fbpx

Czy chrapanie to tylko głośny, czy również niebezpieczny problem? Na pytania związane z tym często bagatelizowanym problemem odpowie dr Aleksander Żmudziński – laryngolog, chirurg głowy i szyi, lekarz medycyny estetycznej.

Panie Doktorze, proszę przybliżyć Internautom, czym tak naprawdę jest chrapanie?

Aleksander Żmudziński: Chrapanie występuje wówczas, kiedy miękkie tkanki znajdujące się w obrębie dróg oddechowych zaczynają podczas snu się rozluźniać i zaczynają drżeć pod wpływem przepływu powietrza. Zazwyczaj chrapanie wywoływane jest przez drżenie podniebienia miękkiego i języczka w tylnej części jamy ustnej. Język, migdałki podniebienne, czy występujący w danym momencie (na przykład podczas przeziębienia) obrzęk błony śluzowej nosa mogą w znaczący sposób przyczyniać się do powstania chrapania. Przeważnie pojawia się ono podczas snu (zwłaszcza kiedy leżymy na plecach), u niektórych po spożyciu alkoholu czy zażyciu środków nasennych. Problem chrapania w większej częstotliwości dotyka osoby z nadwagą bądź z problemami laryngologicznymi, takimi jak: polipy nosa lub skrzywienie przegrody, przerost migdałków czy małżowin nosowych. Warto zwróci uwagę, że problem chrapania dotyczy nie tylko mężczyzn, ale także Kobiety i to coraz częściej.

 

Czy to prawda, że nocne chrapanie może być niebezpieczne?

AŻ: Oczywiście. Konsekwencją chrapania jest mniejszy przepływ powietrza do płuc, co wiąże się z niedotlenieniem organizmu. Ponadto chrapanie jest pierwszym objawem obturacyjnego bezdechu sennego (OBS).

 

Jak często występuje wspomniany przez Pana bezdech senny? Czy to oznacza, że każdy, kto chrapie cierpi na bezdech?

AŻ: Na obturacyjny bezdech senny cierpią przeważnie osoby otyłe bądź z nadwagą. Objawy występują zarówno w dzień jak i w nocy. Do pierwszych (dziennych) zaliczyć możemy odczuwanie ciągłego zmęczenia i nadmierną senność (zwłaszcza w przydługich sytuacjach – oglądanie telewizji, siedzenie na zebraniu czy konferencji). Symptomy nocne to gwałtowne przebudzenia, suchość w gardle, duszności, nadmierna potliwość i bóle w klatce piersiowej. Mało kto wiem ,ale bezdech jest przyczyną spadku libido. Choroba ta, nielicząc powikłań ze strony serca czy innych narządów, w dużym stopniu przyczynia się do rozdrażnienia, zdenerwowania, braku cierpliwości, co wpływa na nasze kontakty z rodzinom i otoczeniem, a w skrajnych przypadkach może doprowadzić do wypadków komunikacyjnych.

 

Czy istnieje jakieś badanie, pozwalające znaleźć jednoznaczną przyczynę chrapania lub bezdechu?

AŻ: Jedynym badaniem, które może dać odpowiedź na pytanie czy tylko chrapiemy czy jesteśmy chorzy na bezdech senny, jest tzw. polisomnografia (PSG). Badanie trwa zwykle jedną noc i wykonuje się w tzw. pracowniach snu. Za pomocną małych czujników, które zakłada się pacjentowi na głowę, palec i klatkę piersiową, zapisywane są fazy snu, ruchy oddechowe klatki piersiowej i brzucha, ruchy kończyn dolnych czy droga przepływu powietrza przez usta. Po rejestracji w komputerze lekarz stawia diagnozę. O ciężkości choroby świadczy liczba bezdechów przypadająca na godzinę snu. W Olimedica Centrum Medycznym w którym przyjmuję pacjentów od lipca br. można wykonywać badanie przesiewowe snu dzięki nowoczesnemu urządzeniu Watch-PAT200.

 

Proszę przybliżyć Internautom to urządzenie i powiedzieć na ile wiarygodne jest takie badanie?

AŻ: Watch-PAT200 jest prostym urządzeniem diagnostycznym, który zakłada się na nadgarstku ręki. Do rejestracji sygnału biologicznego wykorzystuje nieinwazyjne optyczne czujniki, które zakładane są na palcu ręki. Docierające sygnały są zapisywane na specjalnej wymiennej karcie pamięci, którą po badaniu przenosi się do komputera z odpowiednim oprogramowaniem i dokonuje się analizy. Niezwykle prosta budowa i funkcjonalność aparatu daje pacjentowi możliwość wykonania pomiaru w domu, dzięki czemu nie jest on narażony na stres związany z badaniem w warunkach szpitalnych. Skuteczność, a przede wszystkim dokładność urządzenia Watch-PAT200 potwierdzona została licznymi badaniami klinicznymi.

Czy znając już przyczynę, można wyleczyć się z chrapania raz na zawsze?

AŻ: Niestety, nie…

 

Spodziewaliśmy się raczej pozytywnej odpowiedzi… ale skoro jest negatywna to proszę o wskazanie metod leczenia tej przypadłości

AŻ: Leczenie chrapania jest dostosowywane indywidualnie do każdego pacjenta podczas konsultacji laryngologicznej. Każda metoda ma swoje wskazania i przeciwwskazania. Wszystko zależy od objawów, stopnia zaawansowania zmian, występowaniu innych chorób towarzyszących czy uwarunkowań anatomicznych. Często zdarza się, że wykorzystuje się kombinację różnych metod celem uzyskania jak najlepszych efektów leczenia.

 

Oraz wskazanie – jak radzić sobie z chrapaniem partnera/partnerki?

AŻ: Przede wszystkim powinno się ograniczyć używki, ponieważ tak, jak wspomniałem papierosy i alkohol są najczęstszymi sprawcami chrapania. Jeżeli widzisz, że chrapiący partner śpi na wznak, obudź go i poproś o zmianę pozycji. Jeśli katar jest przyczyną chrapania – trzeba go wyleczyć. Czasem lekarstwem na chrapanie jest zdrowa dieta i pozbycie się kilku kilogramów. Jeżeli powyższe wskazania nie pomagają – trzeba udać się do specjalisty.

 

Czy występuje jakiś związek między chrapaniem / bezdechem , a np. wiekiem lub płcią?

AŻ: Bezdech senny występuje 2-3 razy częściej u mężczyzn niż u kobiet. U mężczyzn dochodzi do rozwoju choroby wcześniej (najczęściej po 35-40 roku życia), a u kobiet najczęściej rozwija się po menopauzie.

 

Dlaczego chrapanie i bezdech występuje częściej u mężczyzn?

AŻ: Przyczyną jest otyłość i sposób rozmieszczenia tkanki tłuszczowej. U mężczyzn tkanka tłuszczowa gromadzi się głównie na brzuchu. Z kolei u kobiet bezdech pojawia się przeważnie w okresie menopauzy i jest związany z zaburzeniami hormonalnymi. Ponadto bezdech częściej występuje u osób palących i spożywających alkohol przed snem.

 

A teraz jedne z najczęstszych pytań – jakie mogą być konsekwencje nieleczonego chrapania i bezdechu?

AŻ: Udowodniono, że obturacyjny bezdech senny powoduje zaburzenia w metabolizmie organizmu. Nieleczony może być przyczyną wielu poważnych chorób m.in. nadciśnienia tętniczego, choroby niedokrwiennej serca tzw. wieńcówki oraz zawału serca. Powodować może powstawanie arytmii serca (migotanie przedsionków, skurcze dodatkowe), cukrzycy. U wielu osób doprowadza do udaru mózgu, niewydolności serca i nerek. Najgroźniejszym powikłaniem, na szczęście rzadkim, jest zgon podczas snu. 

 

I na koniec, nieco luźniejsze pytanie – czy Pan chrapie? 

AŻ: Wydaje mi się, że nie… ale najbardziej wiarygodną odpowiedź może udzielić moja żona.

 

Dziękujemy za rozmowę.

AŻ: Dziękuję.

Wywiadu udzielono dla serwisu MEDserwis.pl

Masz dodatkowe pytania?

Wyślij formularz

Szybki kontakt