fbpx

chrapanie pytania do specjalisty

 

 Chrapanie – pytania do specjalisty

 

 

  • Czym jest chrapanie?

chrapanie pytanie do specjalistyChrapanie jest najczęstszą dolegliwością występującą w czasie snu. Podczas niego dochodzi do zwiotczenia mięśni i zwężenia cieśni gardła. W związku z tym przepływające powietrze może wywoływać drgania ścian gardła. Chrapanie jest sygnałem, że u śpiącego występuje przeszkoda na drodze przepływającego powietrza. Konsekwencją tego jest mniejszy przepływ powietrza do płuc i niedotlenienie organizmu.

 

 

  • Jakie są przyczyny chrapania i skąd się ono bierze?

chrapanie pytanie do specjalistyChrapanie pojawia się, gdy miękkie tkanki w obrębie dróg oddechowych rozluźniają się podczas snu i zaczynają drżeć pod wpływem przepływu powietrza. Najczęściej chrapanie wywoływane jest przez drżenie podniebienia miękkiego i języczka w tylnej części jamy ustnej. Do występowania chrapania mogą się przyczyniać także język, migdałki podniebienne, czy obrzęk błony śluzowej nosa. Chrapanie najczęściej pojawia się podczas snu w pozycji na plecach, u niektórych osób po spożyciu alkoholu czy leków nasennych. Występuje także u osób otyłych lub z nadwagą, z problemami laryngologicznymi – jak skrzywienie przegrody nosa, polipy nosa, przerost migdałków, małżowin nosa. Chrapią nie tylko mężczyźni, ale także kobiety. 

 

 

Jakie są najlepsze metody leczenia chrapania?

chrapanie pytanie do specjalistyLeczenie chrapania jest dostosowywane indywidualnie do każdego pacjenta, zwykle ma to miejsce podczas konsultacji laryngologicznej. Każda metoda ma swoje wskazania i przeciwwskazania do zastosowania. Wszystko zależy od objawów, stopnia zaawansowania zmian, obecności chorób towarzyszących oraz warunków anatomicznych. W części przypadków wykorzystuje się kombinację różnych metod celem uzyskania jak najlepszych efektów leczenia.

 

 

Czy zabieg leczenia chrapania jest bolesny i czy jest wykonywany pod narkozą?

chrapanie pytanie do specjalistyZabieg nie jest bolesny i jest rutynowo wykonywany z zastosowaniem miejscowych leków znieczulających, co pozwala pacjentowi od razu wrócić do zwykłego trybu życia.

 

 

Czy wykonanie zabiegu prowadzi do ograniczeń w życiu codziennym?

chrapanie pytanie do specjalistyPo wykonanym zabiegu zalecane jest wstrzymanie się od wysiłku fizycznego na okres do 14 dni, nie powinno się latać samolotem czy nurkować. Najlepiej w okresie rekonwalescencji nie planować dłuższych wyjazdów – w razie komplikacji pooperacyjnych warto być w zasięgu lekarza.

 

 

Kiedy pojawiają się pierwsze efekty zabiegu leczenia chrapania?

chrapanie pytanie do specjalistyWiększość pacjentów odczuwa poprawę już podczas pierwszej nocy. Ostateczne efekty można oceniać zwykle po 6-8 tygodniach od zabiegu. 

 

 

Jakie są możliwe powikłania po zabiegu?

chrapanie pytanie do specjalistyPowikłania pooperacyjne mogą być wczesne (występują do 3 dni po zabiegu) i późne (występują po 3 dniach). Wśród wczesnych powikłań wymienia się: silny ból w miejscu zabiegu, krwawienie, gorączkę. Późne powikłania to zakażenie rany, krwawienie, zaburzenie mowy (nosowanie otwarte), niewydolność podniebienia, zrosty i duże blizny. Na szczęście stosowane przez nas metody leczenia chrapania i bezdechów maja dość niski poziom powikłań (mniej niż 3%), a najczęstsze powikłania to krwawienie i ból pooperacyjny.

 

 

Czy chrapanie może pojawić się w ciąży?

chrapanie pytanie do specjalistyBadania dowodzą, że w czasie ciąży nasilają się często objawy bezdechu sennego, którego najbardziej znanym objawem jest chrapanie. Najbardziej są na nie narażone kobiety z dużym wskaźnikiem masy ciała przed ciążą. Bezdech może się też objawiać ciężkim oddechem, sapaniem, odgłosem dławienia i przerwami w oddychaniu. Wyższy poziom estrogenów w organizmie prowadzi do przekrwienia, które z kolei może powodować

chrapanie.

 

Czy istnieją na rynku preparaty pomagające łagodzić chrapanie?

chrapanie pytanie do specjalistyDolegliwości związane z chrapaniem łagodzą dostępne bez recepty preparaty ziołowe w formie aerozolu, które aplikuje się do nosa przed snem. Nawilżają one silnie błonę śluzową nosa oraz podniebienia miękkiego i tylnej ściany gardła. To sprawia, że wdychane powietrze przepływa przez górne drogi oddechowe bez oporów. Opory te pojawiają się, gdy błony śluzowe są suche, powoduje to wibracje tkanek miękkich odpowiedzialnych za występowanie chrapania.Leki te nie leczą bezdechu, znoszą jedynie objaw, jakim jest chrapanie.

 

 

Jak radzić sobie z chrapaniem?

chrapanie pytanie do specjalistyPrzede wszystkim powinno się ograniczyć używki. Jak wspomnieliśmy, papierosy i alkohol są jednymi ze sprawców chrapania. Jeżeli widzisz, że chrapiąca osoba śpi na wznak, obudź ją i poproś o zmianę pozycji. Jeżeli to katar jest powodem chrapania, postaraj się go wyleczyć. Stosuj nieuzależniające krople, maść, wdychaj olejek eukaliptusowy lub napar z rumianku. Czasami lekarstwem na chrapanie jest po prostu zrzucenie kilku kilogramów i zdrowa dieta. Jeżeli nic nie pomaga, a wszyscy domownicy nie wytrzymują problemu – udaj się do lekarza. Odnajdzie on przyczynę twojego chrapania i łatwiej będzie ją wyeliminować.

 


Masz pytanie? Wpisz je poniżej. Skorzystaj z wiedzy naszych lekarzy i specjalistów.

 

Imię i nazwisko

Adres email

Treść wiadomości


Ja niżej podpisany wyrażam zgodnie z art. 7 ust. 2 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. tzw. RODO  wyraźną i dobrowolną zgodę na przetwarzanie i zbieranie moich danych osobowych przez Olimedica ul. Krzywoustego 9-10, 70- 250 Szczecin w celu komunikacji korzystania z usług medycznych oraz na otrzymywanie za pośrednictwem telefonii komórkowej i poczty elektronicznej informacji dot. planowanych wizyt, jak również informacji o medycznej działalności Olimedica ul. Krzywoustego 9-10, 70-250 Szczecin. Jednocześnie oświadczam, że moja zgoda spełnia wszystkie warunki o których mowa w art. 7 RODO, tj. przysługuje mi możliwość jej wycofania w każdym czasie, zapytanie o zgodę zostało mi przedstawione w wyraźnej i zrozumiałej formie oraz poinformowano mnie o warunku możliwości jej rozliczalności. Zostałem również poinformowany o tym, że dane zbierane są przez Olimedica ul. Krzywoustego 9-10, 70-250 Szczecin, jak również o celu ich zbierania, dobrowolności podania, prawie wglądu i możliwości ich poprawiania oraz że dane te nie będą udostępniane innym podmiotom.

 


 

  Zobacz również

 

                                     chrapanie pytania do specjalisty   chrapanie pytania do specjalisty   chrapanie pytania do specjalisty   chrapanie pytania do specjalisty

Masz dodatkowe pytania?

Wyślij formularz

Szybki kontakt