leczenie chrapania

 

  Centrum Leczenia Chrapania i Bezdechów

 

 

Ważne informacje dotyczące leczenia chrapania i bezdechu sennego

  • Nowość – diagnostyka bezdechu i chrapania  w warunkach domowych aparatem Watch PAT 200 i Alice One Night
  • Stosujemy najnowsze małoinwazyjne metody leczenia chrapania i bezdechów sennych metodą  Celon i kriochirurgii. Wysoka skuteczność zabiegu, pacjent od razu po zabiegu może wrócić do codziennych zajęć.
  • Nowość w leczeniu chrapania – snoreplastyka iniekcyjna.
  • Zabiegi wykonuje specjalista laryngolog – chirurg głowy i szyi, lekarz z 30 letnim doświadczeniem zabiegowym.
  • Promocja – na zabiegi łączone


 


 Przyczyny chrapania

Do najczęściej spotykanych należą:

nieprawidłowości w obrębie nosa:

nieprawidłowości w obrębie gardła:

Najczęstszą przyczyną chrapania u dzieci jest przerost migdałków podniebiennych lub trzeciego migdałka.  Do innych czynników powodujących chrapanie u dzieci zalicza się: alergię, niedrożność nosa, która może być wynikiem różnych infekcji, np. zapalenia zatok, a także wiotkość krtani. Wiotkość krtani najczęściej dotyczy najmłodszych dzieci – od kilkudniowych noworodków do rocznych niemowląt.

 

Wywiad radiowy z lek. med. Aleksandrem Żmudzińskim – specjalistą laryngologiem, chirurgiem głowy i szyi na temat faktów, przyczyn i skutecznych sposobów leczenia chrapania i bezdechu sennego.

 
 

 

 Dlaczego chrapanie jest niebezpieczne?

Chrapanie  polega  na wibracji tkanek miękkich podniebienia, języczka, łuków podniebienno-gardłowych, a także podniebienno-językowych i częściowo zapadających się ścian gardła. Jest sygnałem, że u śpiącego występuje w górnych drogach oddechowych przeszkoda na drodze przepływającego powietrza. Opory w przepływie powietrza powodują powstanie podciśnienia w gardle, wibracje podniebienia i chrapanie, które jest przyczyną nieprzespanych nocy, ale przede wszystkim efektem bezdechów sennych, które stanowią bardzo duże zagrożenie dla zdrowia i życia chorego.

leczenie chrapania


 

 

  Bezdech senny (ang. Obstructive Sleep Apnea Syndrom, OSAS)

U niektórych chrapiących droga przepływu powietrza może zostać całkowicie zamknięta, w wyniku czego człowiek przestaje nie tylko chrapać, ale i oddychać przez kilka sekund. Jeśli przerwy w oddychaniu trwają dłużej niż 10 sekund i powtarzają się co najmniej 30 razy w ciągu nocy lub co najmniej 5 razy w czasie 1 godziny snu, to zjawisko to określa się mianem bezdechu sennego (ang. Obstructive Sleep Apnea Syndrom, OSAS). Bezdech senny prowadzi do przewlekłego niedotlenienia organizmu, co stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia chorego (nagła śmierć podczas snu)  Więcej…

 

 

leczenie chrapania

 

 

 

  Wywiad

W diagnostyce chrapania i innych zaburzeń oddychania podczas snu dużą rolę odgrywa szczegółowy wywiad lekarski. Dokładna diagnostyka umożliwia ustalenie przyczyny chrapania. Podczas badania przedmiotowego laryngolog zwraca szczególną uwagę na patologie występujące w obrębie nosa, nosogardła i gardła. Na podstawie wyników badań lekarz podejmuje decyzję dotyczącą wyboru metody i sposobu leczenia. Badanie można czasem uzupełnić tomografią komputerową lub endoskopią nosa i gardła lub też rynomanometrią oceniającą obiektywnie drożność jamy nosowej.

Wywiad – Badanie – Diagnoza

leczenie chrapania


 

 

  Nowość – badanie chrapania i bezdechu w warunkach domowych aparatem Watch PAT 200

Jednym z najnowocześniejszych urządzeń pomocnym w diagnostyce zaburzeń snu jest aparat Watch-PAT200, amerykańskiej firmy Itamar Medical. Urządzenie to wykorzystuje opatentowaną technologię PAT (Peripheral Arterial Tone) do obserwacji tętnic obwodowych i układu współczulnego. Czujnik założony na palcu badanego pacjenta przekazuje do urządzenia (czyli tzw. jednostki centralnej) informacje o chwilowych zmianach objętości tętnic w układzie krążenia. Są one zapisywane na specjalnej, wymiennej karcie pamięci, którą lekarz odczytuje na komputerze za pomocą specjalistycznego oprogramowania. Pozwala to na szybką  ocenę występowania bezdechów i chrapania. Skuteczność, a przede wszystkim dokładność urządzenia Watch-PAT200 potwierdzona została licznymi badaniami klinicznymi. Opis badania polisograficznego   więcej…

 

Nowość – badanie chrapania i bezdechu w warunkach domowych aparatem Alice One Night

Innym aparatem jakim można wykonać badania polisomnograficzne typu III  jest urządzenie Alice NightOne Philips Respironics, które posiada ulepszony wskaźnik poprawności badania, zawiera zestaw czujników wykonany w technologii zalecanej przez organizację AASM do badań laboratoryjnych i pozwala na precyzyjną diagnostykę zaburzeń oddychania w czasie snu. Polisomnograf monitoruje funkcjonowanie pacjenta za pomocą czujników, które są umieszczane na skórze głowy, czole, podbródku, klatce piersiowej, kończynie dolnej i palcu wskazującym co pozwala nam na dokładną ocenę czynności mózgu, serca, płuc i mięśni badanego czytaj więcej….

 

   Leczenie chrapania i bezdechu

 

Leczenie operacyjne stosowane przez otolaryngologów polega na przywróceniu prawidłowej drożności górnego odcinka drogi oddechowej. Rodzaj zabiegu zależy od przyczyny chrapania i umiejscowienia problemu – czy jest to nos, język, języczek w gardle, podniebienie czy też migdałki. W naszej placówce leczymy chrapanie i bezdech senny wieloma  najnowocześniejszymi metodami operacyjnymi dostępnymi na świecie.

 

I. Leczenie chrapania metodą radiochirurgii (metoda Celon)

W leczeniu  chrapania i bezdechu sennego  znajduje obecnie zastosowanie metoda termoterapii bipolarnej (inne nazwy to: radiochirurgia, Celon, RaVor). Dzięki użyciu bipolarnej elektrody uzyskuje się unikalny efekt termoablacji niskotemperaturowej (około 70 – 80° C) prądami wysokiej częstotliwości. Metoda ta łączy w sobie optymalnie małoinwazyjność z efektywnością. Zabieg tą metodą jest nieskomplikowany i praktycznie bezkrwawy, wykonywany ambulatoryjnie w znieczuleniu miejscowym. Metoda ta wykorzystywana jest przy plastyce podniebienia miękkiego,  konchoplastyce oraz termoablacji nasady języka. Więcej…

 

Plastyka podniebienia miękkiego (uvulopalatoplastyka)

- metoda RaVoR lub CELON, czyli koagulacja podśluzówkowa z wykorzystaniem chirurgii radiofalowej – zmniejszenie i usztywnienie tylnej część podniebienia, tj. podniebienia miękkiego za pomocą specjalnych elektrod.
Więcej...

Termoablacja nasady języka


Zabieg ma na celu zmniejszenie masy nasady języka. Przeprowadzany jest w warunkach ambulatoryjnych w znieczuleniu miejscowym. Polega na kilkakrotnym wprowadzeniu w okolicę nasady języka specjalnej elektrody, która wytwarza temperaturę 70ºC – 80 C celem wywołania miejscowej koagulacji tkanki. Umieszczenie w tkankach elektrod generuje tzw. falę elektromagnetyczną o częstotliwości radiowej, co powoduje wytworzenie bliznowatych zwłóknień w głębi języka. Kontrolowane bliznowacenie zmniejsza objętość nasady języka i usztywnia go.
Więcej...

Konchoplastyka (konchotomia)

– zmniejszenie małżowin nosowych; najczęściej operowana jest przerośnięta małżowina nosowa dolna blokująca oddychanie i utrudniająca pasaż powietrza oraz wentylację zatok przynosowych.
Więcej...
leczenie chrapania
konchoplastyka
Plastyka podniebienia miękkiego metodą CELON
Termoablacja nasady języka metodą CELON
Zmniejszenie małżowin nosowych metodą CELON


 

 

  II. Leczenie chrapania metodą kriochirurgii

Kriochirurgia to  metoda, polegająca na kontrolowanej destrukcji zmienionych chorobowo miejsc poprzez działanie niskich temperatur. Metodą tą wykonuje się zabieg konchoplastyki (zmniejszenie małżowin nosa). Celem zabiegu jest osiągnięcie trwałego udrożnienia jam nosa i całkowity brak konieczności używania kropli obkurczających błonę śluzową w celu swobodnego oddychania przez nos. Inne zastosowanie tej techniki to kriochirurgia migdałków podniebiennych – zabieg mający na celu zmniejszenie migdałków. Więcej…


 

 

  III. Leczenie chrapania metodą iniekcji (snoreplastyka)

Snoreplastyka – leczenie chrapania za pomocą iniekcji preparatem Fibro Vein to bezbolesna i małoinwazyjna metoda. Zabieg przeprowadza się ambulatoryjnie w znieczuleniu miejscowym. Iniekcje  mogą być łączone z innymi procedurami i stosowane jako uzupełnienie bardziej inwazyjnych zabiegów, jeśli zachodzi potrzeba dodatkowego usztywnienia podniebienia. Więcej…

 

 Pozostałe zabiegi stosowane w leczeniu chrapania

 

Chirurgia gardła

  • tonsillektomia – całkowite usunięcie przerośniętych migdałków podniebiennych,  zmniejszenie masy migdałków
  • adenotomia – usunięcie migdałka gardłowego (metoda stosowana u dzieci).

 

Chirurgia nosa

  • septoplastyka – zabieg laryngologiczny mający na celu korekcję skrzywienia przegrody nosowej;
  • polipectomia – usunięcie polipów nosa, czyli przerostu zmienionej zapalnie błony śluzowej nosa lub zatok przynosowych;


 

 

 Opinie pacjentów po zabiegu – laryngolog dr. Aleksander Żmudziński

 

Heading layer
Heading layer
previous arrow
next arrow
PlayPause
Slider


 

Polecane artykuły dotyczące chrapania i bezdechu:

Czy chrapanie to tylko głośny, czy również niebezpieczny problem -wywiad z dr. Aleksandrem Żmudzińskim

Oddycham normalnie i nie chrapię – wywiad z  pacjentem po zabiegu metodą Celon.

Chrapanie – jak powstaje i jak sobie z nim radzić?

Jak leczyć chrapanie?

Chrapanie a ryzyko zawału serca i udaru.

Skutki i powikłania chrapania.

Skutki i powikłania bezdechu sennego.

Utrata prawa jazdy z powodu bezdechu sennego.

Chrapanie u dzieci – niebezpieczne skutki. 

Chrapanie kobiet w ciąży.


 

 

Wypełnij ankietę i dowiedz się czy masz problem z obturacyjnym bezdechem sennym

  

 

 


  Cennik

 

 

LECZENIE CHRAPANIA
DIAGNOSTYKA I LECZENIE CHRAPANIACENA (PLN)
Wizyta laryngologiczna/Kwalifikacja do zabiegu150
Diagnostyka chrapania i bezdechu aparatem Watch Pat 200 - wypożyczenie sprzętu300
Diagnostyka chrapania i bezdechu aparatem Alice One Night 200 - wypożyczenie sprzętu300 - promocja teraz 180
Konsultacja i analiza wyników badania Watch PAT 200150
Konsultacja i analiza wyników badania z aparatu Alice One Night150
Wypożyczenie Aparatu Cepap -miareczkowanie (dobór ciśnień)200
Plastyka podniebienia UPPP metodą Celon + skrócenie języczka* **1400
Termoablacja nasady języka metodą Celon* **1400
Konchoplastyka - zmniejszenie małżowin nosowych metodą Celon* **1200
Konchoplastyka - zmniejszenie małżowin nosowych metodą kriochirurgii* ***1100
Termoablacja nasady języka+ Plastyka podniebienia (UPPP)* **2800 Promocja 2400
Konchoplastyka + Plastyka podniebienia (UPPP)* **2600 Promocja 2400
Konchoplastyka+termoablacja nasady języka* **2600 Promocja 2400
Konchoplastyka+UPPP+termoablacja* **4000 promocja 3000
Snoreplastyka * **600
* plus koszt wizyty kwalifikującej do zabiegu120
**w cenie dwie wizyty kontrolne
***w cenie jedna wizyta kontrolna

 

 


 

  Nasi specjaliści

 

wędzidełko lek. med. Aleksander Żmudziński, specjalista laryngolog– chirurg głowy i szyi, lekarz z 30 letnim doświadczeniem zabiegowym.

 


 

  Umów się na wizytę

 

 


 
 

  Zobacz również

 leczenie chrapania  leczenie chrapania  leczenie chrapania  leczenie chrapania

 Nasz adres
Olimedica Centrum Medyczne
CHR Kupiec I piętro
ul. Krzywoustego 9-10
70-250 Szczecin
Rejestracja
pon. od 10 do 18
wt. - pt. od 10 do 19
sob. od 9 do 12
+48 91 307 80 29
+48 793 138 757
info@olimedica.pl

Znajdź nas
facebook   google plus   You Tube   twitter   instagram
Copyrights © 2015-2019 Olimedica Centrum Medyczne. All rights reserved