fbpx

 

 

Badanie trychologiczne to bezpieczne i bezbolesne badanie skóry głowy i włosów wykonane za pomocą mikrokamery powiększającej badane obiekty nawet o 400-600 razy. Dzięki tak dużemu powiększeniu można dokładnie ocenić stan owłosionej skóry głowy – obejrzeć skórę głowy i mieszki włosowe, jak też zbadać strukturę włosa. Oprócz przeskanowania skóry głowy kamerą trycholog przeprowadza również wywiad, aby uzupełnić wyniki badania i lepiej zdiagnozować problem.

 

Cel badania

Badanie trychologiczne skóry głowy przeprowadza się w celu dotarcia do przyczyn problemów ze skórą głowy i włosami. Dzięki niemu można lepiej zrozumieć, skąd wzięły się uciążliwe objawy, zdiagnozować przyczyny łupieżu i wypadania włosów oraz podjąć skuteczne leczenie. Powiększenie 50x z wykorzystaniem światła fluorescencyjnego pozwala zaobserwować, co znajduje się na skórze głowy, np. bakterie, drożdżaki czy zrogowaciały naskórek. Przy zdecydowanie większym powiększeniu, tj. 200x, można zauważyć zminiaturyzowane włosy, różnice w grubościach łodyg, jak i nieprawidłowości w budowie włosów. Łatwo wówczas ocenić stopień przetłuszczania się, łuszczenia się i gromadzenia się naskórka i łoju oraz stan mieszków włosowych.

 

Przygotowanie do badania

Do badania trychologicznego należy przygotować się w następujący sposób: nie myć skóry głowy na co najmniej dobę przed wizytą u trychologa, a podczas ostatniego mycia włosów nie używać szamponu przeciwłupieżowego. Tuż przed samym badaniem trychologicznym należy rozczesać włosy i usunąć z nich wszelkie możliwe zanieczyszczenia.

 

Opis badania

Badanie trychologiczne jest przeprowadzane przy użyciu kamery cyfrowej i trwa około 30 minut; koncentruje się na cebulkach włosów – określeniu ich stanu i fazy wzrostu. Trycholog przykłada mikroskop do skóry głowy i sprawdza kilka kluczowych punktów. Wykonuje przy tym kamerą elektroniczną zdjęcia skóry głowy w czterech miejscach, czyli na samym szczycie czoła, następnie stopniowo przechodzi do tyłu, po czym robi zdjęcia jednego boku, przechodząc do środka i na końcu do drugiego boku głowy. Zdjęć powinno być minimum osiem. Powiększony obraz pojawia się na ekranie, a trycholog wyjaśnia pacjentowi, co widzi na skórze głowy.

 

Wywiad

Trycholog uzupełnia badanie, przeprowadzając wywiad z pacjentem. Interesują go takie czynniki, jak: tryb życia, aktywność fizyczna, dieta, a także rodzaj używanych kosmetyków i sposób pielęgnacji włosów.

Często wyniki badania trychologicznego konsultowane są z innymi specjalistami. Konsultacje mają na celu ustalenie, czy konieczne jest włączenie leczenia farmakologicznego. Z tego względu trycholog pozostaje we ścisłej współpracy nie tylko z dermatologami, endokrynologami i dietetykami, ale także biotechnologami, kosmetologami, psychologami i psychiatrami.

Współpraca z innymi specjalistami umożliwia podjęcie leczenia najlepiej dobranego pod kątem przyczyn problemów z włosami i skórą głowy, ponieważ mogą one wynikać nie tylko z niewłaściwej pielęgnacji włosów i nieodpowiedniej diety, ale mogą też mieć podłoże psychosomatyczne lub hormonalne.

 

Dla kogo

Badanie trychologiczne należy wykonać w przypadku nadmiernego wypadania włosów, łysienia i schorzeń skóry głowy (m.in. łojotokowe zapalenie skóry głowy, świąd czy łupież). Z badania mogą również skorzystać osoby, które mają uszkodzone włosy z powodu zabiegów fryzjerskich (np. farbowanie, trwała ondulacja).

 

Inne badania

Badanie skóry głowy

 

Masz dodatkowe pytania?

Zostaw dane kontaktowe, oddzwonimy

Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych danych osobowych

Dziękujemy za wysłanie formularza, skontaktujemy się w najkrótszym możliwym terminie