fbpx

Ciągle zatkany nos, któremu czasem towarzyszą inne objawy. Wielu rodziców zmaga się z tą dolegliwością u swojego dziecka. Z jednej strony katar nie jest niepokojącym objawem, z drugiej może zwiastować poważniejsze dolegliwości.

CZYM JEST KATAR?

Katar to inaczej ostry nieżyt błony śluzowej nosa,  który powoduje produkcję nadmiernej wydzieliny oraz blokadę drożności nosa, a także osłabienie nosa. Wydzielina może być śluzowa, wodnista oraz przeźroczysta albo gęsta i żółto-zielona. Katar infekcyjny może być wirusowy, bakteryjny lub alergiczny. Kiedy mówi się o przewlekłym katarze? Zwykle jest to nieżyt, który trwa nieprzerwalnie lub powtarza się w formie częstych napadów.

PRZYCZYNY PRZEWLEKŁEGO KATARU

Przyczyn przewlekłego kataru może być kilka:

  • Infekcja – dzieci, które chodzą do żłobka lub przedszkola są na czynniki sprzyjające infekcji. Jest to najczęstsza przyczyna kataru wśród małych dzieci. Do tej pory nie były narażone na kontakt ze źródłem infekcji, teraz wśród rówieśników ryzyko się zwiększa. Częste występowanie infekcji może być spowodowane niedoborem odporności albo wadami anatomicznymi, np. skrzywienie przegrody nosowej, niewykształcenie nozdrza tylnego.
  • Alergia – powodować ją może reakcja na alergeny takie jak pyłki roślin, roztocze kurzu domowego, pierze, sierść i wydzieliny zwierząt, pleśnie, grzyby. Katarowi alergicznemu może towarzyszyć napadowe kichanie, zaczerwienione powieki, łzawienie oraz spuchnięte powieki.
  • Przyczyny laryngologiczne (przerost migdałków podniebiennych, migdałka gardłowego, czyli tzw. trzeciego migdała, stany zapalne zatok).
  • Ciało obce – dzieci często wkładają coś do dziurek nosa, jeśli ta rzecz zostanie w nosie może pojawić się katar z ropną wydzieliną o brzydkim zapachu.
  • Podrażnienie śluzówki – czasami przyczyną ciągłego kataru może być suche, zimne lub gorące powietrze lub kontakt z substancjami chemicznymi, np. dym papierosowy, zanieczyszczenia powietrza. Jest to spowodowane uszkodzeniem nabłonka, nagromadzeniem komórek zapalnych w błonie śluzowej, nadwrażliwością receptora lub zmianami przewodnictwa nerwowego.

LECZENIE PRZEWLEKŁEGO KATARU

Leczenie przewlekłego kataru zależy od jego przyczyny. Dlatego powinno się udać z dzieckiem do lekarza, który prawidłowo określi co go spowodowało i jakie działania należy podjąć. Właściwą diagnozę ułatwi dokładne przedstawienie dodatkowych objawów. Wówczas lekarz ustali prawdopodobną przyczynę kataru i od razu ustali, na które badania skierować dziecko. Metod leczenia jest kilka. W przypadku infekcji i alergii wystarczy stosowanie lekarstw zalecanych przez lekarza. Jeżeli do nosa dostanie się ciało obce doktor będzie musiał je usunąć, a następnie trzeba postępować według jego zaleceń. W przypadku przyczyn laryngologicznych może wystarczyć stosowanie odpowiednich lekarstw, ale czasem konieczna jest operacja (przerost migdałków, wady budowy nosa).

Niezależnie od przyczyny można stosować się do kilku zaleceń. Warto nawilżać śluzówkę nosa w celu złagodzenia objawów. Pomogą w tym roztwory wody morskiej  w atomizerach lub sól fizjologiczna – bezpośrednio z ampułki lub przy użyciu nowoczesnych przyrządów. Można też stosować nawilżacze powietrza i dbać o odpowiednią temperaturę pomieszczeń oraz starać się nie przebywać z dzieckiem w pomieszczeniach zadymionych oraz takich, w których panuje duża koncentracja pyłów.

 

Masz dodatkowe pytania?

Wyślij formularz

Szybki kontakt