Wspomaganie walki z chrapaniem

Aby skutecznie walczyć z chrapaniem, warto zredukować nadmierną masę ciała – istotna jest aktywność fizyczna i właściwa dieta. Wzmocniony i silny organizm oznacza lepszą kondycję mięśni i tkanek w okolicy górnych dróg oddechowych. Należy również ograniczyć alkohol, kawę oraz inne używki. Chrapanie bywa mniej dokuczliwe podczas spania na boku lub na brzuchu. Często jednak tego typu sposoby przynoszą jedynie niewielką poprawę, natomiast zawsze wspomagają profesjonalną interwencję lekarza.

 

Leczenie chrapania, skuteczne leczenie chrapania metodą Celon, chrapanie, bezdech

 

 

Zapraszamy do wysłuchania wywiadu z dr Aleksandrem Żmudzińskim dotyczącym chrapania.

 

 

 

 

 

 

Masz dodatkowe pytania?

Wyślij formularz

Szybki kontakt