fbpx

 

  Strefa młodych mam


Mimo że organizm kobiety jest doskonale przystosowany do ciąży i związanych z nią trudów i niedogodności, to jednak okres ten nie pozostaje bez wpływu na wygląd kobiecego ciała. Rozwój i wzrost dziecka, do tego szalejące hormony, przybieranie na wadze oraz rozciągnięcie mięśni i skóry na dużej powierzchni to ogromne wyzwanie dla organizmu. To, w jaki sposób sobie z nim radzi, można zaobserwować nie tylko podczas ciąży, ale przede wszystkim po porodzie.

Indywidualnie dobrane zabiegi medycyny estetycznej pozwalają przyspieszyć regenerację organizmu – powrót do formy przebiega dużo szybciej, a niejednokrotnie udaje się osiągnąć spektakularne wręcz rezultaty – skóra wygląda lepiej i jest w lepszej kondycji niż przed ciążą. Zabiegi z zakresu medycyny estetycznej to jednocześnie znakomity sposób na odpoczynek i głęboki relaks, tak bardzo potrzebny w pierwszych miesiącach opieki nad niemowlęciem. Niektóre zabiegi można wykonywać już po połogu i w okresie karmienia piersią. Początki macierzyństwa są trudne, ale warto pamiętać o tym, że zadbana i szczęśliwa mama to zadbane i szczęśliwe dziecko.

 


 Skutki ciąży i porodu

Ciąża pozostawia po sobie niechciane pamiątki w postaci nadmiaru kilogramów, rozstępów i cellulitu; skóra traci na jędrności i staje się mniej elastyczna. Poród drogami natury sprzyja powstawaniu zmian i różnego rodzaju uszkodzeń w obrębie narządów rodnych – zmienia się krocze i jego wygląd, dochodzi do rozciągnięcia i rozluźnienia ścianek pochwy.

Bardzo często wykonywane jest nacięcie krocza, które ma na celu uchronienie kobiety przed samoistnym pęknięciem krocza i pochwy, jednak następstwa wykonania tego zabiegu w postaci bolesnych blizn, zrostów i stwardnień, mogą być odczuwalne jeszcze przez tygodnie, miesiące, a nawet lata. Co czwarta kobieta w Polsce uskarża się na wysiłkowe nietrzymanie moczu będące skutkiem ciąży i porodu. Dla wielu młodych mam aktywność seksualna stała się poważnym problemem, z którym nie potrafią sobie poradzić.

Ciąża i poród pozostawiają swój ślad także w psychice – wraz ze zmianą wyglądu pogarsza się samopoczucie, samoocena oraz zmienia się postrzeganie własnego ciała. Z badań przeprowadzonych na zlecenie firmy Syneron Candela wynika, że w porównaniu do okresu sprzed ciąży aż 3/4 kobiet czuje się mniej atrakcyjnie po urodzeniu dziecka.

Po porodzie kobieta potrzebuje czasu, aby jej organizm powrócił do formy. Nie jest to łatwe zadanie – młode mamy zajęte opieką nad małym dzieckiem nie mają dla siebie wolnej chwili, zazwyczaj są przemęczone i niewyspane, często brakuje im sił na pielęgnację, nie mówiąc już ćwiczeniach.

 

 Rozstępy

Najczęściej występującym problemem są rozstępy – szacuje się, że pojawiają się one aż u 90 proc. ciężarnych kobiet. Na powstanie rozstępów najbardziej narażone są kobiety o jasnej karnacji. Największy wpływ na pojawienie się rozstępów mają hormony – poziom kortyzolu, hormonu upośledzającego pracę fibroblastów, wzrasta w okresie ciąży kilkukrotnie. Zaburzenia w funkcjonowaniu fibroblastów powodują, że komórki te produkują kolagen i elastynę w mniejszej ilości, a dodatkowo ich jakość jest gorsza. Wzrost masy ciała i konieczność rozciągnięcia skóry również przyczyniają się do powstawania rozstępów.

Zmiany, jakie zachodzą podczas ciąży w obszarze brzucha, mają wpływ zarówno na skórę, jak i mięśnie, które muszą się rozciągnąć, żeby zrobić miejsce dla rosnącego z każdym tygodniem maluszka. U ciężarnych kobiet ryzyko rozstępu mięśni prostych brzucha jest bardzo duże. Na początku ciąży można zlikwidować rozstęp mięśni dzięki ćwiczeniom fizycznym; w przypadku, gdy rozstęp ten jest duży, konieczna będzie jednak ingerencja chirurga.

 

 Cellulit

W okresie ciąży wzrasta prawdopodobieństwo wystąpienia cellulitu ze względu na wysoki poziom estrogenów, żeńskich hormonów płciowych. Powodują one rozszczelnienie naczyń krwionośnych i limfatycznych, dlatego powstają obrzęki uciskające komórki tłuszczowe. Do zwiększenia ich objętości dochodzi z powodu niedotlenienia, gorszego odżywienia oraz oczyszczania organizmu z produktów przemiany materii. Wówczas pojawia się cellulit, czyli obrzęk tkanki łącznej. Na jego powstawanie wpływa również tryb życia kobiety w ciąży – częste podjadanie i brak ruchu zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia cellulitu.

 

 Utrata jędrności piersi

Piersi nie posiadają mięśni, w związku z czym ich podtrzymanie zależy od jędrności skóry. Młode mamy często skarżą się na utratę jędrności biustu – osłabiona skóra traci swoją elastyczność, co skutkuje zwiotczeniem piersi. Biust zmienia nie tylko swoją objętość, ale też kształt.

Zmiany zachodzące w organizmie ciężarnej kobiety już w pierwszym trymestrze ciąży mają wpływ na rozrost płatów gruczołu sutkowego, który odpowiada za produkcję mleka po porodzie. Dochodzi również do wzrostu ilości tkanki tłuszczowej i gruczołowej, przez co rozciąga się skóra biustu. Tempo rozwoju i zmiany rozmiaru piersi są bardzo szybkie – coraz większy i cięższy biust zaczyna coraz bardziej opadać. Karmienie piersią również przyczynia się do tego, że skóra traci elastyczność i jędrność.

 

 Kwas hialuronowy

Bezoperacyjne wymodelowanie biustu można uzyskać, używając kwasu hialuronowego, który wpływa korzystnie na poprawę jędrności, konturu i wyglądu piersi. Zaletą tej metody jest jej mała inwazyjność, a także wysoka tolerancja kwasu hialuronowego przez ludzki organizm.

 

 Zabiegi laserowe

Laseroterapia to skuteczna broń do walki ze zwiotczałą skórą na piersiach. Zabiegi laserowe stymulują przebudowę kolagenu i wywołują kontrolowane złuszczanie skóry, poprawiając napięcie i gęstość skóry. Jej ujędrnienie automatycznie unosi piersi do góry.

 

 Nici liftingujące

Zastosowanie nici pozwala uzyskać efekt liftingu bez użycia skalpela. Leczenie polega na wprowadzeniu pod skórę syntetycznych nici, które stymulują produkcję kolagenu. Materiał, z którego wykonano nici, jest obojętny dla tkanek i całkowicie rozpuszcza się w organizmie.

 

 Nadmiar tkanki tłuszczowej

Po porodzie wiele kobiet zostaje z nadmiarem skóry i tkanki tłuszczowej, a ćwiczenia fizyczne nie zawsze przynoszą oczekiwane efekty. Z pomocą przychodzi medycyna estetyczna, która oferuje całkowicie nieinwazyjne lub mało inwazyjne zabiegi, np. laseroterapię i lipolizę iniekcyjną. Dzięki nim można nie tylko ujędrnić brzuch, ale również zredukować tkankę tłuszczową w tych miejscach, które sprawiają największe problemy.

 

 Przebarwienia

Dla ponad połowy młodych mam poważnym problemem są przebarwienia. Gospodarka hormonalna organizmu zmienia się radykalnie w czasie ciąży; nadmiar hormonów w połączeniu z ekspozycją na słońce przyczynia się do powstawania tego typu zmian. Skóra ciężarnych kobiet jest wyjątkowo wrażliwa na promienie słoneczne, a burza hormonalna sprawia, że organizm produkuje za dużo melaniny, barwnika, który umiejscawia się w różnych miejscach na ciele. Zmiany barwnikowe mają różny charakter, mogą mieć podłoże hormonalne, niektóre są powierzchowne, naskórkowe, inne zaś dużo głębsze. Przebarwienia na piersiach i brzuchu znikają samoistnie w ciągu kilku tygodni lub miesięcy, natomiast te na twarzy na ogół trzeba zlikwidować za pomocą peelingu lub laserowo.

 

 Zabiegi medycyny estetycznej

Mało kto wie, że młode mamy mogą korzystać z dobrodziejstw medycyny estetycznej już w okresie karmienia piersią. Bezpieczne zabiegi to te, które działają miejscowo, ponieważ nie wywołują ryzyka przeniknięcia substancji chemicznych do krwiobiegu; najczęściej jest to szeroko rozumiana laseroterapia. Należy zachować ostrożność przy zabiegach, podczas których wprowadza się do organizmu różnego rodzaju preparaty. Młode mamy karmiące piersią nie mogą stosować peelingów chemicznych czy też mezoterapii igłowej, ponieważ podawane podczas zabiegów substancje mogą przenikać do mleka matki.

Kiedy młoda mama przestanie już karmić piersią, może skorzystać z bogatej oferty zabiegów medycyny estetycznej, które mają wpływ na poprawę wyglądu oraz kształt biustu. Najlepsze efekty można uzyskać, stosując kwas hialuronowy, zabiegi laserowe i nici liftingujące.

Lekarz medycyny estetycznej doradzi, jakie zabiegi są odpowiednie dla młodej mamy i zaproponuje indywidualny plan leczenia. Do rozwiązania niektórych problemów (np. cellulit) potrzebna jest nie tylko systematyczność, ale także dieta i codzienna pielęgnacja, której medycyna estetyczna nie zastąpi.

 

 Polecane zabiegi

 

*Badanie na zlecenie Syneron Candela, producenta aparatów VelaShape, przeprowadziła firma M/A/R/C Research. Wywiad dotyczący oceny o ciała przed i po ciąży przeprowadzono z 500 kobietami, które urodziły dziecko w ciągu ostatnich 8 lat. http://modanaurode.pl/html/jak_wrociae_do_rozmiaru_sprzed.html, dostęp w  dn. 20.06.2016 r.

 


                                                                                                            

 

 

  Zobacz również

       

 

Masz dodatkowe pytania?

Wyślij formularz

Szybki kontakt