Chrapanie u kobiet w ciąży
Chrapanie u kobiet w ciąży dotyczy aż 90% z nich! Dlaczego tak się dzieje? Jakie są tego skutki zarówno dla przyszłej mamy jak i dla dziecka? Jak sobie z tym radzić?
Dlaczego kobiety w ciąży zaczynają chrapać?
Ograniczenie drożności górnych dróg oddechowych w trakcie snu – oto powód chrapania. W głębokiej fazie snu (w trakcie trwania której organizm najbardziej odpoczywa) przybiera ono na sile powodując przeróżne dysfunkcje organizmu. Przyczyny chrapania w czasie ciąży to:
- przyrost masy ciała;
- zbyt wysoki wskaźnik BMI;
- zwiększenie ilości tkanki tłuszczowej;
- ucisk na przeponę.
Za chrapanie ciężarnych odpowiadać mogą także: zmiany hormonalne (estrogen jest przyczyną obrzęku śluzówki nosa), zatrzymywanie wody w organizmie matki, lecz również najzwyklejsze przeziębienie zatykające nos.
Jakie są skutki chrapania u kobiet w ciąży dla niej i dziecka?
Złe samopoczucie, notoryczne zmęczenie, ale na tym nie koniec. Chrapanie może być przyczyną o wiele poważniejszych schorzeń – bezdechów sennych. Dla przyszłej mamy i dziecka jest to wyjątkowo niebezpieczne. Zwiększa się ryzyko wystąpienia nadciśnienia tętniczego i stanu przedrzucawkowego, który diagnozuje się tylko i wyłącznie u kobiet w ciąży i w połogu. Podczas chrapania oraz bezdechów sennych krew nie zostaje odpowiednio dotleniona, co z pewnością odbije się negatywnie również na zdrowiu dziecka. Nadciśnienie w ciąży, które jest skutkiem chrapania dodatkowo przyczynia się do przedwczesnego porodu i niskiej masy urodzeniowej dziecka (10 % częściej niż u kobiet niechrapiących). Ponadto zdrowy, niezaburzony sen ma ogromne znaczenie dla regeneracji mięśni i odciążenia kręgosłupa – wyjątkowo narażonego na nadwyrężenia w czasie trwania ciąży. Zaburzenie snu chrapaniem skutkuje zaburzeniami nie tylko w układzie oddechowym, ale również nerwowym oraz krwionośnym.
Chrapanie u kobiet w ciąży – Jak sobie poradzić?
W celu usprawnienia przepływu powietrza w trakcie snu można zastosować kilka sposobów zalecanych przez lekarzy. Poza zbilansowaną dietą oraz odpowiednią aktywnością fizyczną zazwyczaj zaleca się:
- spanie na płaskich poduszkach – płaskie poduszki utrzymują w odpowiedniej pozycji głowę oraz ułożenie górnych dróg oddechowych;
- wykonywanie inhalacji – z soli fizjologicznej lub na bazie wody morskiej, aby dodatkowo nawilżyć śluzówkę nosa. W aptekach dostępnych jest wiele preparatów przeznaczonych do tego celu. Można również wykonywać napary z ziół
- wykonywanie ćwiczeń oddechowych – zaleca się ćwiczenia prawidłowego oddychania , aby oddechy były głębokie i powolne w celu prawidłowego dotlenienia organizmu. Jeśli nie potrafimy wykonać samodzielnie takich ćwiczeń można zapisać się na zajęcia pilates lub jogi.
- dbanie o odpowiednie nawilżenie powietrza – powietrze w pomieszczeniu w którym śpimy nie może być ani zbyt suche ani zbyt wilgotne, ponadto warto pamiętać o odpowiednim przewietrzeniu pokoju;
- zastosowanie aerozoli – można stosować donosowe steroidy w III trymestrze ciąży, by poprawić drożność nosa. Kropli z xylometazoliną lub oxymetazoliną nie można stosować, bo mogą indukować przedwczesny poród. Aby dobrać najbardziej skuteczne oraz bezpieczne rozwiązanie niezbędna jest konsultacja z laryngologiem oraz z lekarzem prowadzącym ciążę.
Nie należy bagatelizować chrapania w trakcie ciąży. Ma ono istotne następstwa dla całego organizmu. Dodatkowo chrapanie często jest objawem występowania bezdechów, które są bardzo groźne dla zdrowia matki i dziecka.