fbpx 6282

Leczenie wypadania włosów

 

wypadanie włosów

 

WYPADANIE WŁOSÓW- JAK ROZPOZNAĆ I JAK SOBIE Z NIM RADZIĆ?

Wszyscy marzymy o pięknych, gęstych włosach. Dlatego, nie jesteśmy zadowoleni, gdy zaczynamy ich tracić coraz więcej. Nadmierne wypadanie włosów spotyka coraz większą liczbę kobiet i mężczyzn.

JAK ROZPOZNAĆ NADMIERNE WYPADANIE WŁOSÓW?

Zwykle ludziom wypada  około 100 włosów w ciągu roku. Nie musimy się martwić tym faktem, ponieważ jest to normalna sytuacja, która nie powinna nas niepokoić. W ostatniej fazie cyklu życia włos obumiera i wypada, ale na jego miejsce pojawia się nowy, więc nie prowadzi to do łysienia. Jeżeli zaczynamy tracić coraz więcej włosów, nie trzeba od razu wpadać w panikę. Nie zawsze jest to poważna dolegliwość. Czasami utrata włosów wiąże się z niewłaściwą pielęgnacją, a temu bardzo łatwo zaradzić. Mogą też na to mieć wpływ zmiany pogodowe. W tym przypadku również wystarczy zadbać o właściwą pielęgnację. Jednak zdarza się, że przyczyny są poważniejsze.

KIEDY UDAĆ SIĘ DO SPECJALISTY?

Metody leczenia nadmiernego wypadania włosów są różne. Czasami wystarcza prawidłowa dieta – włosy trzeba odżywiać również od wewnątrz.  Dlatego ważne jest żeby dostarczyć organizmowi witaminy z grupy B oraz A, E, H i P. Na dobry wygląd włosów mają też wpływ kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6. Pamiętajmy też, aby spożywać ciemnozielone warzywa, soję, soczewicę, fasolę, chude mięso, ryby, orzechy, ser, jajka oraz pieczywo pełnoziarniste. Trzeba też dostarczać odpowiednią ilość wody. Ważna również jest prawidłowa pielęgnacja. Nie powinno się za często farbować włosów oraz robić trwałej ondulacji. Nie należy też męczyć włosów wysoką temperaturą – najlepiej suszyć zimnym powietrzem. Unikajmy fryzur typu „koński ogon” oraz koków, które mogą osłabiać cebulki. Jeżeli stosujemy się do tych rad, a włosy nadal wypadają, najlepiej odwiedzić specjalistę.

WIZYTA U TRYCHOLOGA

W przypadku wypadania włosów, najważniejsza jest właściwa diagnoza i dobranie odpowiedniej metody leczenia. Najlepiej udać się do trychologa, który przeprowadzi badania i konsultacje, dzięki czemu ustali przyczyny utraty włosów. Podczas wizyty, będziemy musieli odpowiedzieć na kilka dokładnych pytań. Przed konsultacją przygotujmy sobie odpowiedzi na pytania dotyczące alergii, leków czy stosowanej diety. Kobiety mogą być pytane o miesiączkę, ciążę oraz menopauzę, ponieważ hormony mogą mieć duży wpływ na utratę włosów. Przed wybraniem odpowiedniej metody leczenia, konieczne jest dokładne zdiagnozowanie kondycji włosów oraz skóry głowy. W tym celu wykonuje się badanie mikrokamerą dermatoskopową i Trichoscanem

METODY LECZENIA

Wybór metody leczenia zależy od źródła problemu. Można zastosować różne rodzaje zabiegów terapeutycznych, leczniczych i profilaktycznych, które dążą do przywrócenia prawidłowej równowagi skóry głowy. Popularne jest nakładanie substancji leczniczych oraz odżywczych na skórę głowy. Żeby lepiej się wchłonęły zabiegi można wspomagać masażem, impulsami elektrycznymi, działaniem jonów oraz stymulacją laserową. Inną popularną metodą leczenia łysienia jest naświetlanie. Jest to dość skuteczna metoda, która wykorzystuje światło czerwone. Leczy przyczyny łysienia takie jak zbyt słabe krążenie, źle odżywione włosy, łysienie androgenowe, łysienie plackowate oraz brak wystarczającej ilości witamin oraz składników odżywczych w naszym organizmie. Naświetlanie wykonuje się za pomocą lampy PUVA. Często stosowanym zabiegiem jest mezoterapia igłowa, podczas której podaje się składniki pobudzające wzrost włosów i hamujące łysienie. Zestaw substancji dobiera się indywidualnie do potrzeb pacjenta.

Jak widać metod walki z łysieniem jest kilka. Najważniejsze jest, żeby jak najszybciej zauważyć problem i odpowiednio z nim walczyć. Dlatego, jeśli wypada nam niepokojąco dużo włosów, najlepiej udać się do specjalisty, który pomoże nam uporać się z problemem.

 

 

 

Masz dodatkowe pytania?

Wyślij formularz

Szybki kontakt