fbpx

badanie bezdechu Szczecin, leczenie bezdechu szczecinDiagnostyka bezdechu sennego i chrapania aparatem Watch-PAT200

Chrapanie (polegające na wibracji tkanek miękkich podniebienia, języczka, łuków podniebienno-gardłowych, a także podniebienno-językowych i częściowo zapadających się ścian gardła) zawsze towarzyszy obwodowym bezdechom sennym (bezdechwstrzymanie przepływu powietrza przez drogi oddechowe podczas snu). Oznacza to, że osoby cierpiące na bezdech senny – chrapią, ale zależność odwrotna nie zawsze ma miejsce. Osoba, która chrapie nie musi więc cierpieć na bezdech podczas snu.

Istnieje wiele metod leczenia chrapania (o tym więcej w naszym artykule http://www.olimedica.pl/chrapaniebezdechy/), jeśli zaś chodzi o badanie bezdechu sennego, to jednym z najnowocześniejszych urządzeń pomocnym w diagnostyce tego problemu jest aparat Watch-PAT200, amerykańskiej firmy Itamar Medical.

Urządzenie to wykorzystuje opatentowaną technologię PAT (Peripheral Arterial Tone) do obserwacji tętnic obwodowych i układu współczulnego.

Czujnik założony na palcu badanego pacjenta przekazuje do urządzenia (czyli tzw. jednostki centralnej) informacje o chwilowych zmianach objętości tętnic w układzie krążenia. Są one zapisywane na specjalnej, wymiennej karcie pamięci, którą lekarz odczytuje na komputerze za pomocą specjalistycznego oprogramowania. Pozwala to na szybką (już na drugi dzień po badaniu) ocenę bezdechów i chrapania.

Skuteczność, a przede wszystkim dokładność urządzenia Watch-PAT200 potwierdzona została licznymi badaniami klinicznymi.

 

 

Masz dodatkowe pytania?

Wyślij formularz

Szybki kontakt