CENTRUM LECZENIA CHRAPANIA I BEZDECHÓW SENNYCH
Ważne informacje dotyczące leczenia chrapania i bezdechów sennych
- Nowość – diagnostyka bezdechu i chrapania w warunkach domowych aparatem Watch PAT 200
- Stosujemy najnowsze małoinwazyjne metody leczenia chrapania i bezdechów sennych metodą Celon i kriochirurgii. Wysoka skuteczność zabiegu, pacjent od razu po zabiegu może wrócić do codziennych zajęć.
- Jako jedyni w Szczecinie stosujemy laserowe leczenie chrapania – system NightLase przy użyciu lasera Fotona Er:YAG.
- Nowość w leczeniu chrapania – snoreplastyka iniekcyjna.
- Zabiegi wykonuje specjalista laryngolog – chirurg głowy i szyi, lekarz z 25 letnim doświadczeniem zabiegowym.
- Promocja – na zabiegi łączone
- Promocja – wypożyczenie aparatu do diagnostyki chrapania i bezdechu sennego Watch Pat 200 – w cenie opis i konsultacja kontrolna
450 złteraz 300 zł
Dlaczego chrapanie jest niebezpieczne?
Chrapanie polega na wibracji tkanek miękkich podniebienia, języczka, łuków podniebienno-gardłowych, a także podniebienno-językowych i częściowo zapadających się ścian gardła. Jest sygnałem, że u śpiącego występuje w górnych drogach oddechowych przeszkoda na drodze przepływającego powietrza. Opory w przepływie powietrza powodują powstanie podciśnienia w gardle, wibracje podniebienia i chrapanie, które jest przyczyną nieprzespanych nocy, ale przede wszystkim efektem bezdechów sennych, które stanowią bardzo duże zagrożenie dla zdrowia i życia chorego.
Bezdech senny (ang. Obstructive Sleep Apnea Syndrom, OSAS)
U niektórych chrapiących droga przepływu powietrza może zostać całkowicie zamknięta, w wyniku czego człowiek przestaje nie tylko chrapać, ale i oddychać przez kilka sekund. Jeśli przerwy w oddychaniu trwają dłużej niż 10 sekund i powtarzają się co najmniej 30 razy w ciągu nocy lub co najmniej 5 razy w czasie 1 godziny snu, to zjawisko to określa się mianem bezdechu sennego (ang. Obstructive Sleep Apnea Syndrom, OSAS). Bezdech senny prowadzi do przewlekłego niedotlenienia organizmu, co stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia chorego (nagła śmierć podczas snu) Więcej…

Wywiad
W diagnostyce chrapania i innych zaburzeń oddychania podczas snu dużą rolę odgrywa szczegółowy wywiad lekarski. Dokładna diagnostyka umożliwia ustalenie przyczyny chrapania. Podczas badania przedmiotowego laryngolog zwraca szczególną uwagę na patologie występujące w obrębie nosa, nosogardła i gardła. Na podstawie wyników badań lekarz podejmuje decyzję dotyczącą wyboru metody i sposobu leczenia. Badanie można czasem uzupełnić tomografią komputerową lub endoskopią nosa i gardła lub też rynomanometrią oceniającą obiektywnie drożność jamy nosowej.
Wywiad – Badanie – Diagnoza
NOWOŚĆ – Badanie chrapania i bezdechu w warunkach domowych aparatem Watch PAT 200
Jednym z najnowocześniejszych urządzeń pomocnym w diagnostyce zaburzeń snu jest aparat Watch-PAT200, amerykańskiej firmy Itamar Medical. Urządzenie to wykorzystuje opatentowaną technologię PAT (Peripheral Arterial Tone) do obserwacji tętnic obwodowych i układu współczulnego. Czujnik założony na palcu badanego pacjenta przekazuje do urządzenia (czyli tzw. jednostki centralnej) informacje o chwilowych zmianach objętości tętnic w układzie krążenia. Są one zapisywane na specjalnej, wymiennej karcie pamięci, którą lekarz odczytuje na komputerze za pomocą specjalistycznego oprogramowania. Pozwala to na szybką ocenę występowania bezdechów i chrapania. Skuteczność, a przede wszystkim dokładność urządzenia Watch-PAT200 potwierdzona została licznymi badaniami klinicznymi. Opis badania polisograficznego Więcej…
Leczenie chrapania i bezdechu
Leczenie operacyjne stosowane przez laryngologów polega na przywróceniu prawidłowej drożności górnego odcinka drogi oddechowej. Rodzaj zabiegu zależy od umiejscowienia problemu – czy jest to nos, język, języczek w gardle, podniebienie czy też migdałki. W naszej placówce leczymy chrapanie i bezdech senny wieloma najnowocześniejszymi metodami operacyjnymi dostępnymi na świecie.
I Leczenie chrapania metodą radiochirurgii (metoda Celon)
W leczeniu chrapania i bezdechu sennego znajduje obecnie zastosowanie metoda termoterapii bipolarnej (inne nazwy to: radiochirurgia, Celon, RaVor). Dzięki użyciu bipolarnej elektrody uzyskuje się unikalny efekt termoablacji niskotemperaturowej (około 70 – 80° C) prądami wysokiej częstotliwości. Metoda ta łączy w sobie optymalnie małoinwazyjność z efektywnością. Zabieg tą metodą jest nieskomplikowany i praktycznie bezkrwawy, wykonywany ambulatoryjnie w znieczuleniu miejscowym. Metoda ta wykorzystywana jest przy plastyce podniebienia miękkiego, konchoplastyce oraz termoablacji nasady języka. Więcej…
- metoda RaVoR lub CELON, czyli koagulacja podśluzówkowa z wykorzystaniem chirurgii radiofalowej – zmniejszenie i usztywnienie tylnej część podniebienia, tj. podniebienia miękkiego za pomocą specjalnych elektrod. |
| – zmniejszenie małżowin nosowych; najczęściej operowana jest przerośnięta małżowina nosowa dolna blokująca oddychanie i utrudniająca pasaż powietrza oraz wentylację zatok przynosowych. |
![]() | ![]() | ![]() |
Plastyka podniebienia miękkiego metodą CELON | Zmniejszenie małżowin nosowych metodą CELON |
II Leczenie chrapania laserem NightLaseTM
Laser FOTONA Er:YAG wykorzystywany jest w chirurgii gardła. Zabieg NightLaseTM polega na naświetlaniu wiązką laserową tkanek gardła gł. Podniebienia miękkiego, których wiotkość jest przyczyną irytujących odgłosów wydawanych podczas snu. Światło lasera nagrzewa tkanki. Skutkiem tego jest miejscowy rozplem kolagenu, co powoduje usztywnienie wiotkich tkanek. Zabieg trwa około 20 minut
III Leczenie chrapania metodą kriochirurgii
Kriochirurgia to metoda, polegająca na kontrolowanej destrukcji zmienionych chorobowo miejsc poprzez działanie niskich temperatur. Metodą tą wykonuje się zabieg konchoplastyki (zmniejszenie małżowin nosa). Celem zabiegu jest osiągnięcie trwałego udrożnienia jam nosa i całkowity brak konieczności używania kropli obkurczających błonę śluzową w celu swobodnego oddychania przez nos. Inne zastosowanie tej techniki to kriochirurgia migdałków podniebiennych – zabieg mający na celu zmniejszenie migdałków.
IV Leczenie chrapania metodą iniekcji (snoreplastyka)
Snoreplastyka – leczenie chrapania za pomocą iniekcji preparatem Fibro Vein to bezbolesna i małoinwazyjna metoda. Zabieg przeprowadza się ambulatoryjnie w znieczuleniu miejscowym. Iniekcje mogą być łączone z innymi procedurami i stosowane jako uzupełnienie bardziej inwazyjnych zabiegów, jeśli zachodzi potrzeba dodatkowego usztywnienia podniebienia.
V Pozostałe zabiegi stosowane w leczeniu chrapania w znieczuleniu ogólnym
Chirurgia gardła
- tonsillektomia – całkowite usunięcie przerośniętych migdałków podniebiennych, zmniejszenie masy migdałków
- adenotomia – usunięcie migdałka gardłowego (metoda stosowana u dzieci).
Chirurgia nosa
- septoplastyka – zabieg laryngologiczny mający na celu korekcję skrzywienia przegrody nosowej;
- polipectomia – usunięcie polipów nosa, czyli przerostu zmienionej zapalnie błony śluzowej nosa lub zatok przynosowych;
Opinie pacjentów po zabiegu
Najczęściej zadawane pytania – FAQ
Czym jest chrapanie?
Chrapanie jest najczęstszą dolegliwością występującą w czasie snu. Podczas niego dochodzi do zwiotczenia mięśni i zwężenia cieśni gardła. W związku z tym przepływające powietrze może wywoływać drgania ścian gardła. Chrapanie jest sygnałem, że u śpiącego występuje przeszkoda na drodze przepływającego powietrza. Konsekwencją tego jest mniejszy przepływ powietrza do płuc i niedotlenienie organizmu. Czytaj więcej…
Polecane artykuły dotyczące chrapania i bezdechu:
Oddycham normalnie i nie chrapię – wywiad z pacjentem po zabiegu metodą Celon.
Chrapanie – jak powstaje i jak sobie z nim radzić?
Chrapanie a ryzyko zawału serca i udaru.
Skutki i powikłania chrapania.
Skutki i powikłania bezdechu sennego.
Utrata prawa jazdy z powodu bezdechu sennego.
Chrapanie u dzieci – niebezpieczne skutki.
Umów się na wizytę
- tel. +48 793 138 757
- tel. +48 91 307 80 29
Rejestracja telefoniczna w godzinach:
od poniedziałku do piątku między 9 a 18
w soboty między 9 a 14
e -mail: info@olimedica2.prohost.pl