
Bruksizm inaczej zespół Costena to nadmierna, mimowolna aktywność mięśni żwaczy i mięśni skroniowych, która prowadzi do zgrzytania i zaciskania zębami. Przyczyny bruksizmu są różne, najczęściej jest to napięcie emocjonalne, stres. Głównymi mięśniami odpowiedzialnymi za żucie są mięśnie żwaczy, które podczas ciągłego zgrzytania i zaciskania zębami nadmiernie napinają się i kurczą powodując ból głowy, mięśni twarzy, szczęki, napięcia karku czy problemy ze słuchem. Bruksizm bywa dziedziczny i niekorzystnie wpływa na kształt twarzy i uzębienie. W wyniku nadmiernego skurczu żwaczy następuje przyrost mięśni, który zmienia rysy twarzy. Twarz nabiera kształtu kwadratowego z silnie rozbudowaną linią mięśni twarzy. Oprócz zmiany wizualnej twarzy pojawia się szereg problemów z zębami, stają się one kruche, łamliwe, odsłaniają się korzenie zębowe.
Przeznaczony dla osób, którym inne metody tj. stosowanie leków doustnych, psychoterapia czy tradycyjna metoda nakładki tzw. szyny na zęby nie pomogły. Zabieg jest alternatywą dla innych form leczenia bruksizmu.
Lekarz podczas konsultacji wstępnej przeprowadza szczegółowy wywiad. Omawia z pacjentem cały proces zabiegu. Po wykluczeniu przeciwwskazań kwalifikuje do zabiegu.
Lekarz po przeprowadzeniu wywiadu i wykluczeniu przeciwwskazań przystępuje do zbiegu. Najpierw zaznacza miejsca wkłuć po czym cienką igłą wprowadza toksynę botulinową w mięśnie żwacze. Powoduje to rozluźnienie mięśni i zapobiega ich nadreakcji Zabieg trwa od kilkunastu minut do pół godziny. Zabieg jest małoinwazyjny, bezpieczny i prawie bezbolesny W miejscu podania preparatu czuć lekkie ukłucia i rozpieranie.
Większość pacjentów odczuwa widoczną zmianę już następnego dnia po zabiegu, niektórzy po 5-10 dniach od zabiegu. Efekt utrzymuje się od 6 do 8 miesięcy. Regularne powtarzanie zabiegu co 6 miesięcy przez 2 lata, może doprowadzić do zaniku zgrzytania zębami, ponieważ w trakcie działania toksyny botulinowej obniża się napięcie mięśni, dzięki czemu pacjent odzwyczaja się od nawyku. Dodatkowo w wyniku zmniejszenia objętości mięśni rysy twarzy stają się łagodniejsze, a twarz wysmukla się.
Leczenie zgrzytania zębami jest u każdego pacjenta sprawą indywidualną. Są pacjenci u których wystarczą dwa zabiegi w odstępach co 6 miesięcy. Inni potrzebują kilka serii zabiegów, aby częściowe osłabienie mięśni ograniczyło zgrzytanie zębami.
Po zabiegu zdarza się lekkie zaczerwienienie i delikatne ślady po nakłuciach.
Przeciwwskazaniem do przeprowadzenia zabiegu z użyciem toksyny botulinowej są:
Pon: 8:00 – 19:00
Wt: 08:00 – 19:00
Śr: 08:00 – 19:00
Czw: 08:00 – 19:00
Pt: 08:00 – 19:00
Sob: 08:00 – 14:00