Badanie słuchu

 


badanie słuchu

 

 

Ważne informacje

 • Przed badaniem konieczna jest konsultacja laryngologiczna.
 • Badania są bezpieczne i bezbolesne.

 

Badanie słuchu: audiometria i tympanometria

Badanie słuchu przeprowadza się, aby ocenić reakcję organizmu na bodziec dźwiękowy. Można w ten sposób wykryć zaburzenia słuchu i określić charakter niedosłuchu oraz ocenić słyszenie pod kątem odbierania bodźców podprogowych lub nadprogowych. Dwa najpopularniejsze badania słuchu to audiometria i tympanometria. Oba badania są całkowicie bezpieczne i bezbolesne. Trwają od kilku do kilkudziesięciu minut i nie wymagają wstępnych przygotowań.

 

Audiometria totalna

To najczęściej wykonywane badanie, dzięki któremu można precyzyjnie określić próg słyszenia, czyli minimalne natężenie dźwięku słyszalne przez pacjenta, określić rodzaj i stopień wady słuchu oraz ustalić, czy chodzi o niedosłuch przewodzeniowy czy też odbiorczy. Wynik badania, czyli audiogram, to krzywa, która powstała po połączeniu wszystkich punktów na wykresie wskazujących próg słyszalności dla danego natężenia dźwięku.

Wskazania do audiometrii:

 • podejrzenie istnienia wady słuchu;
 • uraz głowy;
 • stwardnienie rozsiane.

Badanie wykonuje się w przystosowanym do tego pomieszczeniu lub w wyciszonej kabinie. Sprawdzane jest przewodnictwo powietrzne (pacjent ma założone słuchawki i przy użyciu trzymanych w dłoniach przycisków sygnalizuje, kiedy usłyszy dźwięk) oraz przewodnictwo kostne (pacjentowi zakłada się jedną specjalną słuchawkę, mocując ją za uchem na wyrostku sutkowym kości potylicznej).

 

Tympanometria (audiometria impedancyjna)

To bezinwazyjne badanie, które można wykonywać u dorosłych i dzieci bez względu na ich wiek. Ocenia się stan ucha środkowego oraz związanych z tym obszarem struktur: kosteczek słuchowych, błony bębenkowej, trąbki Eustachiusza.

Wskazania do tympanometrii:

 • podejrzenie wady słuchu;
 • uszkodzenie nerwu twarzowego;
 • podejrzenie otosklerozy.

Pacjentowi umieszcza się w uchu sondę pomiarową, która jest podłączona do tympanometru – urządzenia wywołującego zmiany ciśnienia w uchu i rejestrującego wychylenia błony bębenkowej pod wpływem dźwięku. Przewód słuchowy zamykany jest na czas badania specjalną zatyczką. Podczas tympanometrii bada się ruchomość błony bębenkowej w warunkach zmiany ciśnienia w zewnętrznym przewodzie słuchowym. Zapis wartości wychyleń błony bębenkowej to tympanogram. Wynik podawany jest w postaci opisowej.

 •  Ocena funkcji ucha środkowego

Tympanometrię wykonuje się w razie podejrzenia istnienia niedosłuchu przewodzeniowego czy odbiorczego, lub kiedy nie można poprzez inne badania rozpoznać rodzaju niedosłuchu. Dzięki badaniu można wykryć uszkodzenia błony bębenkowej, zapalenie wysiękowe ucha, niedrożność trąbki słuchowej, a nawet uszkodzenie pnia mózgu czy dysfunkcję nerwu twarzowego.

Przewód słuchowy poddawany tympanometrii musi być czysty. Lekarz przed badaniem może oczyścić przewód słuchowy z zalegającej wydzieliny woskowej.

 

 


 

Lekarz wykonujący zabieg

Zabieg wykonuje lek. med. Aleksander Żmudziński, specjalista laryngolog – chirurg głowy i szyi, lekarz z 25 letnim doświadczeniem zabiegowym.

 

Rejestracja

 • tel. +48 793 138 757
 • tel. +48 91 307 80 29

Rejestracja telefoniczna w godzinach:
od poniedziałku do piątku między 9 a 18
w soboty między 9 a 14

e -mail: info@olimedica.pl

 

Cennik

 

CENNIK
SYSTEM RATALNY

 

 

 

 

Kontynując, zgadzasz się na używanie plików typu cookies Więcej informacji

Witryna olimedica.pl wykorzystuje pliku typu "cookies" w celu zapewnienia poprawnego wyświetlania strony dla wszystkich urządzeń, poprawnej realizacji dostarczanych informacji oraz w celach gromadzenia anonimowych informacji statystycznych.

Zamknij


Nasz adres
Centrum Medyczne Olimedica
CHR Kupiec I piętro
ul. Krzywoustego 9-10
70-250 Szczecin
Rejestracja
pon. - pt. od 9 do 18
sob. od 9 do 14
+48 91 307 80 29
+48 793 138 757
info@olimedica.pl

Znajdź nas
facebook   google plus   You Tube   twitter   instagram