fbpx

Operacja przegrody nosa – Septoplastyka

To zabieg leczniczy, mający na celu przywrócenie prawidłowych warunków anatomicznych w przypadku istnienia skrzywienia przegrody nosowej. Septoplastyka znacznie poprawia jakość życia pacjentów oraz zmniejsza częstość występowania przewlekłych dysfunkcji górnych dróg oddechowych.

septolastyka

Cel zabiegu septoplastyki

Celem zabiegu jest skorygowanie kształtu przegrody nosowej tak, aby ustawiona była możliwie w linii pośrodkowej nosa. Ma to na celu przywrócenie symetrycznej drożności jamy nosa tak, aby nos mógł w pełni spełniać rolę nawilżenia, oczyszczenia i ogrzania (czasem wychłodzenia) powietrza. Uzyskuje się to poprzez podśluzówkową minimalną częściową resekcję, repozycję oraz modelowanie elementów chrzęstnych i kostnych przegrody. Efektem zabiegu powinna być poprawa symetrii drożności nosa i tym samym łatwiejsze oddychanie przez nos.

Nie istnieją inne niż operacyjne metody leczenia skrzywienia przegrody nosa.

Wskazania do septoplastyki

 • dyskomfort ograniczonego oddychania nosem tj. uczucie blokady jedno- lub obustronne spowodowane skrzywioną przegrodą;
 • chrapanie, bezdech senny;
 • upośledzenie powonienia jedno- lub obustronne;
 • nawracające zapalenie zatok przynosowych, dróg łzowych, gardła;
 • krwawienia z nosa;
 • przewlekłe, wysiękowe zapalenie ucha z powodu niedrożności trąbek słuchowych;
 • naczynioruchowy nieżyt błony śluzowej nosa;
 • deformacje pourazowe i pozapalne przegrody nosa;
 • niekiedy przed leczeniem ortodontycznym.

Przed zabiegiem septoplastyki

Istnieją leki, które mogą zwiększyć ryzyko krwawienia w trakcie i po operacji plastyki przegrody nosa. Preparaty te zawierają m.in. kwas acetylosalicylowy i niesteroidowe leki przeciwzapalne (są to m.in. Acard, Polocard, Nurofen, Ibufen, Aspirin, Pyralgina, Ketonal itd). Podobne niebezpieczeństwo wiąże się ze stosowaniem leków przeciwzakrzepowych takich jak Heparyna, Warfarin i Plavix (klopidogrel). Leków tych nie należy przyjmować, co najmniej 5 dni przed operacją. Jeśli leki te przyjmujesz na stałe skontaktuj się z Twoim lekarzem internistą, który zmieni je na „bezpieczne” odpowiedniki.

Na 14 dni przed zabiegiem nie przyjmuj również preparatów zawierających Ginko Biloba, olej lniany, tran z wątroby dorsza, czosnek, żeń-szeń, dziurawiec czworoboczny, witaminę A i E w dużych dawkach. Te preparaty również ,,rozrzedzają” krew.

W przypadku współistnienia nadciśnienia tętniczego bardzo ważne jest, aby przed zabiegiem operacyjnym często sprawdzać jego wartości i ewentualnie skorygować leki p.nadciśnieniowe w razie nieprawidłowości. Jeśli chorujesz na inne choroby przewlekłe np. choroby serca, płuc (astma oskrzelowa), tarczycy, cukrzycę, zaburzenia krzepnięcia, niedokrwistość, niewydolność nerek itp. lub przebyłeś poważną chorobę upewnij się wcześniej u swojego lekarza specjalisty czy twój aktualny stan zdrowia pozwoli na wykonanie zabiegu w znieczuleniu ogólnym (narkozie). Lekarz pierwszego kontaktu przed zabiegiem operacyjnym może skorygować leczenie współistniejących chorób. Dobrze w takich razach jest uzyskać od swojego lekarza prowadzącego zaświadczenie o możliwości wykonania zabiegu w ogólnym znieczuleniu. Przed zabiegiem przeprowadzana jest konsultacja anestezjologiczna, w celu ostatecznej kwalifikacji do znieczulenia ogólnego.

Nie można spożywać posiłków 6 godzin przed zabiegiem.

Pacjent przed zabiegiem nie może mieć infekcji. Również należy zachować przerwę – ok. 10 dni od zakażenia. W ciągu siedmiu dni przed zabiegiem należy wykonać badania krwi: morfologię z płytkami krwi, oznaczenie czasu INR i APTT ,jonogram, poziom kreatyniny oraz EKG u osób po 40-tym roku życia.

Przebieg zabiegu przegrody nosa

Zabieg wykonywany przez nozdrza z cięcia skóry w przedsionku jamy nosa. Po odwarstwieniu błony śluzowej, ochrzęstnej i okostnej usuwane są skrzywione fragmenty chrzęstne i kostne, które po odpowiednim wymodelowaniu ponownie umieszcza się w nosie. Chrząstki mocuje się szwami stabilizującymi. W przypadku reopercji i w sytuacjach, w których doszło do zniszczenia chrząstki przegrody nosa brakujący fragment można pobrać np. z małżowiny usznej .Ranę przedsionka nosa szyje się wchanialnymi szwami. Na końcu zabiegu do jamy nosa wkładane są delikatne, niewidoczne z zewnątrz płytki z tworzywa ustawiające przegrodę w nowej, pożądanej pozycji. W razie wystąpienia dużego krwawienia zakłada się obustronnie na okres 1-2 dni tampomadę do nosa lub specjalne opatrunki hemostatyczne jak np.Merocel lub Netocel.Po zabiegu nie ma na twarzy żadnych cięć ani widocznych szwów.

Czas trwania zabiegu septoplastyki

Czas trwania zabiegu to przeciętnie 45-60 min. W zależności od stanu miejscowego i wskazania do operacji stosuje się pewne modyfikacje zabiegu, które omawia się z pacjentem przed zabiegiem.

Rodzaj znieczulenia

Plastyka przegrody nosa wykonywana jest w znieczuleniu ogólnym intubacyjnym. W wybranych przypadkach można wykonać ten zabieg w miejscowym znieczuleniu.

Po zabiegu przegrody nosa

Pacjent pozostaje w szpitalu na pierwszą noc po zabiegu operacyjnym. Szwy w przedsionku nosa ulegają samorozpuszczaniu lub usuwa się w 7-8 dobie od zabiegu razem z płytkami stabilizującymi. W tym czasie pacjent może okresowo mieć trudności z oddychaniem przez nos, co powodowane jest obrzękiem błony śluzowej oraz obecnością ww. płytek oraz skrzepów. Może to spowodować wysuszanie gardła. Towarzyszący czasem ból można zmniejszyć stosując środki przeciwbólowe. zabiegu. Do pracy zawodowej większość pacjentów powraca zwykle po ok.8 dniach. Na zewnątrz nosa niewidoczne są jakiekolwiek ślady czy blizny.

Zalecenia po zabiegu przegrody nosa

Bezpośrednio po zabiegu zaleca się unikanie gwałtownego wydmuchiwania nosa. Po operacji zaleca się również unikanie wysiłku fizycznego przez okres około 10 dni i ekstremalnego wysiłku fizycznego (np. siłowi) przez miesiąc. W tym okresie konieczna jest szczególna ochrona nosa przed urazami, które mogłyby spowodować przemieszczenie przegrody nosowej. Powinno unikać się oddychania suchym powietrzem(klimatyzacja)przebywać się na powietrzu zanieczyszczonym pyłami, substancjami chemicznymi i przemysłowymi przez miesiąc. Należy również przez ok. 14 dni unikać opalania się, sauny, solarium i gorących kąpieli oraz kontaktów z osobami z infekcjami górnych dróg oddechowych.

Już po kilku dniach od operacji należy bardzo obficie przepłukiwać jamę nosa i zatoki celem ich oczyszczenia z zalegającej wydzieliny oraz skrzepów. Ze względu na suchość w przewodach nosowych i zaleganie skrzepów krwi zaleca się stosowanie tłustych maści lub kropli (np. Rinopanteina, Panterin, Nozoil,Atecortin,Tonimer). Można również nawilżać błonę śluzową nosa izotonicznym roztworem soli fizjologicznej lub soli morskiej w aerozolu (m.in. preparaty: NasoDrill, Solik, Sterimar ,Marimer,Disnemar). W okresie pooperacyjnym przez ok. 7-10 dni może delikatnie sączyć się śluzowo-krwista treść. Chcąc opanować ten problem możesz doraźnie zakraplać nos np. preparatem Sulfarinol. Wszystkie te leki można kupić w aptece bez recepty.

Po zabiegu należy zwrócić szczególną uwagę na pojawienie się większe krwawienia z nosa i jamy ustnej, podwyższoną temperaturę ciała,nasilający się ból nosa, silne uczucie rozpierania nosa szczególnie połączone z pogorszeniem drożności nosa. We wszystkich takich przypadkach wymagana jest konsultacja lekarska.

Zabiegi towarzyszące

Wraz z korektą kształtu przegrody nosa często wykonywane są również inne zabiegi takie jak:

 • Operacja plastyczna nosa – w celu poprawy kształtu nosa zewnętrznego. Połączenie septoplastyki z korektą kształtu nosa jest jedynym słusznym sposobem zapewniającym otrzymanie optymalnego efektu obu zabiegów;
 • Plastyka małżowin nosowych (Konchoplastyka) – umożliwia dodatkową poprawę drożności nosa;
 • Usztywnienie skrzydełek nosa (Plastyka zastawek nosa) – potrzebna u osób z wiotkimi skrzydełkami nosa, które zapadają się podczas wdechów;
 • Endoskopowa operacja zatok przynosowych (FESS).

Efekty po zabiegu przegrody nosa

Na ostateczne efekty przeprowadzonej korekty przegrody nosowej należy zwykle poczekać nawet 3-4 tygodnie. U większości pacjentów są one ostateczne, choć w przypadku nieprzestrzegania ww zaleceń pooperacyjnych może dojść do ponownej deformacji chrząstek przegrody nosa.

Pogorszenie drożności nosa po zabiegu może pojawić się również w wyniku nowego urazu nosa lub nieleczonego nieżytu błony śluzowej nosa.

Możliwe powikłania

Każdy zabieg chirurgiczny może wiązać się z niepożądanymi następstwami. Należy zawsze mieć je na uwadze. Znajomość tych niebezpieczeństw oraz ich przyczyn pozwala bezpieczniej przeprowadzić zabieg.

Niegroźne i występujące dość rzadko:

 • krwawienie, może wymagać założenia opatrunku donosowego;
 • krwiak przegrody nosa;
 • ropień pregrody nosa;
 • rozwój zrostów wewnątrznosowyc;
 • dolegliwości o charakterze neuralgii;
 • przejściowy brak węchu po zabiegu;
 • zakażenie.

Powyżej wymieniono większość następstw i powikłań, które mogą wystąpić, ale w medycynie zawsze może dojść do sytuacji jeszcze nieopisanej związanej z nietypową anatomią lub nietypową reakcją organizmu pacjenta.

W celu ograniczenia ryzyka wystąpienia powikłań należy dochować najwyższej staranności w przygotowaniu pacjenta do zabiegu, przeprowadzeniu zabiegu według najnowszych standardów operacyjnych i przestrzeganiu zaleceń pooperacyjnych przez pacjenta. W klinice dokładamy wszelkich starań, aby zabieg wykonany był na najwyższym poziomie medycznym

Jak przygotować się do zabiegu?


Lekarz wykonujący zabieg

Zabieg wykonuje lek. med. Aleksander Żmudziński, specjalista laryngolog – chirurg głowy i szyi, lekarz z 30 letnim doświadczeniem zabiegowym.