fbpx

Polisomnografia

Polisomnografia – Badanie 

Polisomnografia typu III  potrzebuje badania wykonana urządzeniem Alice Night One Philips Respironics. Posiada ulepszony wskaźnik poprawności badania, zawiera zestaw czujników wykonany w technologii zalecanej przez organizację AASM do badań laboratoryjnych i pozwala na precyzyjną diagnostykę zaburzeń oddychania w czasie snu. Polisomnograf monitoruje jak pacjent funkcjonuje za pomocą czujników. Umieszcza się je na skórze głowy, czole, podbródku, klatce piersiowej, kończynie dolnej i palcu wskazującym co pozwala nam na dokładną ocenę czynności mózgu, serca, płuc i mięśni badanego.

Polisomnografia – FAQ

Czym jest bezdech senny?

To okresowe zatrzymanie oddechu podczas snu. Bezdech senny jest zagrożeniem życia oraz zdrowia, prowadzi do niedotlenienia organizmu, rozwoju chorób t.j. nadciśnienia tętniczego czy cukrzycy. Występuje także zwiększone ryzyko udaru mózgu i zawału serca.

Dla kogo polisomnografia? Badanie zaburzeń snu

Każdy kto chrapie. Wiele osób nawet nie jest świadoma, że towarzyszą im chwilowe przerwy w oddychaniu podczas snu. Chrapanie jest często objawem obturacyjnego bezdechu sennego, który może prowadzić do rozwoju wielu groźnych chorób.

Czym jest chrapanie?

To charkotliwy dźwięk, który powodowany jest przez przepływ powietrza poprzez drganie ścian górnych dróg oddechowych gdy nasze gardło zwęża się podczas spania.

Czy droga powietrza u chrapiącego może zostać całkowicie zamknięta?

Tak. Wtedy właśnie dochodzi do bezdechu sennego.

Jakie objawy mogą wskazywać na bezdech senny?

Dodatkowymi objawami, poza chrapaniem może być zmęczenie po obudzeniu się, przebudzenia w nocy.

Czym jest urządzenie Alice One Night?

To polisonograf, który służy do diagnozowania zaburzeń oddychania podczas snu. Bardzo łatwe i przyjazne w obsłudze urządzenie, dzięki któremu możemy sami wykonać badanie we własnym łóżku podczas snu. Badanie poligraficzne rozpoczyna się natychmiast po zapięciu paska, gdy pacjent założy na siebie urządzenie, wcześniej należy podłączyć kaniulę, założyć na twarz i wyregulować pod podbródkiem, na palec założyć pulsoksymetr i obserwować diody na urządzeniu.

Jak się przygotować do badania aparatem Alice One Night?

Badanie wykonuje się w godzinach w których pacjent udaje się na spoczynek. Wieczorem, przed wykonywaniem badania należy nie pić kawy, alkoholu, nie spożywać leków uspokajających lub nasennych. Zaleca się wcześniejszą konsultacje z lekarzem.

Polisomnografia typu III – kiedy wykonać?

Wskazaniem jest chrapanie, które może być objawem OBS. Polisomnografia także jest stworzona z myślą o osobach, które nie maja możliwości wykonania badania w szpitalu ani monitorowania efektów terapii CPAP (stałe dodatnie ciśnienie w drogach oddechowych).

Jak przebiega badanie aparatem Alice One Night?

Aparat monitoruje aż 7 kanałów, według których można ocenić oddychanie i strukturę snu pacjenta. Przenośny polisomnograf zapisuje zbadane parametry, które należy skonsultować z lekarzem i w razie potrzebuje wdrożyć plan leczenia.

Czego pomiary uzyskam przy diagnostyce chrapania/bezdechu sennego?

Pomiar przepływu powietrza przez górne drogi oddechowe, ruchy oddechowe klatki piersiowej, ruchy oddechowe brzucha oraz utlenowanie krwi.

Polisomnografia – kiedy uzyskam diagnozę? 

Już po pierwszej nocy użycia. Aparat Alice One Night  jest wyposażony we wskaźnik poprawności badania aby zmniejszyć konieczność ponownego wykonania badania.

 

 

Masz dodatkowe pytania?

Wyślij formularz

Szybki kontakt