fbpx

Chrapanie u dzieci

Chrapanie wzbudza różne emocje. Jednych denerwuje, drugich bawi. Gorzej, gdy ta dolegliwość przytrafia się dzieciom. Wówczas reakcje są podobne – większość osób to niepokoi.

Chrapanie u dzieci – Jak postępować?

 Sporadyczne chrapanie u dziecka na pewno może zdziwić, ale zazwyczaj nie ma powodu do niepokoju. Jednak, gdy trwa dość długo lub powtarza się zbyt często, wtedy zaczynamy się martwić. Gdy dziecko chrapie więcej niż 3-4 razy w tygodniu w przypadku braku infekcji górnych dróg oddechowych i trwa to dłużej niż miesiąc, należy udać się do specjalisty. Wyleczenie chrapania jest bardzo ważne, ponieważ może mieć negatywny wpływ na rozwój intelektualny. Niedotlenione dzieci mogą być apatyczne i senne oraz mieć problemy z budzeniem się, wychodzeniem z łóżka, a także koncentracją w ciągu dnia oraz mogą pojawić się kłopoty z nauką.

Przyczyny chrapania u dzieci:

Najczęstszą przyczyną chrapania wśród dzieci jest przerost trzeciego migdałka(migdałka gardłowego). Zazwyczaj trzeba go usuwać operacyjnie, czasami wystarczy odpowiednie leczenie, które sprawi, że migdałek ulegnie redukcji . Za duży migdałek gardłowy powoduje nie tylko chrapanie, ale też sprzyja nawrotom infekcji, zapaleniom uszu oraz może spowodować  wadę zgryzu

Kolejną przyczyną może być wiotkość krtani, która pojawia się wkrótce po urodzeniu i zwykle mija po ukończeniu 2 roku życia. Przyczynia się ona do infekcji dróg oddechowych, w czasie których dzieci mogą mieć problemy z oddychaniem. Wiotkość krtani można rozpoznać po wyraźnym, świszczącym wdechu gdy dziecko leży na wznak a znika gdy dziecko leży na boku.

Chrapanie może też występować u alergików. Ma to związek z obrzękniętą śluzówką nosa, co sprawia, że powietrze nie jest w stanie swobodnie przepływać. Dziecko z alergią powinno być pod opieką alergologa. Wówczas leczenie farmakologiczne przyniesie poprawę.

Powodem chrapania może też być krzywa przegroda nosa, która utrudnia oddychanie. Można ją wyleczyć jedynie operacyjnie. Jednak zabieg przeprowadza się najwcześniej po skończeniu 7 roku życia, a zazwyczaj po 16-17 rż.

Przyczyna chrapania może być też bardzo banalna i powodować ją może zwykłe przeziębienie. Zatkany nos i pozycja leżąca mogą utrudniać oddychanie, a wówczas może pojawić się chrapanie. W takim przypadku ustępuje wraz z chorobą.

Masz dodatkowe pytania?

Wyślij formularz

Szybki kontakt