
Obturacyjny bezdech senny jest schorzeniem polegającym na wstrzymaniu przepływu powietrza przez drogi oddechowe podczas snu. Powyższe wstrzymanie przepływu powietrza wynika z obturacji górnych dróg oddechowych czyli zapadania się języka i ścian gardła. Cechą charakterystyczną obturacyjnego bezdechu podczas snu jest zachowanie ruchów oddechowych mięśni klatki piersiowej i brzucha – chory próbuje oddychać, ale blokada dróg oddechowych nie pozwala na nabranie powietrza do płuc.
Konsekwencją bezdechu sennego są spadki saturacji krwi, co prowadzi do niedotlenienia organizmu w tym najważniejszych narządów – serca i mózgu. Osoba chora na bezdech senny budzi się z uczuciem duszności,. Z reguły wybudzenia są krótkie i nie są uświadamiane przez osobę chorą. Jednakże, pomimo braku świadomych wybudzeń, sen osoby chorej na obturacyjny bezdech jest zaburzony. Powoduje to zwiększone zmęczenie i ciągłą senność w ciągu dnia.
Chrapanie jest elementem bezdechu sennego jednak nie jest z nim tożsame. U osób cierpiących na bezdech senny z reguły występuje chrapanie, ale zależność odwrotna nie jest prawdziwa. Oznacza to, że osoba chrapiąca może, lecz nie musi cierpieć na bezdech podczas snu. Odgłos chrapania jest spowodowany wibracją tkanek miękkich w obrębie podniebienia i gardła, którą powoduje przepływ powietrza.
Na problemy obturacyjnego bezdechu sennego szczególną uwagę powinni zwrócić psycholodzy i psychiatrzy. Częste problemy rodzinne tj. głośne chrapanie, rozdrażnienie, zaburzone libido oraz społeczne – kłótliwość, problemy z pamięcią, koncentracją, wypadki komunikacyjne i w pracy skłaniają osoby do szukania pomocy u psychologa czy psychiatry. Przyczyną tych problemów może być właśnie OBS. Psychiatra wdrażając w proces leczenia farmakologię – leki nasenne lub przeciwdepresyjne, które powodują zwiodczenie mięśni mogą tylko nasilić bezdechy senne. W tej sytuacji należy skierować pacjenta do specjalisty laryngologa, aby dobrać właściwe leczenie, które poprawi stan zdrowia pacjenta, a tym samym relacje rodzinne. Leczenie obturacyjnego bezdechu sennego zależy od przyczyny i stopnia nasilenia. Może to być: Przed rozpoczęciem leczenia lekarz stawia właściwą diagnozę w celu odróżnienia zwykłego chrapania od obturacyjnego bezdechu sennego. Przed wizytą lekarz może poprosić pacjenta o wypełnienie kwestionariuszy senności. Przy wypełnianiu skal i formularzy wskazany jest udział Twojego partnera. …śpij dobrze – pozwól innym spać przy Tobie… Objawy w nocy obturacyjnego bezdechu sennego (OBS)
Objawy w ciągu dnia obturacyjnego bezdechu sennego (OBS)
Zagrożenia związane z obturacyjnym bezdechem sennym (OBS)
Prawidłowy przepływ powietrza
Nieprawidłowy przepływ powietrza
Diagnostyka obturacyjnego bezdechu sennego
Leczenie obturacyjnego bezdechu sennego
Dowiedz się więcej