fbpx

leczenie chrapania

Ważne informacje dotyczące leczenia chrapania i bezdechu sennego

  • Nowość – diagnostyka bezdechu i chrapania w warunkach domowych aparatem Watch PAT 200 i Alice One Night
  • Stosujemy najnowsze małoinwazyjne metody leczenia chrapania i bezdechów sennych metodą Celon i kriochirurgii. Wysoka skuteczność zabiegu, pacjent od razu po zabiegu może wrócić do codziennych zajęć.
  • Nowość w leczeniu chrapania – snoreplastyka iniekcyjna.
  • Zabiegi wykonuje specjalista laryngolog – chirurg głowy i szyi, lekarz z 30 letnim doświadczeniem zabiegowym.
  • Promocja – na zabiegi łączone


Przyczyny chrapania

Do najczęściej spotykanych należą:

nieprawidłowości w obrębie nosa:

nieprawidłowości w obrębie gardła:

Najczęstszą przyczyną chrapania u dzieci jest przerost migdałków podniebiennych lub trzeciego migdałka. Do innych czynników powodujących chrapanie u dzieci zalicza się: alergię, niedrożność nosa, która może być wynikiem różnych infekcji, np. zapalenia zatok, a także wiotkość krtani. Wiotkość krtani najczęściej dotyczy najmłodszych dzieci – od kilkudniowych noworodków do rocznych niemowląt.

Wywiad radiowy z lek. med. Aleksandrem Żmudzińskim – specjalistą laryngologiem, chirurgiem głowy i szyi na temat faktów, przyczyn i skutecznych sposobów leczenia chrapania i bezdechu sennego.

Dlaczego chrapanie jest niebezpieczne?

Chrapanie polega na wibracji tkanek miękkich podniebienia, języczka, łuków podniebienno-gardłowych, a także podniebienno-językowych i częściowo zapadających się ścian gardła. Jest sygnałem, że u śpiącego występuje w górnych drogach oddechowych przeszkoda na drodze przepływającego powietrza. Opory w przepływie powietrza powodują powstanie podciśnienia w gardle, wibracje podniebienia i chrapanie, które jest przyczyną nieprzespanych nocy, ale przede wszystkim efektem bezdechów sennych, które stanowią bardzo duże zagrożenie dla zdrowia i życia chorego.

leczenie chrapania

Bezdech senny (ang. Obstructive Sleep Apnea Syndrom, OSAS)

U niektórych chrapiących droga przepływu powietrza może zostać całkowicie zamknięta, w wyniku czego człowiek przestaje nie tylko chrapać, ale i oddychać przez kilka sekund. Jeśli przerwy w oddychaniu trwają dłużej niż 10 sekund i powtarzają się co najmniej 30 razy w ciągu nocy lub co najmniej 5 razy w czasie 1 godziny snu, to zjawisko to określa się mianem bezdechu sennego (ang. Obstructive Sleep Apnea Syndrom, OSAS). Bezdech senny prowadzi do przewlekłego niedotlenienia organizmu, co stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia chorego (nagła śmierć podczas snu) Więcej…

leczenie chrapania

Wywiad

W diagnostyce chrapania i innych zaburzeń oddychania podczas snu dużą rolę odgrywa szczegółowy wywiad lekarski. Dokładna diagnostyka umożliwia ustalenie przyczyny chrapania. Podczas badania przedmiotowego laryngolog zwraca szczególną uwagę na patologie występujące w obrębie nosa, nosogardła i gardła. Na podstawie wyników badań lekarz podejmuje decyzję dotyczącą wyboru metody i sposobu leczenia. Badanie można czasem uzupełnić tomografią komputerową lub endoskopią nosa i gardła lub też rynomanometrią oceniającą obiektywnie drożność jamy nosowej.

Wywiad – Badanie – Diagnoza

leczenie chrapania

Nowość – badanie chrapania i bezdechu w warunkach domowych aparatem Watch PAT 200

Jednym z najnowocześniejszych urządzeń pomocnym w diagnostyce zaburzeń snu jest aparat Watch-PAT200, amerykańskiej firmy Itamar Medical. Urządzenie to wykorzystuje opatentowaną technologię PAT (Peripheral Arterial Tone) do obserwacji tętnic obwodowych i układu współczulnego. Czujnik założony na palcu badanego pacjenta przekazuje do urządzenia (czyli tzw. jednostki centralnej) informacje o chwilowych zmianach objętości tętnic w układzie krążenia. Są one zapisywane na specjalnej, wymiennej karcie pamięci, którą lekarz odczytuje na komputerze za pomocą specjalistycznego oprogramowania. Pozwala to na szybką ocenę występowania bezdechów i chrapania. Skuteczność, a przede wszystkim dokładność urządzenia Watch-PAT200 potwierdzona została licznymi badaniami klinicznymi. Opis badania polisograficznego więcej…

Nowość – badanie chrapania i bezdechu w warunkach domowych aparatem Alice One Night

Innym aparatem jakim można wykonać badania polisomnograficzne typu III jest urządzenie Alice NightOne Philips Respironics, które posiada ulepszony wskaźnik poprawności badania, zawiera zestaw czujników wykonany w technologii zalecanej przez organizację AASM do badań laboratoryjnych i pozwala na precyzyjną diagnostykę zaburzeń oddychania w czasie snu. Polisomnograf monitoruje funkcjonowanie pacjenta za pomocą czujników, które są umieszczane na skórze głowy, czole, podbródku, klatce piersiowej, kończynie dolnej i palcu wskazującym co pozwala nam na dokładną ocenę czynności mózgu, serca, płuc i mięśni badanego czytaj więcej….

Leczenie chrapania i bezdechu

Leczenie operacyjne stosowane przez otolaryngologów polega na przywróceniu prawidłowej drożności górnego odcinka drogi oddechowej. Rodzaj zabiegu zależy od przyczyny chrapania i umiejscowienia problemu – czy jest to nos, język, języczek w gardle, podniebienie czy też migdałki. W naszej placówce leczymy chrapanie i bezdech senny wieloma najnowocześniejszymi metodami operacyjnymi dostępnymi na świecie.

I. Leczenie chrapania metodą radiochirurgii (metoda Celon)

W leczeniu chrapania i bezdechu sennego znajduje obecnie zastosowanie metoda termoterapii bipolarnej (inne nazwy to: radiochirurgia, Celon, RaVor). Dzięki użyciu bipolarnej elektrody uzyskuje się unikalny efekt termoablacji niskotemperaturowej (około 70 – 80° C) prądami wysokiej częstotliwości. Metoda ta łączy w sobie optymalnie małoinwazyjność z efektywnością. Zabieg tą metodą jest nieskomplikowany i praktycznie bezkrwawy, wykonywany ambulatoryjnie w znieczuleniu miejscowym. Metoda ta wykorzystywana jest przy plastyce podniebienia miękkiego, konchoplastyce oraz termoablacji nasady języka. Więcej…

Plastyka podniebienia miękkiego (uvulopalatoplastyka)

- metoda RaVoR lub CELON, czyli koagulacja podśluzówkowa z wykorzystaniem chirurgii radiofalowej – zmniejszenie i usztywnienie tylnej część podniebienia, tj. podniebienia miękkiego za pomocą specjalnych elektrod.
Więcej...

Termoablacja nasady języka


Zabieg ma na celu zmniejszenie masy nasady języka. Przeprowadzany jest w warunkach ambulatoryjnych w znieczuleniu miejscowym. Polega na kilkakrotnym wprowadzeniu w okolicę nasady języka specjalnej elektrody, która wytwarza temperaturę 70ºC – 80 C celem wywołania miejscowej koagulacji tkanki. Umieszczenie w tkankach elektrod generuje tzw. falę elektromagnetyczną o częstotliwości radiowej, co powoduje wytworzenie bliznowatych zwłóknień w głębi języka. Kontrolowane bliznowacenie zmniejsza objętość nasady języka i usztywnia go.
Więcej...

Konchoplastyka (konchotomia)

– zmniejszenie małżowin nosowych; najczęściej operowana jest przerośnięta małżowina nosowa dolna blokująca oddychanie i utrudniająca pasaż powietrza oraz wentylację zatok przynosowych.
Więcej...
leczenie chrapania
konchoplastyka
Plastyka podniebienia miękkiego metodą CELON
Termoablacja nasady języka metodą CELON
Zmniejszenie małżowin nosowych metodą CELON

II. Leczenie chrapania metodą kriochirurgii

Kriochirurgia to metoda, polegająca na kontrolowanej destrukcji zmienionych chorobowo miejsc poprzez działanie niskich temperatur. Metodą tą wykonuje się zabieg konchoplastyki (zmniejszenie małżowin nosa). Celem zabiegu jest osiągnięcie trwałego udrożnienia jam nosa i całkowity brak konieczności używania kropli obkurczających błonę śluzową w celu swobodnego oddychania przez nos. Inne zastosowanie tej techniki to kriochirurgia migdałków podniebiennych – zabieg mający na celu zmniejszenie migdałków. Więcej…

III. Leczenie chrapania metodą iniekcji (snoreplastyka)

Snoreplastyka – leczenie chrapania za pomocą iniekcji preparatem Fibro Vein to bezbolesna i małoinwazyjna metoda. Zabieg przeprowadza się ambulatoryjnie w znieczuleniu miejscowym. Iniekcje mogą być łączone z innymi procedurami i stosowane jako uzupełnienie bardziej inwazyjnych zabiegów, jeśli zachodzi potrzeba dodatkowego usztywnienia podniebienia. Więcej…

Pozostałe zabiegi stosowane w leczeniu chrapania

Chirurgia gardła

  • tonsillektomia – całkowite usunięcie przerośniętych migdałków podniebiennych, zmniejszenie masy migdałków
  • adenotomia – usunięcie migdałka gardłowego (metoda stosowana u dzieci).

Chirurgia nosa

  • septoplastyka – zabieg laryngologiczny mający na celu korekcję skrzywienia przegrody nosowej;
  • polipectomia – usunięcie polipów nosa, czyli przerostu zmienionej zapalnie błony śluzowej nosa lub zatok przynosowych;

Opinie pacjentów po zabiegu – laryngolog dr. Aleksander Żmudziński

Heading layer
Heading layer
previous arrow
next arrow
PlayPause
Slider


Polecane artykuły dotyczące chrapania i bezdechu:

Czy chrapanie to tylko głośny, czy również niebezpieczny problem -wywiad z dr. Aleksandrem Żmudzińskim

Oddycham normalnie i nie chrapię – wywiad z pacjentem po zabiegu metodą Celon.

Chrapanie – jak powstaje i jak sobie z nim radzić?

Jak leczyć chrapanie?

Chrapanie a ryzyko zawału serca i udaru.

Skutki i powikłania chrapania.

Skutki i powikłania bezdechu sennego.

Utrata prawa jazdy z powodu bezdechu sennego.

Chrapanie u dzieci – niebezpieczne skutki.

Chrapanie kobiet w ciąży.


Cennik

DIAGNOSTYKA I LECZENIE CHRAPANIACENA (PLN)
Wizyta laryngologiczna/Kwalifikacja do zabiegu150
Wypożyczenie aparatu AliceNightOne + wydruk raportu (bez omówienia raportu)400
Promocja 250
Wypożyczenie aparatu Watch Pat 200 300
Wypożyczenie aparatu CEPAP (bez omówienia wyniku z lekarzem)200
Plastyka podniebienia UPPP + ewentualne skrócenie języczka-Celon (1 kontrola w cenie)1500
Termoablacja nasady języka-Celon (1 kontrola w cenie)1500
Termoablacja nasady języka+ Plastyka podniebienia (UPPP) (1 kontrola w cenie)2800
Promocja 2400
Konchoplastyka - zmniejszenie małżowin nosowych metodą kriochirurgii (1 kontrola w cenie) 1000
Konchoplastyka - zmniejszenie małżowin nosowych metodą CELON (1 kontrola w cenie)1200
Konchoplastyka + Plastyka podniebienia (UPPP) (1 kontrola w cenie)2600
Promocja 2400
Konchoplastyka+termoablacja nasady języka (1 kontrola w cenie)2600
Promocja 2400
Konchoplastyka+UPPP+termoablacja (1 kontrola w cenie)4000
Promocja 3300
Kryptoliza migdałków metodą kriochirurgii/CELON (1 kontrola w cenie)1400
Promocja 1250
Snoreplastyka 600

Nasi specjaliści

wędzidełko lek. med. Aleksander Żmudziński, specjalista laryngolog– chirurg głowy i szyi, lekarz z 30 letnim doświadczeniem zabiegowym.


Umów się na wizytę


Zobacz również

leczenie chrapania leczenie chrapania leczenie chrapania leczenie chrapania

Masz dodatkowe pytania?

Wyślij formularz

Szybki kontakt