fbpx

Czopy na migdałkach

czopy na migdałkach, kamienie migdałkowe szczecin

 

Czopy retencyjne, czyli kamienie migdałkowe to białe grudki o wyjątkowo nieprzyjemnym zapachu tworzące się w migdałkach podniebiennych. Powstają na wskutek połączenia naturalnej, zagęszczonej wydzieliny, bakterii i grzybni. Nie jest to niebezpieczna dolegliwość, ale często bardzo uciążliwa, głównie ze względu na zapach. Czopy na migdałkach mogą utrudniać połykanie dając uczucie zawadzania, kłucia w gardle lub wręcz być przyczyną bólu.

 

Jak sobie z nimi poradzić?

Nie ma skutecznej metody, która całkowicie zapobiegnie nawrotom tworzenia się kamieni migdałkowych. Natomiast można zapobiegać ich tworzeniu lub wydłużyć czas potrzebny na ich postawanie. Sposoby doraźne przynoszące ulgę to płukanie jamy ustnej naparem z szałwii, rumianku, octem winnym lub smarowanie migdałków płynami o działaniu bakteriobójczym.

 

Wizyta u specjalisty

Warto też wybrać się na wizytę do lekarza laryngologa, który dokładnie zbada gardło. Czopy najczęściej są  wynikiem częstych zapaleń migdałków podniebiennych, angin. Czasem wystarczy jedna  angina o ciężkim przebiegu. Skutkiem tego jest przebudowa migdałków, często z ich powiększeniem – migdałki przerastają tkanką bliznowatą, włóknieją a ich naturalne kanały ulegają zwężeniu co przyczynia się do retencji wydzieliny – jej zagęszczenia i nadkażenia drobnoustrojami. Niestety ta skłonność jest trwała. Migdałki są trwale zmienione. Dlatego leczenie czopów jest trudne i często mało skuteczne. Często pacjenci sami wyciskają czopy łyżeczką. Jest to bardzo nieprzyjemne nie tylko ze względu na ból temu towarzyszący, ale również zapach.

 

Kryptoliza – zabieg laryngologiczny

Można też zdecydować się na kryptolizę, czyli zabieg polegający na spłyceniu krypt migdałowych. Sprawia to, że migdały stają się mniejsze i mają bardziej regularną strukturę. Dzięki temu czopy na migdałkach mogą przestać ponownie się pojawiać. Metoda ta wymaga kilkukrotnego zabiegu. Inną metodą jest wycięcie migdałów. Warto też pamiętać, że usunięcie migdałów może wiązać się ze spadkiem odporności, szczególnie w młodym wieku. Jednak są sytuacje, gdy taki zabieg jest niezbędny.

 

 

 

Dowiedz się więcej, umów się na konsultację ze specjalistą – http://www.olimedica.pl/kontakt

Masz dodatkowe pytania?

Wyślij formularz

Szybki kontakt