fbpx

analiza pierwiastkowa włosa

 

Analiza Pierwiastkowa Włosa to metoda diagnostyczna, która umożliwia ocenę stanu odżywienia organizmu na podstawie składu mineralnego włosów. Historia tego badania ma blisko trzydziestoletnią historię; w tym czasie opublikowano wiele prac naukowych w liczących się pismach medycznych. W Polsce metoda ta jest znana od początku lat 80-tych XX wieku. Badanie wykonuje się u dorosłych i dzieci powyżej trzeciego roku życia.

Analiza pierwiastkowa włosa jest coraz bardziej i coraz częściej docenianym narzędziem diagnostycznym służącym do oceny stanu odżywienia organizmu. Właściwa interpretacja proporcji pomiędzy pierwiastkami pomaga określić tendencje do powstawania zaburzeń fizjologicznych, które nieleczone mogą prowadzić do chorób i patologii.

Cel badania – Analiza pierwiastkowa włosa – Szczecin Olimedica Centrum

Analizę Pierwiastkową Włosów wykonuje się w celu określenia stanu odżywienia organizmu. Włosy stanowią idealny materiał do badania, ponieważ posiadają stały skład chemiczny; rosną w stałym tempie 1 cm na miesiąc i chwilowe zmiany stanu zdrowia nie mają wpływu na wynik analizy. Gromadzą w sobie wszystkie pierwiastki obecne w organizmie, dzięki czemu obrazują stan odżywienia organizmu z okresu kilku ostatnich tygodni.

Na podstawie 29 pierwiastków i ich wzajemnych proporcji we włosach ustala się i opisuje cechy charakterystyczne dla metabolizmu badanej osoby. Badane są najważniejsze biopierwiastki stanowiące o budowie organizmu ludzkiego; oznaczane substancje to: wapń, sód, potas, fosfor, cynk, magnez, żelazo, miedź, molibden, kobalt, chrom, lit, stront, nikiel, mangan, selen, wanad, bor, bar, siarka, srebro, krzem, jod, cyna oraz 5 pierwiastków toksycznych: arsen, rtęć, glin, kadm, ołów.

 

Czego dowiesz się z badania – Analiza pierwiastkowa włosa – Szczecin Olimedica Centrum

Określisz swój profil metaboliczny

Jesteś tym co jesz i ja jesz- każdy z nas jest metaboliczną indywidualnością. Badanie APW pozwoli Ci zrozumieć i skorygować powody wielu objawów za sprawą doboru właściwie dobranej suplementacji i diety.

Określisz obciążenie metalami ciężkimi

Dzięki ocenie wzajemnych proporcji pozostałych metali, analiza pierwiastkowa włosa jest w stanie wykazać stopień akumulacji tych najbardziej toksycznych, niezależnie od tego, czy znajdują się w węzłach chłonnych, w mózgu, czy też wątrobie lub w kościach.

Określisz tendencje do wielu schorzeń

Poprawna interpretacja badania  pozwoli Ci ocenić nie tylko własne trendy oraz tendencje ale też inne i dotyczące wielu innych schorzeń, włącznie z tymi natury psychicznej. Innymi słowy APW jest w stanie wykazać potencjalny problem zdrowotny, jaki może pojawić się w bliżej nieokreślonej przyszłości. Tego typu forma pierwotnej prewencji, monitorowana na regularnych zasadach, pozwala na znaczną obniżkę kosztów związanych z leczeniem tych chorób, które do niedawna atakowały wyłącznie osoby dorosłe. Inną i podobnie ważną korzyścią APW jest możliwość określenia “wzorca postępu”, a więc wtórną ocenę stanu zdrowia z perspektywy żywieniowych nawyków, zachowań, przyzwyczajeń, trybu życia, stresu i aktywności fizycznej. APW pozwala zatem dogłębniej spojrzeć w przyczynowe “zakamarki” chorób, niezależnie od tego czy mają one fizyczny czy emocjonalny charakter.

Określisz stopień tolerancji węglowodanów

APW może wykazać trend lub tendencje do rozwoju choroby. Podobnie jak test glukozowy APW jest równie przydatna z uwagi na jej dodatkową zaletę jaką jest możliwość ustalenia odpowiedniego dla danej osoby programu żywienia i suplementacji. Zwłaszcza, że brak odpowiednich mineralnych proporcji (podobnie chroniczne infekcje) kryje się za tego typu zdrowotnym problemem.

Określisz  wzorce stresu psychicznego

Podatność na stres psychiczny lub zaburzenia psychiczne wzrastają proporcjonalnie do stopnia biochemicznych zaburzeń i odwrotnie – wraz ze stopniem biochemicznych zaburzeń wzrasta podatność na stres psychiczny i zaburzenia psychiczne. APW pozwala określić wypadkową obu rodzajów stresu i skorygować trendy oraz tendencje wzorców kojarzonych z podatnością do zaburzeń psychicznych.

Określisz stan autonomicznego systemu nerwowego

Autonomiczny system nerwowy jest tym, który funkcjonuje poza naszą kontrolą. To on decyduje o jakości snu, perystaltyce (ruchu robaczkowym) jelit, biciu serca, mruganiu powiek, itp. APW może określić i wskazać przyczyny zaburzeń w jego funkcjonowaniu, które mogą wynikać min. z braku specyficznych enzymów (czyt. niezbędnych składników do ich produkcji), odpowiedzialnych za usuwanie z organizmu metali ciężkich. Brak tych enzymów może być i najczęściej jest wywołany brakiem “świec zapłonowych”.

 

 

Przygotowanie do badania – Analiza pierwiastkowa włosa – Szczecin Olimedica Centrum

 • Do analizy potrzebnych jest około 200-300 mg czystych włosów (zawartość jednej łyżki stołowej). Przy czym nie mogą to być końcówki, ponieważ nie stanowią one wiarygodnego materiału badawczego.
 • Włosy należy wycinać kępkami za pomocą ostrych nożyczek tuż przy skórze głowy na potylicy (z tyłu głowy między uszami). Próbki muszą mieć długość około 3-4 cm. Jeżeli włosy są za krótkie i mają mniej niż 5 mm, należy odczekać około 4 tygodni. Do momentu aż włosy odrosną i osiągną długość minimum 1 centymetra.
 • W przypadku włosów farbowanych lub poddanych trwałej ondulacji trzeba odczekać co najmniej 6-8 tygodni od zabiegu fryzjerskiego, po czym wyciąć wyłącznie odrosty.
 • U osób, które straciły włosy z powodu łysienia lub chemioterapii, materiałem badawczym mogą być paznokcie (łyżka stołowa paznokci o długości około 2-3 mm ze wszystkich palców u rąk).
 • W przypadku długich włosów, należy je wyciąć włosy bezpośrednio przy skórze głowy zostawiając długie zewnętrzne pasmo włosów. Tym sposobem miejsce wycięcia będzie mniej widoczne.
 • Włosy muszą być umyte bez użycia żadnych środków służących do stylizacji włosów np. odżywek, lakierów itp.
 • Włosy powinny być wycinane np. przez fryzjera, bardzo ostrymi nożyczkami. Tak aby opiłki żelaza z nożyczek nie przedostały się do próbki. (Nożyczki nie mogą być wyszczerbione)
 • Odcięte u fryzjera mokre włosy należy owinąć w ręcznik papierowy i osuszyć. Nie należy pakować próbki w folię aluminiową. Suchą próbkę należy przełożyć do nie używanego wcześniej strunowego woreczka foliowego

 

Wyniki badania – Analiza pierwiastkowa włosa – Szczecin Olimedica Centrum

Pacjent otrzymuje wyniki analizy pierwiastkowej włosa w postaci szczegółowego raportu, który zawiera wykresy przedstawiające wartości i proporcje badanych pierwiastków, analizę tendencji zdrowotnych oraz zalecenia dotyczące aktywności fizycznej. Raport uwzględnia opis profilu metabolicznego, program suplementacyjny i dietę metaboliczną. Dokładnie określona jest również dawka i porę zażywania witamin, minerałów oraz preparatów roślinnych (suplementów diety).

 

Przykładowy wynik

 

Dla kogo polecana jest analiza pierwiastkowa włosa

Analiza Pierwiastkowa Włosa to badanie, które powinny wykonać osoby mające problemy ze zdrowiem, zachowaniem kondycji fizycznej i psychicznej. Jest również odpowiednia dla osób, które są dotknięte przez złe wchłanianie, otyłość i obniżoną odporność organizmu. Badanie znajduje szerokie zastosowanie w profilaktyce zdrowia oraz wspomaganiu leczenia i rehabilitacji; najczęściej zaleca się jego wykonanie przy zaburzeniach gastrologicznych, hormonalnych lub układu kostno-stawowego. Wskazane jest również w przypadku dolegliwości dermatologicznych.

 • łuszczyca
 • bielactwo
 • wypadanie włosów
 • trądzik

Neurologicznych

 • stwardnienie rozsiane
 • padaczka
 • choroba Parkinsona

Kardiologicznych

 • miażdżyca
 • zawał

W zasadzie każda osoba, która chce świadomie dbać o swoje zdrowie, powinna wykonać Analizę Pierwiastkową Włosów.

 


 

 

 


 

  Zobacz również

                                         

 

Masz dodatkowe pytania?

Wyślij formularz

Szybki kontakt