fbpx

Czym jest urządzenie Alice NightOne. Dlaczego chrapanie jest niebezpieczne?

ALICE NIGHT ONE

Dlaczego chrapanie jest niebezpieczne?

Chrapanie jest najczęstszą dolegliwością występującą w czasie snu. Podczas niego dochodzi do zwiotczenia mięśni i zwężenia cieśni gardła. W związku z tym przepływające powietrze może wywoływać drgania ścian gardła. Chrapanie jest sygnałem, że u śpiącego występuje przeszkoda na drodze przepływającego powietrza. Konsekwencją tego jest mniejszy przepływ powietrza do płuc i niedotlenienie organizmu. Chrapanie jest pierwszym objawem bezdechu sennego . Polega on na występowaniu powtarzających się w czasie snu bezdechów i spłyceń oddychania. Bezdech to całkowite, a spłycenie to częściowe zamknięcie gardła podczas snu. Przerwy w dopływie powietrza do płuc w wyniku oporu na poziomie gardła powodują powtarzające się incydenty niedotlenienia, przyspieszenia czynności serca, znacznego wzrostu ciśnienia krwi nawet do 200mmHg, zaburzeń rytmu serca oraz nieuświadomione kilku lub kilkunastosekundowe wybudzenia, które obserwuje się podczas zapisu fal mózgowych w czasie badania polisomnograficznego. W takiej sytuacji sen nie przynosi odpoczynku i stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia i życia chorego.

Przyczyny bezdechu sennego

Do opadania mięśniówki gardzieli i występowania bezdechu nocnego może przyczyniać się m.in. :
 • skrzywienie przegrody nosa, 
 • powiększone małżowiny nosowe,
  
  
 • polipy nosa,
  
  
 • powiększone migdałki ,
  
  
 • przerost języka,
  
  
 • nadwaga,
  
  
 • alkohol,
  
  
 • papierosy,
  
  
 • brak aktywności fizycznej.

 

(z boku foto -schemat chrapania)
Skutki bezdechu sennego

Bezdech senny zakłóca naturalny cykl snu i może znacznie wpływać na nasze ogólne samopoczucie. W trakcie dnia u osób z bezdechem sennym występują takie objawy jak: ból głowy, ciągłe zmęczenie, nadmierna drażliwość i nerwowość, trudność z koncentracją i pamięcią, suchość w ustach po przebudzeniu. Najgroźniejszym skutkiem bezdechu sennego jest zbyt długie zamknięcie drogi przepływu powietrza w górnych drogach oddechowych, co w nieleczonych przypadkach może doprowadzić do uduszenia podczas snu.

Czym jest urządzenie Alice NightOne?

Polisonograf Alice NightOne to pomocne urządzenie służące do domowej diagnostyki snu. Pierwsze tego rodzaju aparat zaprojektowany tak, by dać pacjentom możliwość uzyskania poprawnej diagnozy bezdechu sennego we własnym domu, w trakcie jednej nocy.

Badanie przy użyciu Alice NightOne rozpoczyna się w momencie zapięcia pasa pomiaru wysiłku oddechowego.

Automatyczny włącznik rozpoczyna pomiar w chwili, gdy pacjent w pełni założy urządzenie, bez konieczności wciskania dodatkowych przycisków. „Inteligentny przewodnik” prowadzi pacjenta przez procedurę podłączania, dzięki czemu prawidłowe podpięcie aparatu jest bardzo proste i szybkie. Jednocześnie polisomnograf przekazuje informację na temat jakości sygnałów za pomocą podświetlanych ikonek. Jeżeli wszystkie diody świecą na zielono – urządzenie zostało założone poprawnie.

- z boku foto alice podlaczona u Pana i alice z diodami

Zaprojektowany tak, aby ograniczyć konieczność ponownego testowania

	Wskaźnik Poprawności Badania, w prosty sposób pokazuje poziom zebranych danych ze wszystkich kanałów. Rano po przeprowadzeniu badania, pacjent może łatwo sprawdzić czy test został przeprowadzony prawidłowo, wystarczy wcisnąć przycisk. Aby Wyświetlić wskaźnik poprawności badania, który obrazowo za pomocą ikonek, pokazuje ile kwadrantów danych zostało zapełnionych (każdy z kwadrantów to 25% poprawnie zgromadzonych danych). 

Film z instrukcją

https://www.youtube.com/watch?v=EvIQaVPDQ_E

Jak przygotować się do badania poligraficznego Alice NightOne?

Badanie poligraficzne przeprowadza się w typowych godzinach, w których pacjent udaje się na spoczynek. Do badania nie są potrzebne żadne dodatkowe urządzenia ani specjalne przygotowania. Wystarczy zadbać o to by przed spoczynkiem nie narażać się na czynniki, które mogłyby mieć wpływ na sen i przekłamywać wyniki. Wieczorem, przed podłączeniem urządzenia, nie należy pić kawy ani napojów alkoholowych, zażywać leków uspokajających ani nasennych (jeżeli nie zostało to skonsultowane z lekarzem). Przed snem wystarczy założyć urządzenie według zaleceń producenta, a gdy diody zaczynają gasnąć – wystarczy położyć się spać. Po przebudzeniu aparat poinformuje nas czy badanie zostało przeprowadzone prawidłowo.

Cena wypożyczenia polisonografu Alice NightOne

Tabela z kosztem wypożyczenia na (1 dzień)?

Koszt konsultacji

Masz dodatkowe pytania?

Wyślij formularz

Szybki kontakt