fbpx

 

 

Badanie trychologiczne to bezpieczne i bezbolesne badanie skóry głowy i włosów wykonane za pomocą mikrokamery powiększającej badane obiekty nawet o 400-600 razy. Dzięki tak dużemu powiększeniu można dokładnie ocenić stan owłosionej skóry głowy – obejrzeć skórę głowy i mieszki włosowe, jak też zbadać strukturę włosa. Oprócz przeskanowania skóry głowy kamerą trycholog przeprowadza również wywiad, aby uzupełnić wyniki badania i lepiej zdiagnozować problem.

 

Cel badania

Badanie trychologiczne skóry głowy przeprowadza się w celu dotarcia do przyczyn problemów ze skórą głowy i włosami. Dzięki niemu można lepiej zrozumieć, skąd wzięły się uciążliwe objawy, zdiagnozować przyczyny łupieżu i wypadania włosów oraz podjąć skuteczne leczenie. Powiększenie 50x z wykorzystaniem światła fluorescencyjnego pozwala zaobserwować, co znajduje się na skórze głowy, np. bakterie, drożdżaki czy zrogowaciały naskórek. Przy zdecydowanie większym powiększeniu, tj. 200x, można zauważyć zminiaturyzowane włosy, różnice w grubościach łodyg, jak i nieprawidłowości w budowie włosów. Łatwo wówczas ocenić stopień przetłuszczania się, łuszczenia się i gromadzenia się naskórka i łoju oraz stan mieszków włosowych.

 

Przygotowanie do badania

Do badania trychologicznego należy przygotować się w następujący sposób: nie myć skóry głowy na co najmniej dobę przed wizytą u trychologa, a podczas ostatniego mycia włosów nie używać szamponu przeciwłupieżowego. Tuż przed samym badaniem trychologicznym należy rozczesać włosy i usunąć z nich wszelkie możliwe zanieczyszczenia.

 

Opis badania

Badanie trychologiczne jest przeprowadzane przy użyciu kamery cyfrowej i trwa około 30 minut; koncentruje się na cebulkach włosów – określeniu ich stanu i fazy wzrostu. Trycholog przykłada mikroskop do skóry głowy i sprawdza kilka kluczowych punktów. Wykonuje przy tym kamerą elektroniczną zdjęcia skóry głowy w czterech miejscach, czyli na samym szczycie czoła, następnie stopniowo przechodzi do tyłu, po czym robi zdjęcia jednego boku, przechodząc do środka i na końcu do drugiego boku głowy. Zdjęć powinno być minimum osiem. Powiększony obraz pojawia się na ekranie, a trycholog wyjaśnia pacjentowi, co widzi na skórze głowy.

 

Wywiad

Trycholog uzupełnia badanie, przeprowadzając wywiad z pacjentem. Interesują go takie czynniki, jak: tryb życia, aktywność fizyczna, dieta, a także rodzaj używanych kosmetyków i sposób pielęgnacji włosów.

Często wyniki badania trychologicznego konsultowane są z innymi specjalistami. Konsultacje mają na celu ustalenie, czy konieczne jest włączenie leczenia farmakologicznego. Z tego względu trycholog pozostaje we ścisłej współpracy nie tylko z dermatologami, endokrynologami i dietetykami, ale także biotechnologami, kosmetologami, psychologami i psychiatrami.

Współpraca z innymi specjalistami umożliwia podjęcie leczenia najlepiej dobranego pod kątem przyczyn problemów z włosami i skórą głowy, ponieważ mogą one wynikać nie tylko z niewłaściwej pielęgnacji włosów i nieodpowiedniej diety, ale mogą też mieć podłoże psychosomatyczne lub hormonalne.

 

Dla kogo

Badanie trychologiczne należy wykonać w przypadku nadmiernego wypadania włosów, łysienia i schorzeń skóry głowy (m.in. łojotokowe zapalenie skóry głowy, świąd czy łupież). Z badania mogą również skorzystać osoby, które mają uszkodzone włosy z powodu zabiegów fryzjerskich (np. farbowanie, trwała ondulacja).

 

Inne badania

Badanie skóry głowy

 

Masz dodatkowe pytania?

Wyślij formularz

Szybki kontakt