czopy na migdałkach, kamienie migdałkowe szczecin

 

Czopy na migdałkach, czopy retencyjne, czyli kamienie migdałkowe to białe grudki o wyjątkowo nieprzyjemnym zapachu tworzące się w migdałkach podniebiennych. Powstają na wskutek połączenia naturalnej, zagęszczonej wydzieliny, bakterii i grzybni. Nie jest to niebezpieczna dolegliwość, ale często bardzo uciążliwa, głównie ze względu na zapach. Czopy na migdałkach mogą utrudniać połykanie dając uczucie zawadzania, kłucia w gardle lub wręcz być przyczyną bólu.

 

Czopy na migdałkach – jak sobie z nimi poradzić?

Nie ma skutecznej metody, która całkowicie zapobiegnie nawrotom tworzenia się kamieni migdałkowych. Natomiast można zapobiegać ich tworzeniu lub wydłużyć czas potrzebny na ich powstawanie. Sposoby doraźne przynoszące ulgę to płukanie jamy ustnej naparem z szałwii, rumianku, octem winnym lub smarowanie migdałków płynami o działaniu bakteriobójczym.

 

Wizyta u specjalisty

Warto też wybrać się na wizytę do lekarza laryngologa, który dokładnie zbada gardło. Czopy najczęściej są  wynikiem częstych zapaleń migdałków podniebiennych, angin. Czasem wystarczy jedna  angina o ciężkim przebiegu. Skutkiem tego jest przebudowa migdałków, często z ich powiększeniem – migdałki przerastają tkanką bliznowatą, włóknieją a ich naturalne kanały ulegają zwężeniu co przyczynia się do retencji wydzieliny – jej zagęszczenia i nadkażenia drobnoustrojami. Niestety ta skłonność jest trwała. Migdałki są trwale zmienione. Dlatego leczenie czopów jest trudne i często mało skuteczne. Często pacjenci sami wyciskają czopy łyżeczką. Jest to bardzo nieprzyjemne nie tylko ze względu na ból temu towarzyszący, ale również zapach.

 

Kryptoliza – zabieg laryngologiczny

Można też zdecydować się na kryptolizę, czyli zabieg polegający na spłyceniu krypt migdałowych. Sprawia to, że migdały stają się mniejsze i mają bardziej regularną strukturę. Dzięki temu czopy na migdałkach mogą przestać ponownie się pojawiać. Metoda ta wymaga kilkukrotnego zabiegu. Inną metodą jest wycięcie migdałów. Warto też pamiętać, że usunięcie migdałów może wiązać się ze spadkiem odporności, szczególnie w młodym wieku. Jednak są sytuacje, gdy taki zabieg jest niezbędny.

 

Zobacz na czym polega zabieg kryptolizy migdałków podniebiennych – przebieg zabiegu

 

 

 

 

Więcej informacji

Kryptoliza migdałków podniebiennych

Jaką funkcję pełnią migdałki?  

Angina latem  

 

 


Lekarz wykonujący zabieg

Zabieg wykonuje lek. med. Aleksander Żmudziński, specjalista laryngolog – chirurg głowy i szyi, lekarz z 25 letnim doświadczeniem zabiegowym.

 

Rejestracja

  • tel. +48 793 138 757
  • tel. +48 91 307 80 29

Rejestracja telefoniczna w godzinach:
od poniedziałku do piątku między 9 a 18
w soboty między 9 a 14

e-mail: info@olimedica.pl

 

 

 

 

 

 Nasz adres
Olimedica Centrum Medyczne
CHR Kupiec I piętro
ul. Krzywoustego 9-10
70-250 Szczecin
Rejestracja
pon. od 10 do 18
wt. - pt. od 10 do 19
sob. od 9 do 12
+48 91 307 80 29
+48 793 138 757
info@olimedica.pl

Znajdź nas
facebook   google plus   You Tube   twitter   instagram
Copyrights © 2015-2019 Olimedica Centrum Medyczne. All rights reserved