leczenie bruksizmu toksyną botulinową, bruksizm- botoks szczecin, bruksizm - objawy

 

Bruksizm inaczej zespół Costena to nadmierna, mimowolna aktywność mięśni żwaczy i mięśni skroniowych, która prowadzi do zgrzytania i zaciskania zębami. Przyczyny bruksizmu są różne, najczęściej jest to  napięcie emocjonalne, stres. Głównymi mięśniami odpowiedzialnymi za żucie są mięśnie żwaczy, które podczas ciągłego zgrzytania i zaciskania zębami nadmiernie napinają się i kurczą powodując  ból głowy,  mięśni twarzy, szczęki, napięcia karku czy problemy ze słuchem. Bruksizm bywa dziedziczny i niekorzystnie wpływa na kształt twarzy i uzębienie. W wyniku nadmiernego skurczu żwaczy następuje przyrost mięśni, który zmienia  rysy twarzy. Twarz  nabiera kształtu kwadratowego z silnie rozbudowaną linią mięśni twarzy.   Oprócz zmiany wizualnej twarzy pojawia się szereg problemów z zębami, stają się one kruche, łamliwe, odsłaniają się korzenie zębowe.

 

WSKAZANIA DO ZABIEGU LECZENIA BRUKSIZMU

Przeznaczony dla osób, którym inne metody tj. stosowanie leków doustnych, psychoterapia czy tradycyjna metoda nakładki  tzw. szyny na zęby nie pomogły.  Zabieg jest alternatywą dla   innych form leczenia bruksizmu.

 

PRZED ZABIEGIEM LECZENIA BRUKSIZMU BOTOKSEM

Lekarz podczas konsultacji wstępnej przeprowadza szczegółowy wywiad. Omawia z pacjentem cały proces zabiegu.  Po wykluczeniu przeciwwskazań kwalifikuje do zabiegu.

 

PRZEBIEG ZABIEGU LECZENIA BRUKSIZMU BOTOKSEM

Lekarz po przeprowadzeniu wywiadu i wykluczeniu przeciwwskazań przystępuje do zbiegu. Najpierw zaznacza miejsca wkłuć po czym cienką  igłą wprowadza toksynę botulinową w mięśnie żwacze. Powoduje to rozluźnienie mięśni i zapobiega ich nadreakcji  Zabieg trwa od kilkunastu minut do pół godziny. Zabieg jest małoinwazyjny, bezpieczny i prawie bezbolesny W miejscu podania preparatu czuć lekkie ukłucia i rozpieranie.

 

EFEKTY PO ZABIEGU LECZENIA BRUKSIZMU

Większość pacjentów odczuwa  widoczną zmianę  już następnego dnia po zabiegu, niektórzy po 5-10 dniach od zabiegu. Efekt utrzymuje się od  6 do 8 miesięcy. Regularne powtarzanie zabiegu  co 6 miesięcy przez 2 lata, może doprowadzić do zaniku zgrzytania zębami, ponieważ w trakcie działania toksyny botulinowej obniża się napięcie mięśni, dzięki czemu pacjent odzwyczaja się od nawyku. Dodatkowo w wyniku zmniejszenia objętości mięśni rysy twarzy stają się łagodniejsze, a twarz wysmukla się.

 

ILE ZABIEGÓW WYMAGANYCH JEST DO UZYSKANIA POŻADANEGO EFEKTU?

Leczenie  zgrzytania zębami jest u każdego pacjenta sprawą indywidualną. Są pacjenci u których wystarczą dwa zabiegi w odstępach co 6 miesięcy.  Inni potrzebują kilka serii zabiegów, aby częściowe osłabienie mięśni ograniczyło zgrzytanie zębami.

 

SKUTKI UBOCZNE

Po zabiegu zdarza się lekkie zaczerwienienie i delikatne ślady po nakłuciach.

 

PRZECIWWSKAZANIA DO ZABIEGU LECZENIA BRUKSIZMU

 

Przeciwwskazaniem do przeprowadzenia zabiegu z użyciem toksyny botulinowej są: 

  • ciąża,
  • stosowanie antybiotyków,
  • stany grypowe,
  • zaburzenia przewodnictwa nerwowo – mięśniowego (miastenia gravis, zespół Lamberta Eatona),
  • zaburzenia krzepnięcia krwi,
  • stosowanie leków antykoagulacyjnych (m.in.: aspiryna).

 

PRACUJEMY NA PREPARATACH AZZALURE

Toksyna botulinowa - leczenie zespołu Costena

 

 

 

 

Kontynując, zgadzasz się na używanie plików typu cookies Więcej informacji

Witryna olimedica.pl wykorzystuje pliku typu "cookies" w celu zapewnienia poprawnego wyświetlania strony dla wszystkich urządzeń, poprawnej realizacji dostarczanych informacji oraz w celach gromadzenia anonimowych informacji statystycznych.

Zamknij


Nasz adres
Centrum Medyczne Olimedica
CHR Kupiec I piętro
ul. Krzywoustego 9-10
70-250 Szczecin
Rejestracja
pon. - pt. od 9 do 18
sob. od 9 do 14
+48 91 307 80 29
+48 793 138 757
info@olimedica.pl

Znajdź nas
facebook   google plus   You Tube   twitter   instagram