Analiza pierwiastkowa włosa

 

Analiza Pierwiastkowa Włosa to metoda diagnostyczna, która umożliwia ocenę stanu odżywienia organizmu na podstawie składu mineralnego włosów. Historia tego badania ma blisko trzydziestoletnią historię; w tym czasie opublikowano wiele prac naukowych w liczących się pismach medycznych. W Polsce metoda ta jest znana od początku lat 80-tych XX wieku. Badanie wykonuje się u dorosłych i dzieci powyżej trzeciego roku życia.

APW jest coraz bardziej i coraz częściej docenianym narzędziem diagnostycznym służącym do oceny stanu odżywienia organizmu. Właściwa interpretacja proporcji pomiędzy pierwiastkami pomaga określić tendencje do powstawania zaburzeń fizjologicznych, które nieleczone mogą prowadzić do chorób i patologii.

 

Cel badania APW

Analizę Pierwiastkową Włosów wykonuje się w celu określenia stanu odżywienia organizmu. Włosy stanowią idealny materiał do badania, ponieważ posiadają stały skład chemiczny; rosną w stałym tempie 1 cm na miesiąc i chwilowe zmiany stanu zdrowia nie mają wpływu na wynik analizy. Gromadzą w sobie wszystkie pierwiastki obecne w organizmie, dzięki czemu obrazują stan odżywienia organizmu z okresu kilku ostatnich tygodni.

Na podstawie 29 pierwiastków i ich wzajemnych proporcji we włosach ustala się i opisuje cechy charakterystyczne dla metabolizmu badanej osoby. Badane są najważniejsze biopierwiastki stanowiące o budowie organizmu ludzkiego; oznaczane substancje to: wapń, sód, potas, fosfor, cynk, magnez, żelazo, miedź, molibden, kobalt, chrom, lit, stront, nikiel, mangan, selen, wanad, bor, bar, siarka, srebro, krzem, jod, cyna oraz 5 pierwiastków toksycznych: arsen, rtęć, glin, kadm, ołów.

Przygotowanie do badania analizy pierwiastkowej włosa

  • Do analizy potrzebnych jest około 200-300 mg czystych włosów (zawartość jednej łyżki stołowej), przy czym nie mogą to być końcówki, ponieważ nie stanowią one wiarygodnego materiału badawczego.
  • Włosy należy wycinać kępkami za pomocą ostrych nożyczek tuż przy skórze głowy na potylicy (z tyłu głowy między uszami). Próbki muszą mieć długość około 3-4 cm; jeżeli włosy są za krótkie i mają mniej niż 5 mm, należy odczekać około 4 tygodni, do momentu aż włosy odrosną i osiągną długość minimum 1 centymetra.
  • W przypadku włosów farbowanych lub poddanych trwałej ondulacji trzeba odczekać co najmniej 6-8 tygodni od zabiegu fryzjerskiego, po czym wyciąć wyłącznie odrosty.
  • U osób, które straciły włosy z powodu łysienia lub chemioterapii, materiałem badawczym mogą być paznokcie (łyżka stołowa paznokci o długości około 2-3 mm ze wszystkich palców u rąk).
  •  W przypadku długich włosów, należy je wyciąć włosy bezpośrednio przy skórze głowy zostawiając długie zewnętrzne pasmo włosów. Tym sposobem miejsce wycięcia będzie mniej widoczne.
  • Włosy muszą być umyte bez użycia żadnych środków służących do stylizacji włosów np. odżywek, lakierów itp.
  • Włosy powinny być wycinane np. przez fryzjera, bardzo ostrymi nożyczkami (nie mogą być wyszczerbione), tak aby opiłki żelaza z nożyczek nie przedostały się do próbki. 
  • Odcięte u fryzjera mokre włosy należy owinąć w ręcznik papierowy i osuszyć. Nie należy pakować próbki w folię aluminiową. Suchą próbkę należy przełożyć do nie używanego wcześniej strunowego woreczka foliowego

Wyniki badania analizy pierwiastkowej włosa

Pacjent otrzymuje wyniki analizy pierwiastkowej włosa w postaci szczegółowego raportu, który zawiera wykresy przedstawiające wartości i proporcje badanych pierwiastków, analizę tendencji zdrowotnych oraz zalecenia dotyczące aktywności fizycznej. Raport uwzględnia opis profilu metabolicznego, program suplementacyjny i dietę metaboliczną. Dokładnie określona jest również dawka i porę zażywania witamin, minerałów oraz preparatów roślinnych (suplementów diety).

Dla kogo analiza pierwiastkowa włosa

Analiza Pierwiastkowa Włosa to badanie, które powinny wykonać osoby mające problemy ze zdrowiem, zachowaniem kondycji fizycznej i psychicznej, a także złym wchłanianiem, otyłością i obniżoną odpornością organizmu. Badanie znajduje szerokie zastosowanie w profilaktyce zdrowia oraz wspomaganiu leczenia i rehabilitacji; najczęściej zaleca się jego wykonanie przy zaburzeniach gastrologicznych, hormonalnych lub układu kostno-stawowego. Wskazane jest również w przypadku dolegliwości dermatologicznych (m.in. łuszczyca, bielactwo, wypadanie włosów, trądzik), neurologicznych (stwardnienie rozsiane, padaczka, choroba Parkinsona) czy kardiologicznych (miażdżyca, zawał). W zasadzie każda osoba, która chce świadomie dbać o swoje zdrowie, powinna wykonać Analizę Pierwiastkową Włosów.

 


Trycholog

mgr Izabela Żmudzińska

Rejestracja

  • tel. +48 793 138 757
  • tel. +48 91 307 80 29
Rejestracja telefoniczna w godzinach:
od poniedziałku do piątku między 9 a 18
w soboty między 9 a 14

E -mail: info@olimedica.pl

Cennik

CENNIK
SYSTEM RATALNY

 

 

 

 

 

 


Nasz adres
Centrum Medyczne Olimedica
CHR Kupiec I piętro
ul. Krzywoustego 9-10
70-250 Szczecin
Rejestracja
pon. - pt. od 9 do 18
sob. od 9 do 14
+48 91 307 80 29
+48 793 138 757
info@olimedica.pl

Znajdź nas
facebook   google plus   You Tube   twitter   instagram